City Championships

Schedules

February 22nd, 2019 - March 20th, 2019Bantam 3

  • Round 1
    Winners of the initial round move to Bracket A. Losers move to Bracket B.
    • 5 Simons Valley 2 Home
      GAME #1
      VS
      Mar. 2, 8:15pm Rocky Ridge Enerplus Arena
      1 Visitor Trails West 3
    • GAME #1
      Mar. 2, 8:15pm Rocky Ridge Enerplus Arena
      5 Home Simons Valley 2
      VS
      1 Visitor Trails West 3
    • 4 Springbank 3 Home
      GAME #2
      VS
      Mar. 2, 6:45pm Brentwood Sportsplex
      2 Visitor Crowfoot 3
    • GAME #2
      Mar. 2, 6:45pm Brentwood Sportsplex
      4 Home Springbank 3
      VS
      2 Visitor Crowfoot 3
    • 3 Glenlake 3 Home
      GAME #3
      VS
      Mar. 2, 8:15pm Brentwood Sportsplex
      2 Visitor McKnight 3
    • GAME #3
      Mar. 2, 8:15pm Brentwood Sportsplex
      3 Home Glenlake 3
      VS
      2 Visitor McKnight 3
    • 2 NW Warriors 3 Home
      GAME #4
      VS
      Mar. 2, 5:15pm Brentwood Sportsplex
      5 Visitor Blackfoot 3
    • GAME #4
      Mar. 2, 5:15pm Brentwood Sportsplex
      2 Home NW Warriors 3
      VS
      5 Visitor Blackfoot 3
    • has a bye to
      Round 2
    • has a bye to
      Round 2
    • has a bye to
      Round 2
    • has a bye to
      Round 2
  • Round 2

    BRACKET A
    • 1 Bow Valley 3 Home
      GAME #5
      VS
      Mar. 5, 8:00pm Max Bell - Ken Bracko Arena
      6 Visitor Simons Valley 2
    • GAME #5
      Mar. 5, 8:00pm Max Bell - Ken Bracko Arena
      1 Home Bow Valley 3
      VS
      6 Visitor Simons Valley 2
    • 1 Southwest 3 Home
      GAME #6
      VS
      Mar. 3, 4:30pm Lake Bonavista
      3 Visitor Springbank 3
    • GAME #6
      Mar. 3, 4:30pm Lake Bonavista
      1 Home Southwest 3
      VS
      3 Visitor Springbank 3
    • 1 Saints 2 Home
      GAME #7
      VS
      Mar. 5, 6:45pm Max Bell - Ken Bracko Arena
      2 Visitor Glenlake 3
    • GAME #7
      Mar. 5, 6:45pm Max Bell - Ken Bracko Arena
      1 Home Saints 2
      VS
      2 Visitor Glenlake 3
    • 3 Bow River 3 Home
      GAME #8
      VS
      Mar. 3, 7:30pm Lake Bonavista
      5 Visitor Blackfoot 3
    • GAME #8
      Mar. 3, 7:30pm Lake Bonavista
      3 Home Bow River 3
      VS
      5 Visitor Blackfoot 3

    • BRACKET B
    • 6 Southwest 3 Home
      GAME #9
      VS
      Mar. 6, 7:15pm Henry Viney
      3 Visitor Trails West 3
    • GAME #9
      Mar. 6, 7:15pm Henry Viney
      6 Home Southwest 3
      VS
      3 Visitor Trails West 3
    • 6 Bow Valley 3 Home
      GAME #10
      VS
      Mar. 6, 8:45pm Henry Viney
      2 Visitor Crowfoot 3
    • GAME #10
      Mar. 6, 8:45pm Henry Viney
      6 Home Bow Valley 3
      VS
      2 Visitor Crowfoot 3
    • 7 Bow River 3 Home
      GAME #11
      VS
      Mar. 6, 7:15pm Optimist
      4 Visitor McKnight 3
    • GAME #11
      Mar. 6, 7:15pm Optimist
      7 Home Bow River 3
      VS
      4 Visitor McKnight 3
    • 3 Saints 2 Home
      GAME #12
      VS
      Mar. 6, 8:45pm Optimist
      4 Visitor NW Warriors 3
    • GAME #12
      Mar. 6, 8:45pm Optimist
      3 Home Saints 2
      VS
      4 Visitor NW Warriors 3
  • Round 3

