City Championships

Schedules

February 22nd, 2019 - March 20th, 2019Midget 1

  • Round 1
    Winners of the initial round move to Bracket A. Losers move to Bracket B.
    • 2 Bow Valley 1 Home
      GAME #1
      VS
      Mar. 1, 9:45pm Ernie Starr
      3 Visitor Saints 1
    • GAME #1
      Mar. 1, 9:45pm Ernie Starr
      2 Home Bow Valley 1
      VS
      3 Visitor Saints 1
    • 5 NW Warriors 1 Home
      GAME #2
      VS
      Mar. 1, 8:15pm Rose Kohn
      3 Visitor Bow River 1
    • GAME #2
      Mar. 1, 8:15pm Rose Kohn
      5 Home NW Warriors 1
      VS
      3 Visitor Bow River 1
    • 3 Southwest 1 Home
      GAME #3
      VS
      Mar. 1, 9:45pm Rose Kohn
      1 Visitor Springbank 1
    • GAME #3
      Mar. 1, 9:45pm Rose Kohn
      3 Home Southwest 1
      VS
      1 Visitor Springbank 1
    • 1 Mavericks 1 Home
      GAME #4
      VS
      Mar. 1, 8:15pm Ernie Starr
      3 Visitor Simons Valley 1
    • GAME #4
      Mar. 1, 8:15pm Ernie Starr
      1 Home Mavericks 1
      VS
      3 Visitor Simons Valley 1
    • 5 Glenlake 1 Home
      GAME #5
      VS
      Mar. 1, 8:00pm George Blundun
      1 Visitor Crowfoot 1
    • GAME #5
      Mar. 1, 8:00pm George Blundun
      5 Home Glenlake 1
      VS
      1 Visitor Crowfoot 1
    • 6 Blackfoot 1 Home
      GAME #6
      VS
      Mar. 1, 6:30pm George Blundun
      0 Visitor McKnight 1
    • GAME #6
      Mar. 1, 6:30pm George Blundun
      6 Home Blackfoot 1
      VS
      0 Visitor McKnight 1
    • has a bye to
      Round 2
    • has a bye to
      Round 2
  • Round 2

    BRACKET A
    • 7 Trails West 1 Home
      GAME #7
      VS
      Mar. 3, 6:45pm Northeast Sportsplex - East
      2 Visitor Saints 1
    • GAME #7
      Mar. 3, 6:45pm Northeast Sportsplex - East
      7 Home Trails West 1
      VS
      2 Visitor Saints 1
    • 6 NW Warriors 1 Home
      GAME #8
      VS
      Mar. 3, 5:15pm Northeast Sportsplex - East
      3 Visitor Southwest 1
    • GAME #8
      Mar. 3, 5:15pm Northeast Sportsplex - East
      6 Home NW Warriors 1
      VS
      3 Visitor Southwest 1
    • 5 Southside 1 Home
      GAME #9
      VS
      Mar. 3, 6:30pm Northeast Sportsplex - West
      6 Visitor Simons Valley 1
    • GAME #9
      Mar. 3, 6:30pm Northeast Sportsplex - West
      5 Home Southside 1
      VS
      6 Visitor Simons Valley 1
    • 2 Glenlake 1 Home
      GAME #10
      VS
      Mar. 3, 5:00pm Northeast Sportsplex - West
      1 Visitor Blackfoot 1
    • GAME #10
      Mar. 3, 5:00pm Northeast Sportsplex - West
      2 Home Glenlake 1
      VS
      1 Visitor Blackfoot 1

    • BRACKET B
    • 3 Springbank 1 Home
      GAME #11
      VS
      Mar. 3, 8:15pm Northeast Sportsplex - East
      2 Visitor Bow River 1
    • GAME #11
      Mar. 3, 8:15pm Northeast Sportsplex - East
      3 Home Springbank 1
      VS
      2 Visitor Bow River 1
    • 4 Mavericks 1 Home
      GAME #12
      VS
      Mar. 3, 8:00pm Northeast Sportsplex - West
      2 Visitor Crowfoot 1
    • GAME #12
      Mar. 3, 8:00pm Northeast Sportsplex - West
      4 Home Mavericks 1
      VS
      2 Visitor Crowfoot 1
  • Round 3

