City Championships

Schedules

March 2nd, 2013 - March 20th, 2013Pee Wee 7

  • Round 1
    Winners of the initial round move to Bracket A. Losers move to Bracket B.
    • 2 Bow Valley 6 Flames Home
      GAME #1
      VS
      Mar. 2, 3:00pm Bowness Sportsplex
      1 Visitor Lake Bonavista 3 Breakers
    • GAME #1
      Mar. 2, 3:00pm Bowness Sportsplex
      2 Home Bow Valley 6 Flames
      VS
      1 Visitor Lake Bonavista 3 Breakers
    • 4 Bow River 8 Bruins Home
      GAME #2
      VS
      Mar. 2, 4:30pm Bowness Sportsplex
      1 Visitor Shaw Meadows 4
    • GAME #2
      Mar. 2, 4:30pm Bowness Sportsplex
      4 Home Bow River 8 Bruins
      VS
      1 Visitor Shaw Meadows 4
    • 5 Southland 4 Home
      GAME #3
      VS
      Mar. 2, 6:00pm Bowness Sportsplex
      3 Visitor Crowfoot 5
    • GAME #3
      Mar. 2, 6:00pm Bowness Sportsplex
      5 Home Southland 4
      VS
      3 Visitor Crowfoot 5
    • has a bye to
      Round 2
    • has a bye to
      Round 2
    • has a bye to
      Round 2
    • has a bye to
      Round 2
    • has a bye to
      Round 2
  • Round 2

    BRACKET A
    • 3 Midnapore 5 Home
      GAME #4
      VS
      Mar. 3, 10:30am Cardel Rec South 4
      1 Visitor Bow Valley 6 Flames
    • GAME #4
      Mar. 3, 10:30am Cardel Rec South 4
      3 Home Midnapore 5
      VS
      1 Visitor Bow Valley 6 Flames
    • 2 Simons Valley 7 Home
      GAME #5
      VS
      Mar. 3, 2:15pm Cardel Rec South 4
      0 Visitor Glenlake 5 Hawks
    • GAME #5
      Mar. 3, 2:15pm Cardel Rec South 4
      2 Home Simons Valley 7
      VS
      0 Visitor Glenlake 5 Hawks
    • 3 Trails West 7 Home
      GAME #6
      VS
      Mar. 3, 3:45pm Cardel Rec South 4
      2 Visitor Bow River 8 Bruins
    • GAME #6
      Mar. 3, 3:45pm Cardel Rec South 4
      3 Home Trails West 7
      VS
      2 Visitor Bow River 8 Bruins
    • 1 Springbank 6 Home
      GAME #7
      VS
      Mar. 3, 5:15pm Cardel Rec South 4
      2 Visitor Southland 4
    • GAME #7
      Mar. 3, 5:15pm Cardel Rec South 4
      1 Home Springbank 6
      VS
      2 Visitor Southland 4

    • BRACKET B
    • 6 Glenlake 5 Hawks Home
      GAME #8
      VS
      Mar. 6, 5:45pm Frank McCool
      1 Visitor Lake Bonavista 3 Breakers
    • GAME #8
      Mar. 6, 5:45pm Frank McCool
      6 Home Glenlake 5 Hawks
      VS
      1 Visitor Lake Bonavista 3 Breakers
    • 4 Springbank 6 Home
      GAME #9
      VS
      Mar. 6, 7:00pm George Blundun
      3 Visitor Shaw Meadows 4
    • GAME #9
      Mar. 6, 7:00pm George Blundun
      4 Home Springbank 6
      VS
      3 Visitor Shaw Meadows 4
    • 4 Bow River 8 Bruins Home
      GAME #10
      VS
      Mar. 7, 6:45pm Max Bell Centre 2
      3 Visitor Crowfoot 5
    • GAME #10
      Mar. 7, 6:45pm Max Bell Centre 2
      4 Home Bow River 8 Bruins
      VS
      3 Visitor Crowfoot 5
  • Round 3

    BRACKET A
    • 4 Midnapore 5 Home
      GAME #11
      VS
      Mar. 9, 11:00am Oakridge
      0 Visitor Simons Valley 7
    • GAME #11
      Mar. 9, 11:00am Oakridge
      4 Home Midnapore 5
      VS
      0 Visitor Simons Valley 7
    • 7 Trails West 7 Home
      GAME #12
      VS
      Mar. 9, 12:30pm Oakridge
      3 Visitor Southland 4
    • GAME #12
      Mar. 9, 12:30pm Oakridge
      7 Home Trails West 7
      VS
      3 Visitor Southland 4

    • BRACKET B
    • 3 Glenlake 5 Hawks Home
      GAME #13
      VS
      Mar. 9, 2:00pm Oakridge
      2 Visitor Bow Valley 6 Flames
    • GAME #13
      Mar. 9, 2:00pm Oakridge
      3 Home Glenlake 5 Hawks
      VS
      2 Visitor Bow Valley 6 Flames
    • 1 Springbank 6 Home
      GAME #14
      VS
      Mar. 9, 3:45pm Oakridge
      3 Visitor Bow River 8 Bruins
    • GAME #14
      Mar. 9, 3:45pm Oakridge
      1 Home Springbank 6
      VS
      3 Visitor Bow River 8 Bruins
  • Round 4

    BRACKET A
    • 2 Midnapore 5 Home
      GAME #17
      VS
      Mar. 11, 6:45pm Rose Kohn
      1 Visitor Trails West 7
    • GAME #17
      Mar. 11, 6:45pm Rose Kohn
      2 Home Midnapore 5
      VS
      1 Visitor Trails West 7

