City Championships

Schedules

February 22nd, 2019 - March 20th, 2019Atom 5 North

  • Round 1
    Winners of the initial round move to Bracket A. Losers move to Bracket B.
    • 1 Springbank 5 Blue Home
      GAME #1
      VS
      Mar. 2, 4:00pm Brentwood Sportsplex
      3 Visitor McKnight 5
    • GAME #1
      Mar. 2, 4:00pm Brentwood Sportsplex
      1 Home Springbank 5 Blue
      VS
      3 Visitor McKnight 5
    • 2 Springbank 5 Green Home
      GAME #2
      VS
      Mar. 2, 2:45pm Brentwood Sportsplex
      3 Visitor Crowfoot 5
    • GAME #2
      Mar. 2, 2:45pm Brentwood Sportsplex
      2 Home Springbank 5 Green
      VS
      3 Visitor Crowfoot 5
    • 3 Simons Valley 5 Home
      GAME #3
      VS
      Mar. 2, 1:30pm Brentwood Sportsplex
      4 Visitor Saints 4
    • GAME #3
      Mar. 2, 1:30pm Brentwood Sportsplex
      3 Home Simons Valley 5
      VS
      4 Visitor Saints 4
    • has a bye to
      Round 2
  • Round 2

    BRACKET A
    • 4 NW Warriors 5 Home
      GAME #4
      VS
      Mar. 4, 7:00pm Shouldice
      3 Visitor McKnight 5
    • GAME #4
      Mar. 4, 7:00pm Shouldice
      4 Home NW Warriors 5
      VS
      3 Visitor McKnight 5
    • 1 Crowfoot 5 Home
      GAME #5
      VS
      Mar. 4, 5:45pm Shouldice
      2 Visitor Saints 4
    • GAME #5
      Mar. 4, 5:45pm Shouldice
      1 Home Crowfoot 5
      VS
      2 Visitor Saints 4

    • BRACKET B
    • 3 Simons Valley 5 Home
      GAME #6
      VS
      Mar. 4, 5:45pm Village Square 2
      4 Visitor Springbank 5 Green
    • GAME #6
      Mar. 4, 5:45pm Village Square 2
      3 Home Simons Valley 5
      VS
      4 Visitor Springbank 5 Green
  • Round 3

    BRACKET A
    • 2 NW Warriors 5 Home
      GAME #9
      VS
      Mar. 12, 7:00pm Stew Hendry
      0 Visitor Saints 4
    • GAME #9
      Mar. 12, 7:00pm Stew Hendry
      2 Home NW Warriors 5
      VS
      0 Visitor Saints 4

    • BRACKET B
    • 0 Crowfoot 5 Home
      GAME #7
      VS
      Mar. 10, 9:45am Max Bell - Arena 2
      7 Visitor Springbank 5 Blue
    • GAME #7
      Mar. 10, 9:45am Max Bell - Arena 2
      0 Home Crowfoot 5
      VS
      7 Visitor Springbank 5 Blue
    • 1 McKnight 5 Home
      GAME #8
      VS
      Mar. 10, 11:00am Max Bell - Arena 2
      0 Visitor Springbank 5 Green
    • GAME #8
      Mar. 10, 11:00am Max Bell - Arena 2
      1 Home McKnight 5
      VS
      0 Visitor Springbank 5 Green
  • Round 4

    BRACKET A
    Advances to Finals

      BRACKET B
    • 5 Springbank 5 Blue Home
      GAME #10
      VS
      Mar. 12, 5:45pm Stew Hendry
      0 Visitor McKnight 5
    • GAME #10
      Mar. 12, 5:45pm Stew Hendry
      5 Home Springbank 5 Blue
      VS
      0 Visitor McKnight 5
  • Semi-Finals

    BRACKET A
    Advances to Finals

      BRACKET B
    • 0 Saints 4 Home
      GAME #11
      VS
      Mar. 16, 8:45am Murray Copot
      3 Visitor Springbank 5 Blue
    • GAME #11
      Mar. 16, 8:45am Murray Copot
      0 Home Saints 4
      VS
      3 Visitor Springbank 5 Blue
  • Final

    • 3 NW Warriors 5 Home
      GAME #12
      VS
      Mar. 17, 12:15pm Rocky Ridge Enerplus Arena
      2 Visitor Springbank 5 Blue
    • GAME #12
      Mar. 17, 12:15pm Rocky Ridge Enerplus Arena
      3 Home NW Warriors 5
      VS
      2 Visitor Springbank 5 Blue
  • Champion

    2018/2019
    City Championships
  • City Championship

    • 4 Mavericks 5 Home
      GAME #1
      VS
      Mar. 20, 7:30pm Henry Viney
      0 Visitor NW Warriors 5
    • GAME #1
      Mar. 20, 7:30pm Henry Viney
      4 Home Mavericks 5
      VS
      0 Visitor NW Warriors 5
  • City Champion

    2018/2019
    City Championships

February 22nd, 2019 - March 20th, 2019Atom 5 North

Round 1
Mar. 2, 4:00pm #1
Brentwood Sportsplex
1 H Springbank 5 Blue
3 V McKnight 5
Mar. 2, 2:45pm #2
Brentwood Sportsplex
2 H Springbank 5 Green
3 V Crowfoot 5
Mar. 2, 1:30pm #3
Brentwood Sportsplex
3 H Simons Valley 5
4 V Saints 4
NW Warriors 5 has a bye to Round 2
Winners of the initial round move to the "Bracket A". Losers move to the "Bracket B".

Bracket A

Round 2 Semi-Finals
Mar. 4, 7:00pm #4
Shouldice
4 H NW Warriors 5
3 V McKnight 5
Mar. 12, 7:00pm #9

semi
Stew Hendry
2 H NW Warriors 5
0 V Saints 4
Mar. 4, 5:45pm #5
Shouldice
1 H Crowfoot 5
2 V Saints 4

Bracket B

Round 2 Round 3 Round 4 Semi-Finals
Mar. 10, 9:45am #7
Max Bell - Arena 2
0 H Crowfoot 5
7 V Springbank 5 Blue
Mar. 12, 5:45pm #10
Stew Hendry
5 H Springbank 5 Blue
0 V McKnight 5
Mar. 16, 8:45am #11

semi
Murray Copot
0 H Saints 4
3 V Springbank 5 Blue
Mar. 4, 5:45pm #6
Village Square 2
3 H Simons Valley 5
4 V Springbank 5 Green
Mar. 10, 11:00am #8
Max Bell - Arena 2
1 H McKnight 5
0 V Springbank 5 Green

Championship Final

Mar. 17, 12:15pm #12
- HOME - - VISITOR -
Winner of Game #9 VS Winner of Game #11
NW Warriors 5
Springbank 5 Blue
3 - 2
Rocky Ridge Enerplus Arena - Mar. 17, 12:15pm

Champion

Winner of Game #9

NW Warriors 5


City Championship

Mar. 20, 7:30pm #1
- HOME - - VISITOR -
Winner of Atom 5 South VS Winner of Atom 5 North
Mavericks 5
NW Warriors 5
4 - 0
Henry Viney - Mar. 20, 7:30pm

City Champion

Winner of Atom 5 South

Mavericks 5


2018/2019 City Championships

Hockey Calgary Menu

Find Your Team

Councils