    BRACKET A
    • 5 Trails West 1 Home
      GAME #17
      VS
      Mar. 9, 6:45pm Seton Rink A
      2 Visitor NW Warriors 1
    • GAME #17
      Mar. 9, 6:45pm Seton Rink A
      5 Home Trails West 1
      VS
      2 Visitor NW Warriors 1
    • 2 Simons Valley 1 Home
      GAME #18
      VS
      Mar. 9, 5:00pm Seton Rink B
      4 Visitor Glenlake 1
    • GAME #18
      Mar. 9, 5:00pm Seton Rink B
      2 Home Simons Valley 1
      VS
      4 Visitor Glenlake 1

    • BRACKET B
    • 4 Southwest 1 Home
      GAME #13
      VS
      Mar. 6, 7:45pm George Blundun
      1 Visitor Bow Valley 1
    • GAME #13
      Mar. 6, 7:45pm George Blundun
      4 Home Southwest 1
      VS
      1 Visitor Bow Valley 1
    • 2 Southside 1 Home
      GAME #14
      VS
      Mar. 6, 8:30pm Village Square 1
      3 Visitor McKnight 1
    • GAME #14
      Mar. 6, 8:30pm Village Square 1
      2 Home Southside 1
      VS
      3 Visitor McKnight 1
    • 6 Saints 1 Home
      GAME #15
      VS
      Mar. 6, 9:15pm George Blundun
      3 Visitor Springbank 1
    • GAME #15
      Mar. 6, 9:15pm George Blundun
      6 Home Saints 1
      VS
      3 Visitor Springbank 1
    • 3 Blackfoot 1 Home
      GAME #16
      VS
      Mar. 6, 8:45pm Murray Copot
      4 Visitor Mavericks 1
    • GAME #16
      Mar. 6, 8:45pm Murray Copot
      3 Home Blackfoot 1
      VS
      4 Visitor Mavericks 1
  • Round 4

    BRACKET A
    • 5 Trails West 1 Home
      GAME #23
      VS
      Mar. 13, 8:45pm Optimist
      2 Visitor Glenlake 1
    • GAME #23
      Mar. 13, 8:45pm Optimist
      5 Home Trails West 1
      VS
      2 Visitor Glenlake 1

    • BRACKET B
    • 2 Southwest 1 Home
      GAME #19
      VS
      Mar. 9, 8:00pm Seton Rink B
      3 Visitor Saints 1
    • GAME #19
      Mar. 9, 8:00pm Seton Rink B
      2 Home Southwest 1
      VS
      3 Visitor Saints 1
    • 5 Mavericks 1 Home
      GAME #20
      VS
      Mar. 9, 8:15pm Seton Rink A
      3 Visitor McKnight 1
    • GAME #20
      Mar. 9, 8:15pm Seton Rink A
      5 Home Mavericks 1
      VS
      3 Visitor McKnight 1
  • Round 5

    BRACKET A
    Advances to Finals

      BRACKET B
    • 2 Simons Valley 1 Home
      GAME #21
      VS
      Mar. 10, 7:15pm Henry Viney
      4 Visitor Saints 1
    • GAME #21
      Mar. 10, 7:15pm Henry Viney
      2 Home Simons Valley 1
      VS
      4 Visitor Saints 1
    • 3 NW Warriors 1 Home
      GAME #22
      VS
      Mar. 10, 5:45pm Henry Viney
      1 Visitor Mavericks 1
    • GAME #22
      Mar. 10, 5:45pm Henry Viney
      3 Home NW Warriors 1
      VS
      1 Visitor Mavericks 1
  • Round 6

    BRACKET A
    Advances to Finals

      BRACKET B
    • 3 Saints 1 Home
      GAME #24
      VS
      Mar. 13, 7:15pm Optimist
      4 Visitor NW Warriors 1
    • GAME #24
      Mar. 13, 7:15pm Optimist
      3 Home Saints 1
      VS
      4 Visitor NW Warriors 1
  • Semi-Finals

    BRACKET A
    Advances to Finals

      BRACKET B
    • 2 Glenlake 1 Home
      GAME #25
      VS
      Mar. 16, 5:30pm Max Bell - Arena 2
      1 Visitor NW Warriors 1
    • GAME #25
      Mar. 16, 5:30pm Max Bell - Arena 2
      2 Home Glenlake 1
      VS
      1 Visitor NW Warriors 1
  • Final

    • 4 Trails West 1 Home
      GAME #26
      VS
      Mar. 17, 6:30pm Max Bell - Ken Bracko Arena
      6 Visitor Glenlake 1
    • GAME #26
      Mar. 17, 6:30pm Max Bell - Ken Bracko Arena
      4 Home Trails West 1
      VS
      6 Visitor Glenlake 1
  • Final