    BRACKET A
    • 2 Simons Valley 2 Home
      GAME #13
      VS
      Mar. 9, 3:45pm Max Bell - Arena 2
      5 Visitor Springbank 3
    • GAME #13
      Mar. 9, 3:45pm Max Bell - Arena 2
      2 Home Simons Valley 2
      VS
      5 Visitor Springbank 3
    • 2 Glenlake 3 Home
      GAME #14
      VS
      Mar. 9, 2:15pm Max Bell - Arena 2
      6 Visitor Blackfoot 3
    • GAME #14
      Mar. 9, 2:15pm Max Bell - Arena 2
      2 Home Glenlake 3
      VS
      6 Visitor Blackfoot 3

    • BRACKET B
    • 0 Southwest 3 Home
      GAME #15
      VS
      Mar. 9, 12:45pm Max Bell - Arena 2
      4 Visitor Bow Valley 3
    • GAME #15
      Mar. 9, 12:45pm Max Bell - Arena 2
      0 Home Southwest 3
      VS
      4 Visitor Bow Valley 3
    • 4 Bow River 3 Home
      GAME #16
      VS
      Mar. 9, 11:15am Max Bell - Arena 2
      2 Visitor NW Warriors 3
    • GAME #16
      Mar. 9, 11:15am Max Bell - Arena 2
      4 Home Bow River 3
      VS
      2 Visitor NW Warriors 3
  • Round 4

    BRACKET A
    • 6 Springbank 3 Home
      GAME #19
      VS
      Mar. 13, 8:30pm Seton Rink B
      3 Visitor Blackfoot 3
    • GAME #19
      Mar. 13, 8:30pm Seton Rink B
      6 Home Springbank 3
      VS
      3 Visitor Blackfoot 3

    • BRACKET B
    • 3 Glenlake 3 Home
      GAME #17
      VS
      Mar. 10, 12:15pm Rocky Ridge Enerplus Arena
      4 Visitor Bow Valley 3
    • GAME #17
      Mar. 10, 12:15pm Rocky Ridge Enerplus Arena
      3 Home Glenlake 3
      VS
      4 Visitor Bow Valley 3
    • 2 Simons Valley 2 Home
      GAME #18
      VS
      Mar. 10, 1:45pm Rocky Ridge Enerplus Arena
      0 Visitor Bow River 3
    • GAME #18
      Mar. 10, 1:45pm Rocky Ridge Enerplus Arena
      2 Home Simons Valley 2
      VS
      0 Visitor Bow River 3
  • Round 5

    BRACKET A
    Advances to Finals

      BRACKET B
    • 0 Bow Valley 3 Home
      GAME #20
      VS
      Mar. 13, 7:00pm Seton Rink B
      6 Visitor Simons Valley 2
    • GAME #20
      Mar. 13, 7:00pm Seton Rink B
      0 Home Bow Valley 3
      VS
      6 Visitor Simons Valley 2
  • Semi-Finals

    BRACKET A
    Advances to Finals

      BRACKET B
    • 0 Blackfoot 3 Home
      GAME #21
      VS
      Mar. 16, 3:45pm Seton Rink A
      3 Visitor Simons Valley 2
    • GAME #21
      Mar. 16, 3:45pm Seton Rink A
      0 Home Blackfoot 3
      VS
      3 Visitor Simons Valley 2
  • Final

    • 2 Springbank 3 Home
      GAME #22
      VS
      Mar. 17, 6:45pm Frank McCool
      3 Visitor Simons Valley 2
    • GAME #22
      Mar. 17, 6:45pm Frank McCool
      2 Home Springbank 3
      VS
      3 Visitor Simons Valley 2
  • Final

