City Championships

Schedules

March 2nd, 2013 - March 20th, 2013Bantam 7

  • Round 1
    Winners of the initial round move to Bracket A. Losers move to Bracket B.
    • 1 Lake Bonavista 5 Breakers Home
      GAME #1
      VS
      Mar. 2, 12:45pm Edge - Arena 2
      0 Visitor Glenlake 4 Hawks
    • GAME #1
      Mar. 2, 12:45pm Edge - Arena 2
      1 Home Lake Bonavista 5 Breakers
      VS
      0 Visitor Glenlake 4 Hawks
    • 6 Crowfoot 7 Home
      GAME #2
      VS
      Mar. 2, 2:15pm Edge - Arena 2
      2 Visitor Saints 5
    • GAME #2
      Mar. 2, 2:15pm Edge - Arena 2
      6 Home Crowfoot 7
      VS
      2 Visitor Saints 5
    • 2 Simons Valley 6 Home
      GAME #3
      VS
      Mar. 2, 3:45pm Edge - Arena 2
      5 Visitor Midnapore 6
    • GAME #3
      Mar. 2, 3:45pm Edge - Arena 2
      2 Home Simons Valley 6
      VS
      5 Visitor Midnapore 6
    • 4 Westwood 6 Home
      GAME #4
      VS
      Mar. 2, 5:15pm Edge - Arena 2
      1 Visitor Southland 4
    • GAME #4
      Mar. 2, 5:15pm Edge - Arena 2
      4 Home Westwood 6
      VS
      1 Visitor Southland 4
    • has a bye to
      Round 2
    • has a bye to
      Round 2
    • has a bye to
      Round 2
    • has a bye to
      Round 2
  • Round 2

    BRACKET A
    • 2 Blackfoot 4 Home
      GAME #5
      VS
      Mar. 3, 1:45pm Ed Whalen
      3 Visitor Lake Bonavista 5 Breakers
    • GAME #5
      Mar. 3, 1:45pm Ed Whalen
      2 Home Blackfoot 4
      VS
      3 Visitor Lake Bonavista 5 Breakers
    • 4 Shaw Meadows 5 Home
      GAME #6
      VS
      Mar. 3, 3:15pm Ed Whalen
      2 Visitor Crowfoot 7
    • GAME #6
      Mar. 3, 3:15pm Ed Whalen
      4 Home Shaw Meadows 5
      VS
      2 Visitor Crowfoot 7
    • 3 McKnight 5 Mustangs Home
      GAME #7
      VS
      Mar. 3, 5:00pm Ed Whalen
      2 Visitor Midnapore 6
    • GAME #7
      Mar. 3, 5:00pm Ed Whalen
      3 Home McKnight 5 Mustangs
      VS
      2 Visitor Midnapore 6
    • 5 Trails West 4 Home
      GAME #8
      VS
      Mar. 3, 6:30pm Ed Whalen
      2 Visitor Westwood 6
    • GAME #8
      Mar. 3, 6:30pm Ed Whalen
      5 Home Trails West 4
      VS
      2 Visitor Westwood 6

    • BRACKET B
    • 2 Crowfoot 7 Home
      GAME #9
      VS
      Mar. 8, 7:00pm Shouldice
      1 Visitor Glenlake 4 Hawks
    • GAME #9
      Mar. 8, 7:00pm Shouldice
      2 Home Crowfoot 7
      VS
      1 Visitor Glenlake 4 Hawks
    • 10 Blackfoot 4 Home
      GAME #10
      VS
      Mar. 8, 8:30pm Shouldice
      0 Visitor Saints 5
    • GAME #10
      Mar. 8, 8:30pm Shouldice
      10 Home Blackfoot 4
      VS
      0 Visitor Saints 5
    • 3 Westwood 6 Home
      GAME #11
      VS
      Mar. 8, 8:15pm George Blundun
      4 Visitor Simons Valley 6
    • GAME #11
      Mar. 8, 8:15pm George Blundun
      3 Home Westwood 6
      VS
      4 Visitor Simons Valley 6
    • 2 Midnapore 6 Home
      GAME #12
      VS
      Mar. 8, 8:30pm WinSport D visitcalgary.com
      3 Visitor Southland 4
    • GAME #12
      Mar. 8, 8:30pm WinSport D visitcalgary.com
      2 Home Midnapore 6
      VS
      3 Visitor Southland 4
  • Round 3

    BRACKET A
    • 2 Lake Bonavista 5 Breakers Home
      GAME #13
      VS
      Mar. 9, 6:45pm Frank McCool
      4 Visitor Shaw Meadows 5
    • GAME #13
      Mar. 9, 6:45pm Frank McCool
      2 Home Lake Bonavista 5 Breakers
      VS
      4 Visitor Shaw Meadows 5
    • 4 McKnight 5 Mustangs Home
      GAME #14
      VS
      Mar. 9, 8:15pm Frank McCool
      1 Visitor Trails West 4
    • GAME #14
      Mar. 9, 8:15pm Frank McCool
      4 Home McKnight 5 Mustangs
      VS
      1 Visitor Trails West 4

