City Championships

Schedules

March 2nd, 2013 - March 20th, 2013Pee Wee 8

  • Round 1
    Winners of the initial round move to Bracket A. Losers move to Bracket B.
    • 6 Midnapore 6 Home
      GAME #1
      VS
      Mar. 2, 8:45am Shouldice
      4 Visitor Bow River 9 Bruins
    • GAME #1
      Mar. 2, 8:45am Shouldice
      6 Home Midnapore 6
      VS
      4 Visitor Bow River 9 Bruins
    • 9 Springbank 7 Home
      GAME #2
      VS
      Mar. 2, 10:15am Shouldice
      2 Visitor Bow Valley 7 Flames
    • GAME #2
      Mar. 2, 10:15am Shouldice
      9 Home Springbank 7
      VS
      2 Visitor Bow Valley 7 Flames
    • has a bye to
      Round 2
    • has a bye to
      Round 2
    • has a bye to
      Round 2
    • has a bye to
      Round 2
    • has a bye to
      Round 2
    • has a bye to
      Round 2
  • Round 2

    BRACKET A
    • 2 Trails West 8 Home
      GAME #3
      VS
      Mar. 3, 9:45am Frank McCool
      1 Visitor Midnapore 6
    • GAME #3
      Mar. 3, 9:45am Frank McCool
      2 Home Trails West 8
      VS
      1 Visitor Midnapore 6
    • 6 Simons Valley 8 Home
      GAME #4
      VS
      Mar. 3, 11:15am Frank McCool
      2 Visitor Blackfoot 5
    • GAME #4
      Mar. 3, 11:15am Frank McCool
      6 Home Simons Valley 8
      VS
      2 Visitor Blackfoot 5
    • 5 Saints 4 Home
      GAME #5
      VS
      Mar. 3, 1:15pm Northeast Sportsplex - East
      4 Visitor Springbank 7
    • GAME #5
      Mar. 3, 1:15pm Northeast Sportsplex - East
      5 Home Saints 4
      VS
      4 Visitor Springbank 7
    • 6 McKnight 5 Mustangs Home
      GAME #6
      VS
      Mar. 3, 1:00pm Northeast Sportsplex - West
      1 Visitor Westwood 4
    • GAME #6
      Mar. 3, 1:00pm Northeast Sportsplex - West
      6 Home McKnight 5 Mustangs
      VS
      1 Visitor Westwood 4

    • BRACKET B
    • 4 Springbank 7 Home
      GAME #7
      VS
      Mar. 7, 6:15pm Trico Centre 2
      1 Visitor Bow River 9 Bruins
    • GAME #7
      Mar. 7, 6:15pm Trico Centre 2
      4 Home Springbank 7
      VS
      1 Visitor Bow River 9 Bruins
    • 6 Westwood 4 Home
      GAME #8
      VS
      Mar. 7, 7:45pm Trico Centre 2
      4 Visitor Bow Valley 7 Flames
    • GAME #8
      Mar. 7, 7:45pm Trico Centre 2
      6 Home Westwood 4
      VS
      4 Visitor Bow Valley 7 Flames
  • Round 3

    BRACKET A
    • 4 Trails West 8 Home
      GAME #9
      VS
      Mar. 9, 3:00pm SFC Cardel Ice 4
      2 Visitor Simons Valley 8
    • GAME #9
      Mar. 9, 3:00pm SFC Cardel Ice 4
      4 Home Trails West 8
      VS
      2 Visitor Simons Valley 8
    • 3 Saints 4 Home
      GAME #10
      VS
      Mar. 9, 8:45am WinSport D visitcalgary.com
      2 Visitor McKnight 5 Mustangs
    • GAME #10
      Mar. 9, 8:45am WinSport D visitcalgary.com
      3 Home Saints 4
      VS
      2 Visitor McKnight 5 Mustangs

    • BRACKET B
    • 3 Springbank 7 Home
      GAME #11
      VS
      Mar. 9, 10:15am Shouldice
      4 Visitor Midnapore 6
    • GAME #11
      Mar. 9, 10:15am Shouldice
      3 Home Springbank 7
      VS
      4 Visitor Midnapore 6
    • 5 Westwood 4 Home
      GAME #12
      VS
      Mar. 9, 8:45am Shouldice
      2 Visitor Blackfoot 5
    • GAME #12
      Mar. 9, 8:45am Shouldice
      5 Home Westwood 4
      VS
      2 Visitor Blackfoot 5
  • Round 4

    BRACKET A
    • 3 Trails West 8 Home
      GAME #15
      VS
      Mar. 12, 7:00pm Murray Copot
      2 Visitor Saints 4
    • GAME #15
      Mar. 12, 7:00pm Murray Copot
      3 Home Trails West 8
      VS
      2 Visitor Saints 4