    • 0 Glenlake 1 Home
      GAME #27
      VS
      Mar. 19, 8:45pm Max Bell - Arena 2
      6 Visitor Trails West 1
    • GAME #27
      Mar. 19, 8:45pm Max Bell - Arena 2
      0 Home Glenlake 1
      VS
      6 Visitor Trails West 1
  • Champion

    2018/2019
    City Championships

February 22nd, 2019 - March 20th, 2019Midget 1

Round 1
Mar. 1, 9:45pm #1
Ernie Starr
2 H Bow Valley 1
3 V Saints 1
Mar. 1, 8:15pm #2
Rose Kohn
5 H NW Warriors 1
3 V Bow River 1
Mar. 1, 9:45pm #3
Rose Kohn
3 H Southwest 1
1 V Springbank 1
Mar. 1, 8:15pm #4
Ernie Starr
1 H Mavericks 1
3 V Simons Valley 1
Mar. 1, 8:00pm #5
George Blundun
5 H Glenlake 1
1 V Crowfoot 1
Mar. 1, 6:30pm #6
George Blundun
6 H Blackfoot 1
0 V McKnight 1
Trails West 1 has a bye to Round 2
Southside 1 has a bye to Round 2
Winners of the initial round move to the "Bracket A". Losers move to the "Bracket B".

Bracket A

Round 2 Round 3 Semi-Finals
Mar. 3, 6:45pm #7
Northeast Sportsplex - East
7 H Trails West 1
2 V Saints 1
Mar. 9, 6:45pm #17
Seton Rink A
5 H Trails West 1
2 V NW Warriors 1
Mar. 13, 8:45pm #23

semi
Optimist
5 H Trails West 1
2 V Glenlake 1
Mar. 3, 5:15pm #8
Northeast Sportsplex - East
6 H NW Warriors 1
3 V Southwest 1
Mar. 3, 6:30pm #9
Northeast Sportsplex - West
5 H Southside 1
6 V Simons Valley 1
Mar. 9, 5:00pm #18
Seton Rink B
2 H Simons Valley 1
4 V Glenlake 1
Mar. 3, 5:00pm #10
Northeast Sportsplex - West
2 H Glenlake 1
1 V Blackfoot 1

Bracket B

Round 2 Round 3 Round 4 Round 5 Round 6 Semi-Finals
Mar. 3, 8:15pm #11
Northeast Sportsplex - East
3 H Springbank 1
2 V Bow River 1
Mar. 6, 9:15pm #15
George Blundun
6 H Saints 1
3 V Springbank 1
Mar. 6, 7:45pm #13
George Blundun
4 H Southwest 1
1 V Bow Valley 1
Mar. 9, 8:00pm #19
Seton Rink B
2 H Southwest 1
3 V Saints 1
Mar. 10, 7:15pm #21
Henry Viney
2 H Simons Valley 1
4 V Saints 1
Mar. 13, 7:15pm #24
Optimist
3 H Saints 1
4 V NW Warriors 1
Mar. 16, 5:30pm #25

semi
Max Bell - Arena 2
2 H Glenlake 1
1 V NW Warriors 1
Mar. 3, 8:00pm #12
Northeast Sportsplex - West
4 H Mavericks 1
2 V Crowfoot 1
Mar. 6, 8:45pm #16
Murray Copot
3 H Blackfoot 1
4 V Mavericks 1
Mar. 9, 8:15pm #20
Seton Rink A
5 H Mavericks 1
3 V McKnight 1
Mar. 10, 5:45pm #22
Henry Viney
3 H NW Warriors 1
1 V Mavericks 1
Mar. 6, 8:30pm #14
Village Square 1
2 H Southside 1
3 V McKnight 1

Championship Final

Mar. 17, 6:30pm #26
- HOME - - VISITOR -
Winner of Game #23 VS Winner of Game #25
Trails West 1
Glenlake 1
4 - 6
Max Bell - Ken Bracko Arena - Mar. 17, 6:30pm

Championship Final

Mar. 19, 8:45pm #27
- HOME - - VISITOR -
Winner of Game #26 VS Loser of Game #26
Glenlake 1
Trails West 1
0 - 6
Max Bell - Arena 2 - Mar. 19, 8:45pm

Champion

Loser of Game #26

Trails West 1


2018/2019 City Championships

Hockey Calgary Menu

Find Your Team

Councils