City Championships

Schedules

February 22nd, 2019 - March 20th, 2019Pee Wee 5 North

  • Round 1
    Winners of the initial round move to Bracket A. Losers move to Bracket B.
    • 7 McKnight 5 Orange Home
      GAME #1
      VS
      Feb. 26, 6:00pm Brentwood Sportsplex
      0 Visitor McKnight 5 Black
    • GAME #1
      Feb. 26, 6:00pm Brentwood Sportsplex
      7 Home McKnight 5 Orange
      VS
      0 Visitor McKnight 5 Black
    • 7 Springbank 5 Blue Home
      GAME #2
      VS
      Feb. 28, 7:00pm Rocky Ridge Enerplus Arena
      2 Visitor Simons Valley 5 Grey
    • GAME #2
      Feb. 28, 7:00pm Rocky Ridge Enerplus Arena
      7 Home Springbank 5 Blue
      VS
      2 Visitor Simons Valley 5 Grey
    • 13 NW Warriors 5 Red Home
      GAME #3
      VS
      Feb. 28, 5:30pm Rocky Ridge Enerplus Arena
      0 Visitor Saints 4
    • GAME #3
      Feb. 28, 5:30pm Rocky Ridge Enerplus Arena
      13 Home NW Warriors 5 Red
      VS
      0 Visitor Saints 4
    • 2 Crowfoot 5 Home
      GAME #4
      VS
      Feb. 28, 5:30pm Shouldice
      1 Visitor Bow River 6 Gold
    • GAME #4
      Feb. 28, 5:30pm Shouldice
      2 Home Crowfoot 5
      VS
      1 Visitor Bow River 6 Gold
    • 5 Simons Valley 5 Black Home
      GAME #5
      VS
      Feb. 28, 7:00pm Shouldice
      2 Visitor Bow River 6 Black
    • GAME #5
      Feb. 28, 7:00pm Shouldice
      5 Home Simons Valley 5 Black
      VS
      2 Visitor Bow River 6 Black
    • has a bye to
      Round 2
    • has a bye to
      Round 2
    • has a bye to
      Round 2
  • Round 2

    BRACKET A
    • 2 Springbank 5 Green Home
      GAME #6
      VS
      Mar. 2, 2:15pm Murray Copot
      1 Visitor McKnight 5 Orange
    • GAME #6
      Mar. 2, 2:15pm Murray Copot
      2 Home Springbank 5 Green
      VS
      1 Visitor McKnight 5 Orange
    • 3 Springbank 5 Blue Home
      GAME #7
      VS
      Mar. 2, 12:45pm Murray Copot
      4 Visitor NW Warriors 5 Red
    • GAME #7
      Mar. 2, 12:45pm Murray Copot
      3 Home Springbank 5 Blue
      VS
      4 Visitor NW Warriors 5 Red
    • 1 NW Warriors 5 White Home
      GAME #8
      VS
      Mar. 2, 11:15am Murray Copot
      3 Visitor Crowfoot 5
    • GAME #8
      Mar. 2, 11:15am Murray Copot
      1 Home NW Warriors 5 White
      VS
      3 Visitor Crowfoot 5
    • 4 Springbank 5 White Home
      GAME #9
      VS
      Mar. 2, 9:45am Murray Copot
      0 Visitor Simons Valley 5 Black
    • GAME #9
      Mar. 2, 9:45am Murray Copot
      4 Home Springbank 5 White
      VS
      0 Visitor Simons Valley 5 Black

    • BRACKET B
    • 5 Simons Valley 5 Grey Home
      GAME #10
      VS
      Mar. 2, 8:15am Murray Copot
      0 Visitor Saints 4
    • GAME #10
      Mar. 2, 8:15am Murray Copot
      5 Home Simons Valley 5 Grey
      VS
      0 Visitor Saints 4
  • Round 3

    BRACKET A
    • 4 Springbank 5 Green Home
      GAME #15
      VS
      Mar. 8, 7:00pm Henry Viney
      2 Visitor NW Warriors 5 Red
    • GAME #15
      Mar. 8, 7:00pm Henry Viney
      4 Home Springbank 5 Green
      VS
      2 Visitor NW Warriors 5 Red
    • 2 Crowfoot 5 Home
      GAME #16
      VS
      Mar. 8, 8:30pm Henry Viney
      5 Visitor Springbank 5 White
    • GAME #16
      Mar. 8, 8:30pm Henry Viney
      2 Home Crowfoot 5
      VS
      5 Visitor Springbank 5 White