    • BRACKET B
    • 5 Southland 4 Home
      GAME #15
      VS
      Mar. 10, 1:45pm Bowness Sportsplex
      6 Visitor Glenlake 5 Hawks
    • GAME #15
      Mar. 10, 1:45pm Bowness Sportsplex
      5 Home Southland 4
      VS
      6 Visitor Glenlake 5 Hawks
    • 5 Simons Valley 7 Home
      GAME #16
      VS
      Mar. 10, 3:15pm Bowness Sportsplex
      1 Visitor Bow River 8 Bruins
    • GAME #16
      Mar. 10, 3:15pm Bowness Sportsplex
      5 Home Simons Valley 7
      VS
      1 Visitor Bow River 8 Bruins
  • Round 5

    BRACKET A
    Advances to Finals

      BRACKET B
    • 4 Glenlake 5 Hawks Home
      GAME #18
      VS
      Mar. 12, 7:00pm Shouldice
      1 Visitor Simons Valley 7
    • GAME #18
      Mar. 12, 7:00pm Shouldice
      4 Home Glenlake 5 Hawks
      VS
      1 Visitor Simons Valley 7
  • Semi-Finals

    BRACKET A
    Advances to Finals

      BRACKET B
    • 4 Trails West 7 Home
      GAME #19
      VS
      Mar. 16, 10:00am Village Square 1
      2 Visitor Glenlake 5 Hawks
    • GAME #19
      Mar. 16, 10:00am Village Square 1
      4 Home Trails West 7
      VS
      2 Visitor Glenlake 5 Hawks
  • Finals

    • 4 Midnapore 5 Home
      GAME #20
      VS
      Mar. 17, 12:15pm Murray Copot
      5 Visitor Trails West 7
    • GAME #20
      Mar. 17, 12:15pm Murray Copot
      4 Home Midnapore 5
      VS
      5 Visitor Trails West 7
  • Champion

    2012/2013
    City Championships

March 2nd, 2013 - March 20th, 2013Pee Wee 7

Round 1
Mar. 2, 3:00pm #1
Bowness Sportsplex
2 H Bow Valley 6 Flames
1 V Lake Bonavista 3 Breakers
Mar. 2, 4:30pm #2
Bowness Sportsplex
4 H Bow River 8 Bruins
1 V Shaw Meadows 4
Mar. 2, 6:00pm #3
Bowness Sportsplex
5 H Southland 4
3 V Crowfoot 5
Midnapore 5 has a bye to Round 2
Simons Valley 7 has a bye to Round 2
Glenlake 5 Hawks has a bye to Round 2
Trails West 7 has a bye to Round 2
Springbank 6 has a bye to Round 2
Winners of the initial round move to the "Bracket A". Losers move to the "Bracket B".

Bracket A

Round 2 Round 3 Semi-Finals
Mar. 3, 10:30am #4
Cardel Rec South 4
3 H Midnapore 5
1 V Bow Valley 6 Flames
Mar. 9, 11:00am #11
Oakridge
4 H Midnapore 5
0 V Simons Valley 7
Mar. 11, 6:45pm #17

semi
Rose Kohn
2 H Midnapore 5
1 V Trails West 7
Mar. 3, 2:15pm #5
Cardel Rec South 4
2 H Simons Valley 7
0 V Glenlake 5 Hawks
Mar. 3, 3:45pm #6
Cardel Rec South 4
3 H Trails West 7
2 V Bow River 8 Bruins
Mar. 9, 12:30pm #12
Oakridge
7 H Trails West 7
3 V Southland 4
Mar. 3, 5:15pm #7
Cardel Rec South 4
1 H Springbank 6
2 V Southland 4

Bracket B

Round 2 Round 3 Round 4 Round 5 Semi-Finals
Mar. 6, 5:45pm #8
Frank McCool
6 H Glenlake 5 Hawks
1 V Lake Bonavista 3 Breakers
Mar. 9, 2:00pm #13
Oakridge
3 H Glenlake 5 Hawks
2 V Bow Valley 6 Flames
Mar. 10, 1:45pm #15
Bowness Sportsplex
5 H Southland 4
6 V Glenlake 5 Hawks
Mar. 12, 7:00pm #18
Shouldice
4 H Glenlake 5 Hawks
1 V Simons Valley 7
Mar. 16, 10:00am #19

semi
Village Square 1
4 H Trails West 7
2 V Glenlake 5 Hawks
Mar. 6, 7:00pm #9
George Blundun
4 H Springbank 6
3 V Shaw Meadows 4
Mar. 9, 3:45pm #14
Oakridge
1 H Springbank 6
3 V Bow River 8 Bruins
Mar. 10, 3:15pm #16
Bowness Sportsplex
5 H Simons Valley 7
1 V Bow River 8 Bruins
Mar. 7, 6:45pm #10
Max Bell Centre 2
4 H Bow River 8 Bruins
3 V Crowfoot 5

Championship Final

Mar. 17, 12:15pm #20
- HOME - - VISITOR -
Winner of Game #17 VS Winner of Game #19
Midnapore 5
Trails West 7
4 - 5
Murray Copot - Mar. 17, 12:15pm

Championship Final

Mar. 20, 7:45pm #21
- HOME - - VISITOR -
Winner of Game #20 VS Loser of Game #20
Trails West 7
Midnapore 5
0 - 1
Frank McCool - Mar. 20, 7:45pm

Champion

Loser of Game #20

Midnapore 5