    • BRACKET B
    • 2 Crowfoot 7 Home
      GAME #15
      VS
      Mar. 9, 5:15pm Frank McCool
      4 Visitor Blackfoot 4
    • GAME #15
      Mar. 9, 5:15pm Frank McCool
      2 Home Crowfoot 7
      VS
      4 Visitor Blackfoot 4
    • 1 Simons Valley 6 Home
      GAME #16
      VS
      Mar. 9, 11:30am Max Bell Centre 1
      0 Visitor Southland 4
    • GAME #16
      Mar. 9, 11:30am Max Bell Centre 1
      1 Home Simons Valley 6
      VS
      0 Visitor Southland 4
  • Semi-Finals

    BRACKET A
    • 3 Shaw Meadows 5 Home
      GAME #19
      VS
      Mar. 15, 7:00pm Shouldice
      2 Visitor McKnight 5 Mustangs
    • GAME #19
      Mar. 15, 7:00pm Shouldice
      3 Home Shaw Meadows 5
      VS
      2 Visitor McKnight 5 Mustangs

    • BRACKET B
    • 2 Trails West 4 Home
      GAME #17
      VS
      Mar. 10, 12:30pm Rose Kohn
      3 Visitor Blackfoot 4
    • GAME #17
      Mar. 10, 12:30pm Rose Kohn
      2 Home Trails West 4
      VS
      3 Visitor Blackfoot 4
    • 0 Lake Bonavista 5 Breakers Home
      GAME #18
      VS
      Mar. 10, 12:45pm Brentwood Sportsplex
      2 Visitor Simons Valley 6
    • GAME #18
      Mar. 10, 12:45pm Brentwood Sportsplex
      0 Home Lake Bonavista 5 Breakers
      VS
      2 Visitor Simons Valley 6
  • Finals

    • 4 Shaw Meadows 5 Home
      GAME #22
      VS
      Mar. 17, 2:00pm George Blundun
      3 Visitor Blackfoot 4
    • GAME #22
      Mar. 17, 2:00pm George Blundun
      4 Home Shaw Meadows 5
      VS
      3 Visitor Blackfoot 4
  • Champion

    2012/2013
    City Championships

March 2nd, 2013 - March 20th, 2013Bantam 7

Round 1
Mar. 2, 12:45pm #1
Edge - Arena 2
1 H Lake Bonavista 5 Breakers
0 V Glenlake 4 Hawks
Mar. 2, 2:15pm #2
Edge - Arena 2
6 H Crowfoot 7
2 V Saints 5
Mar. 2, 3:45pm #3
Edge - Arena 2
2 H Simons Valley 6
5 V Midnapore 6
Mar. 2, 5:15pm #4
Edge - Arena 2
4 H Westwood 6
1 V Southland 4
Blackfoot 4 has a bye to Round 2
Shaw Meadows 5 has a bye to Round 2
McKnight 5 Mustangs has a bye to Round 2
Trails West 4 has a bye to Round 2
Winners of the initial round move to the "Bracket A". Losers move to the "Bracket B".

Bracket A

Round 2 Round 3 Semi-Finals
Mar. 3, 1:45pm #5
Ed Whalen
2 H Blackfoot 4
3 V Lake Bonavista 5 Breakers
Mar. 9, 6:45pm #13
Frank McCool
2 H Lake Bonavista 5 Breakers
4 V Shaw Meadows 5
Mar. 15, 7:00pm #19

semi
Shouldice
3 H Shaw Meadows 5
2 V McKnight 5 Mustangs
Mar. 3, 3:15pm #6
Ed Whalen
4 H Shaw Meadows 5
2 V Crowfoot 7
Mar. 3, 5:00pm #7
Ed Whalen
3 H McKnight 5 Mustangs
2 V Midnapore 6
Mar. 9, 8:15pm #14
Frank McCool
4 H McKnight 5 Mustangs
1 V Trails West 4
Mar. 3, 6:30pm #8
Ed Whalen
5 H Trails West 4
2 V Westwood 6

Bracket B

Round 2 Round 3 Round 4 Round 5 Semi-Finals
Mar. 8, 7:00pm #9
Shouldice
2 H Crowfoot 7
1 V Glenlake 4 Hawks
Mar. 9, 5:15pm #15
Frank McCool
2 H Crowfoot 7
4 V Blackfoot 4
Mar. 10, 12:30pm #17
Rose Kohn
2 H Trails West 4
3 V Blackfoot 4
Mar. 15, 8:30pm #20
Shouldice
7 H Blackfoot 4
1 V Simons Valley 6
Mar. 16, 12:45pm #21

semi
Max Bell Centre 2
1 H McKnight 5 Mustangs
4 V Blackfoot 4
Mar. 8, 8:30pm #10
Shouldice
10 H Blackfoot 4
0 V Saints 5
Mar. 8, 8:15pm #11
George Blundun
3 H Westwood 6
4 V Simons Valley 6
Mar. 9, 11:30am #16
Max Bell Centre 1
1 H Simons Valley 6
0 V Southland 4
Mar. 10, 12:45pm #18
Brentwood Sportsplex
0 H Lake Bonavista 5 Breakers
2 V Simons Valley 6
Mar. 8, 8:30pm #12
WinSport D visitcalgary.com
2 H Midnapore 6
3 V Southland 4

Championship Final

Mar. 17, 2:00pm #22
- HOME - - VISITOR -
Winner of Game #19 VS Winner of Game #21
Shaw Meadows 5
Blackfoot 4
4 - 3
George Blundun - Mar. 17, 2:00pm

Champion

Winner of Game #19

Shaw Meadows 5