    • BRACKET B
    • 4 McKnight 5 Orange Home
      GAME #11
      VS
      Mar. 3, 11:15am Northeast Sportsplex - East
      1 Visitor Simons Valley 5 Grey
    • GAME #11
      Mar. 3, 11:15am Northeast Sportsplex - East
      4 Home McKnight 5 Orange
      VS
      1 Visitor Simons Valley 5 Grey
    • 4 NW Warriors 5 White Home
      GAME #12
      VS
      Mar. 3, 12:45pm Northeast Sportsplex - East
      1 Visitor McKnight 5 Black
    • GAME #12
      Mar. 3, 12:45pm Northeast Sportsplex - East
      4 Home NW Warriors 5 White
      VS
      1 Visitor McKnight 5 Black
    • 5 Simons Valley 5 Black Home
      GAME #13
      VS
      Mar. 3, 8:15am Northeast Sportsplex - East
      2 Visitor Bow River 6 Gold
    • GAME #13
      Mar. 3, 8:15am Northeast Sportsplex - East
      5 Home Simons Valley 5 Black
      VS
      2 Visitor Bow River 6 Gold
    • 5 Springbank 5 Blue Home
      GAME #14
      VS
      Mar. 3, 9:45am Northeast Sportsplex - East
      2 Visitor Bow River 6 Black
    • GAME #14
      Mar. 3, 9:45am Northeast Sportsplex - East
      5 Home Springbank 5 Blue
      VS
      2 Visitor Bow River 6 Black
  • Round 4

    BRACKET A
    • 3 Springbank 5 Green Home
      GAME #21
      VS
      Mar. 10, 10:45am Rocky Ridge Enerplus Arena
      4 Visitor Springbank 5 White
    • GAME #21
      Mar. 10, 10:45am Rocky Ridge Enerplus Arena
      3 Home Springbank 5 Green
      VS
      4 Visitor Springbank 5 White

    • BRACKET B
    • 2 NW Warriors 5 White Home
      GAME #17
      VS
      Mar. 8, 5:45pm Shouldice
      1 Visitor McKnight 5 Orange
    • GAME #17
      Mar. 8, 5:45pm Shouldice
      2 Home NW Warriors 5 White
      VS
      1 Visitor McKnight 5 Orange
    • 2 Springbank 5 Blue Home
      GAME #18
      VS
      Mar. 8, 6:45pm Murray Copot
      1 Visitor Simons Valley 5 Black
    • GAME #18
      Mar. 8, 6:45pm Murray Copot
      2 Home Springbank 5 Blue
      VS
      1 Visitor Simons Valley 5 Black
  • Round 5

    BRACKET A
    Advances to Finals

      BRACKET B
    • 1 Crowfoot 5 Home
      GAME #19
      VS
      Mar. 9, 5:15pm Murray Copot
      3 Visitor NW Warriors 5 White
    • GAME #19
      Mar. 9, 5:15pm Murray Copot
      1 Home Crowfoot 5
      VS
      3 Visitor NW Warriors 5 White
    • 4 NW Warriors 5 Red Home
      GAME #20
      VS
      Mar. 9, 3:45pm Murray Copot
      2 Visitor Springbank 5 Blue
    • GAME #20
      Mar. 9, 3:45pm Murray Copot
      4 Home NW Warriors 5 Red
      VS
      2 Visitor Springbank 5 Blue
  • Round 6

    BRACKET A
    Advances to Finals

      BRACKET B
    • 1 NW Warriors 5 White Home
      GAME #22
      VS
      Mar. 10, 9:15am Rocky Ridge Enerplus Arena
      0 Visitor NW Warriors 5 Red
    • GAME #22
      Mar. 10, 9:15am Rocky Ridge Enerplus Arena
      1 Home NW Warriors 5 White
      VS
      0 Visitor NW Warriors 5 Red
  • Semi-Finals

    BRACKET A
    Advances to Finals

      BRACKET B
    • 1 Springbank 5 Green Home
      GAME #23
      VS
      Mar. 12, 5:30pm Rocky Ridge Enerplus Arena
      5 Visitor NW Warriors 5 White
    • GAME #23
      Mar. 12, 5:30pm Rocky Ridge Enerplus Arena
      1 Home Springbank 5 Green
      VS
      5 Visitor NW Warriors 5 White
  • Final

    • 4 Springbank 5 White Home
      GAME #24
      VS
      Mar. 14, 5:30pm Shouldice
      2 Visitor NW Warriors 5 White
    • GAME #24
      Mar. 14, 5:30pm Shouldice
      4 Home Springbank 5 White
      VS
      2 Visitor NW Warriors 5 White
  • Champion