    • 3 Simons Valley 2 Home
      GAME #23
      VS
      Mar. 19, 8:15pm Murray Copot
      2 Visitor Springbank 3
    • GAME #23
      Mar. 19, 8:15pm Murray Copot
      3 Home Simons Valley 2
      VS
      2 Visitor Springbank 3
  • Champion

    2018/2019
    City Championships

February 22nd, 2019 - March 20th, 2019Bantam 3

Round 1
Mar. 2, 8:15pm #1
Rocky Ridge Enerplus Arena
5 H Simons Valley 2
1 V Trails West 3
Mar. 2, 6:45pm #2
Brentwood Sportsplex
4 H Springbank 3
2 V Crowfoot 3
Mar. 2, 8:15pm #3
Brentwood Sportsplex
3 H Glenlake 3
2 V McKnight 3
Mar. 2, 5:15pm #4
Brentwood Sportsplex
2 H NW Warriors 3
5 V Blackfoot 3
Bow Valley 3 has a bye to Round 2
Southwest 3 has a bye to Round 2
Saints 2 has a bye to Round 2
Bow River 3 has a bye to Round 2
Winners of the initial round move to the "Bracket A". Losers move to the "Bracket B".

Bracket A

Round 2 Round 3 Semi-Finals
Mar. 5, 8:00pm #5
Max Bell - Ken Bracko Arena
1 H Bow Valley 3
6 V Simons Valley 2
Mar. 9, 3:45pm #13
Max Bell - Arena 2
2 H Simons Valley 2
5 V Springbank 3
Mar. 13, 8:30pm #19

semi
Seton Rink B
6 H Springbank 3
3 V Blackfoot 3
Mar. 3, 4:30pm #6
Lake Bonavista
1 H Southwest 3
3 V Springbank 3
Mar. 5, 6:45pm #7
Max Bell - Ken Bracko Arena
1 H Saints 2
2 V Glenlake 3
Mar. 9, 2:15pm #14
Max Bell - Arena 2
2 H Glenlake 3
6 V Blackfoot 3
Mar. 3, 7:30pm #8
Lake Bonavista
3 H Bow River 3
5 V Blackfoot 3

Bracket B

Round 2 Round 3 Round 4 Round 5 Semi-Finals
Mar. 6, 7:15pm #9
Henry Viney
6 H Southwest 3
3 V Trails West 3
Mar. 9, 12:45pm #15
Max Bell - Arena 2
0 H Southwest 3
4 V Bow Valley 3
Mar. 10, 12:15pm #17
Rocky Ridge Enerplus Arena
3 H Glenlake 3
4 V Bow Valley 3
Mar. 13, 7:00pm #20
Seton Rink B
0 H Bow Valley 3
6 V Simons Valley 2
Mar. 16, 3:45pm #21

semi
Seton Rink A
0 H Blackfoot 3
3 V Simons Valley 2
Mar. 6, 8:45pm #10
Henry Viney
6 H Bow Valley 3
2 V Crowfoot 3
Mar. 6, 7:15pm #11
Optimist
7 H Bow River 3
4 V McKnight 3
Mar. 9, 11:15am #16
Max Bell - Arena 2
4 H Bow River 3
2 V NW Warriors 3
Mar. 10, 1:45pm #18
Rocky Ridge Enerplus Arena
2 H Simons Valley 2
0 V Bow River 3
Mar. 6, 8:45pm #12
Optimist
3 H Saints 2
4 V NW Warriors 3

Championship Final

Mar. 17, 6:45pm #22
- HOME - - VISITOR -
Winner of Game #19 VS Winner of Game #21
Springbank 3
Simons Valley 2
2 - 3
Frank McCool - Mar. 17, 6:45pm

Championship Final

Mar. 19, 8:15pm #23
- HOME - - VISITOR -
Winner of Game #22 VS Loser of Game #22
Simons Valley 2
Springbank 3
3 - 2
Murray Copot - Mar. 19, 8:15pm

Champion

Winner of Game #22

Simons Valley 2


2018/2019 City Championships

Hockey Calgary Menu

Find Your Team

Councils