    • BRACKET B
    • 4 McKnight 5 Mustangs Home
      GAME #13
      VS
      Mar. 10, 8:30am WinSport C
      3 Visitor Midnapore 6
    • GAME #13
      Mar. 10, 8:30am WinSport C
      4 Home McKnight 5 Mustangs
      VS
      3 Visitor Midnapore 6
    • 1 Simons Valley 8 Home
      GAME #14
      VS
      Mar. 10, 12:15pm Max Bell Centre 2
      5 Visitor Westwood 4
    • GAME #14
      Mar. 10, 12:15pm Max Bell Centre 2
      1 Home Simons Valley 8
      VS
      5 Visitor Westwood 4
  • Round 5

    BRACKET A
    Advances to Finals

      BRACKET B
    • 6 McKnight 5 Mustangs Home
      GAME #16
      VS
      Mar. 12, 8:30pm Murray Copot
      3 Visitor Westwood 4
    • GAME #16
      Mar. 12, 8:30pm Murray Copot
      6 Home McKnight 5 Mustangs
      VS
      3 Visitor Westwood 4
  • Semi-Finals

    BRACKET A
    Advances to Finals

      BRACKET B
    • 6 Saints 4 Home
      GAME #17
      VS
      Mar. 16, 3:30pm Joe Kryczka
      3 Visitor McKnight 5 Mustangs
    • GAME #17
      Mar. 16, 3:30pm Joe Kryczka
      6 Home Saints 4
      VS
      3 Visitor McKnight 5 Mustangs
  • Finals

    • 3 Trails West 8 Home
      GAME #18
      VS
      Mar. 17, 10:30am Murray Copot
      1 Visitor Saints 4
    • GAME #18
      Mar. 17, 10:30am Murray Copot
      3 Home Trails West 8
      VS
      1 Visitor Saints 4
  • Champion

    2012/2013
    City Championships

March 2nd, 2013 - March 20th, 2013Pee Wee 8

Round 1
Mar. 2, 8:45am #1
Shouldice
6 H Midnapore 6
4 V Bow River 9 Bruins
Mar. 2, 10:15am #2
Shouldice
9 H Springbank 7
2 V Bow Valley 7 Flames
Trails West 8 has a bye to Round 2
Simons Valley 8 has a bye to Round 2
Blackfoot 5 has a bye to Round 2
Saints 4 has a bye to Round 2
McKnight 5 Mustangs has a bye to Round 2
Westwood 4 has a bye to Round 2
Winners of the initial round move to the "Bracket A". Losers move to the "Bracket B".

Bracket A

Round 2 Round 3 Semi-Finals
Mar. 3, 9:45am #3
Frank McCool
2 H Trails West 8
1 V Midnapore 6
Mar. 9, 3:00pm #9
SFC Cardel Ice 4
4 H Trails West 8
2 V Simons Valley 8
Mar. 12, 7:00pm #15

semi
Murray Copot
3 H Trails West 8
2 V Saints 4
Mar. 3, 11:15am #4
Frank McCool
6 H Simons Valley 8
2 V Blackfoot 5
Mar. 3, 1:15pm #5
Northeast Sportsplex - East
5 H Saints 4
4 V Springbank 7
Mar. 9, 8:45am #10
WinSport D visitcalgary.com
3 H Saints 4
2 V McKnight 5 Mustangs
Mar. 3, 1:00pm #6
Northeast Sportsplex - West
6 H McKnight 5 Mustangs
1 V Westwood 4

Bracket B

Round 2 Round 3 Round 4 Round 5 Semi-Finals
Mar. 7, 6:15pm #7
Trico Centre 2
4 H Springbank 7
1 V Bow River 9 Bruins
Mar. 9, 10:15am #11
Shouldice
3 H Springbank 7
4 V Midnapore 6
Mar. 10, 8:30am #13
WinSport C
4 H McKnight 5 Mustangs
3 V Midnapore 6
Mar. 12, 8:30pm #16
Murray Copot
6 H McKnight 5 Mustangs
3 V Westwood 4
Mar. 16, 3:30pm #17

semi
Joe Kryczka
6 H Saints 4
3 V McKnight 5 Mustangs
Mar. 7, 7:45pm #8
Trico Centre 2
6 H Westwood 4
4 V Bow Valley 7 Flames
Mar. 9, 8:45am #12
Shouldice
5 H Westwood 4
2 V Blackfoot 5
Mar. 10, 12:15pm #14
Max Bell Centre 2
1 H Simons Valley 8
5 V Westwood 4

Championship Final

Mar. 17, 10:30am #18
- HOME - - VISITOR -
Winner of Game #15 VS Winner of Game #17
Trails West 8
Saints 4
3 - 1
Murray Copot - Mar. 17, 10:30am

Champion

Winner of Game #15

Trails West 8