    2018/2019
    City Championships
  • City Championship

    • 1 Trails West 5 Red Home
      GAME #1
      VS
      Mar. 17, 9:45am Max Bell - Ken Bracko Arena
      3 Visitor Springbank 5 White
    • GAME #1
      Mar. 17, 9:45am Max Bell - Ken Bracko Arena
      1 Home Trails West 5 Red
      VS
      3 Visitor Springbank 5 White
  • City Champion

    2018/2019
    City Championships

February 22nd, 2019 - March 20th, 2019Pee Wee 5 North

Round 1
Feb. 26, 6:00pm #1
Brentwood Sportsplex
7 H McKnight 5 Orange
0 V McKnight 5 Black
Feb. 28, 7:00pm #2
Rocky Ridge Enerplus Arena
7 H Springbank 5 Blue
2 V Simons Valley 5 Grey
Feb. 28, 5:30pm #3
Rocky Ridge Enerplus Arena
13 H NW Warriors 5 Red
0 V Saints 4
Feb. 28, 5:30pm #4
Shouldice
2 H Crowfoot 5
1 V Bow River 6 Gold
Feb. 28, 7:00pm #5
Shouldice
5 H Simons Valley 5 Black
2 V Bow River 6 Black
Springbank 5 Green has a bye to Round 2
NW Warriors 5 White has a bye to Round 2
Springbank 5 White has a bye to Round 2
Winners of the initial round move to the "Bracket A". Losers move to the "Bracket B".

Bracket A

Round 2 Round 3 Semi-Finals
Mar. 2, 2:15pm #6
Murray Copot
2 H Springbank 5 Green
1 V McKnight 5 Orange
Mar. 8, 7:00pm #15
Henry Viney
4 H Springbank 5 Green
2 V NW Warriors 5 Red
Mar. 10, 10:45am #21

semi
Rocky Ridge Enerplus Arena
3 H Springbank 5 Green
4 V Springbank 5 White
Mar. 2, 12:45pm #7
Murray Copot
3 H Springbank 5 Blue
4 V NW Warriors 5 Red
Mar. 2, 11:15am #8
Murray Copot
1 H NW Warriors 5 White
3 V Crowfoot 5
Mar. 8, 8:30pm #16
Henry Viney
2 H Crowfoot 5
5 V Springbank 5 White
Mar. 2, 9:45am #9
Murray Copot
4 H Springbank 5 White
0 V Simons Valley 5 Black

Bracket B

Round 2 Round 3 Round 4 Round 5 Round 6 Semi-Finals
Mar. 2, 8:15am #10
Murray Copot
5 H Simons Valley 5 Grey
0 V Saints 4
Mar. 3, 11:15am #11
Northeast Sportsplex - East
4 H McKnight 5 Orange
1 V Simons Valley 5 Grey
Mar. 8, 5:45pm #17
Shouldice
2 H NW Warriors 5 White
1 V McKnight 5 Orange
Mar. 9, 5:15pm #19
Murray Copot
1 H Crowfoot 5
3 V NW Warriors 5 White
Mar. 10, 9:15am #22
Rocky Ridge Enerplus Arena
1 H NW Warriors 5 White
0 V NW Warriors 5 Red
Mar. 12, 5:30pm #23

semi
Rocky Ridge Enerplus Arena
1 H Springbank 5 Green
5 V NW Warriors 5 White
Mar. 3, 12:45pm #12
Northeast Sportsplex - East
4 H NW Warriors 5 White
1 V McKnight 5 Black
Mar. 3, 9:45am #14
Northeast Sportsplex - East
5 H Springbank 5 Blue
2 V Bow River 6 Black
Mar. 8, 6:45pm #18
Murray Copot
2 H Springbank 5 Blue
1 V Simons Valley 5 Black
Mar. 9, 3:45pm #20
Murray Copot
4 H NW Warriors 5 Red
2 V Springbank 5 Blue
Mar. 3, 8:15am #13
Northeast Sportsplex - East
5 H Simons Valley 5 Black
2 V Bow River 6 Gold

Championship Final

Mar. 14, 5:30pm #24
- HOME - - VISITOR -
Winner of Game #21 VS Winner of Game #23
Springbank 5 White
NW Warriors 5 White
4 - 2
Shouldice - Mar. 14, 5:30pm

Champion

Winner of Game #21

Springbank 5 White


City Championship

City Champion

Winner of Pee Wee 5 North

Springbank 5 White


2018/2019 City Championships

Hockey Calgary Menu

Find Your Team

Councils