City Championships

Schedules

February 27th, 2013 - March 27th, 2013Junior C

  • Round 1
    Winners of the initial round move to Bracket A. Losers move to Bracket B.
    • 3 Southside Thunder Home
      GAME #1
      VS
      Feb. 27, 8:15pm East Calgary - Blue
      4 Visitor Southside Lightning
    • GAME #1
      Feb. 27, 8:15pm East Calgary - Blue
      3 Home Southside Thunder
      VS
      4 Visitor Southside Lightning
    • 7 Simons Valley Home
      GAME #2
      VS
      Feb. 27, 9:45pm George Blundun
      1 Visitor Blackfoot
    • GAME #2
      Feb. 27, 9:45pm George Blundun
      7 Home Simons Valley
      VS
      1 Visitor Blackfoot
    • 2 Chestermere Home
      GAME #3
      VS
      Feb. 27, 9:45pm Ed Whalen
      1 Visitor Southland
    • GAME #3
      Feb. 27, 9:45pm Ed Whalen
      2 Home Chestermere
      VS
      1 Visitor Southland
    • 2 Trails West Home
      GAME #4
      VS
      Feb. 27, 9:45pm Frank McCool
      4 Visitor Airdrie
    • GAME #4
      Feb. 27, 9:45pm Frank McCool
      2 Home Trails West
      VS
      4 Visitor Airdrie
    • has a bye to
      Round 2
    • has a bye to
      Round 2
    • has a bye to
      Round 2
    • has a bye to
      Round 2
  • Round 2

    BRACKET A
    • 8 Southside Predators Home
      GAME #5
      VS
      Mar. 3, 7:15pm Frank McCool
      2 Visitor Southside Lightning
    • GAME #5
      Mar. 3, 7:15pm Frank McCool
      8 Home Southside Predators
      VS
      2 Visitor Southside Lightning
    • 4 Westwood Home
      GAME #6
      VS
      Mar. 3, 9:15pm Frank McCool
      2 Visitor Simons Valley
    • GAME #6
      Mar. 3, 9:15pm Frank McCool
      4 Home Westwood
      VS
      2 Visitor Simons Valley
    • 8 Springbank Home
      GAME #7
      VS
      Mar. 6, 7:45pm Stew Hendry
      2 Visitor Chestermere
    • GAME #7
      Mar. 6, 7:45pm Stew Hendry
      8 Home Springbank
      VS
      2 Visitor Chestermere
    • 10 Crowchild Blackhawks Home
      GAME #8
      VS
      Mar. 3, 8:30pm Shouldice
      0 Visitor Airdrie
    • GAME #8
      Mar. 3, 8:30pm Shouldice
      10 Home Crowchild Blackhawks
      VS
      0 Visitor Airdrie

    • BRACKET B
    • 6 Simons Valley Home
      GAME #9
      VS
      Mar. 6, 9:45pm Ed Whalen
      7 Visitor Southside Thunder
    • GAME #9
      Mar. 6, 9:45pm Ed Whalen
      6 Home Simons Valley
      VS
      7 Visitor Southside Thunder
    • 3 Southside Lightning Home
      GAME #10
      VS
      Mar. 6, 9:45pm Max Bell Centre 1
      0 Visitor Blackfoot
    • GAME #10
      Mar. 6, 9:45pm Max Bell Centre 1
      3 Home Southside Lightning
      VS
      0 Visitor Blackfoot
    • 7 Airdrie Home
      GAME #11
      VS
      Mar. 6, 9:45pm Frank McCool
      1 Visitor Southland
    • GAME #11
      Mar. 6, 9:45pm Frank McCool
      7 Home Airdrie
      VS
      1 Visitor Southland
    • 2 Chestermere Home
      GAME #12
      VS
      Mar. 9, 4:15pm Max Bell Centre 1
      3 Visitor Trails West
    • GAME #12
      Mar. 9, 4:15pm Max Bell Centre 1
      2 Home Chestermere
      VS
      3 Visitor Trails West
  • Round 3

    BRACKET A
    • 5 Southside Predators Home
      GAME #13
      VS
      Mar. 10, 6:30pm Shouldice
      2 Visitor Westwood
    • GAME #13
      Mar. 10, 6:30pm Shouldice
      5 Home Southside Predators
      VS
      2 Visitor Westwood
    • 4 Springbank Home
      GAME #14
      VS
      Mar. 10, 8:30pm Shouldice
      1 Visitor Crowchild Blackhawks
    • GAME #14
      Mar. 10, 8:30pm Shouldice
      4 Home Springbank
      VS
      1 Visitor Crowchild Blackhawks

    • BRACKET B
    • 3 Southside Thunder Home
      GAME #15
      VS
      Mar. 10, 7:15pm Frank McCool
      1 Visitor Southside Lightning
    • GAME #15
      Mar. 10, 7:15pm Frank McCool
      3 Home Southside Thunder
      VS
      1 Visitor Southside Lightning
    • 3 Airdrie Home
      GAME #16
      VS
      Mar. 10, 9:15pm Frank McCool
      2 Visitor Trails West
    • GAME #16
      Mar. 10, 9:15pm Frank McCool
      3 Home Airdrie
      VS
      2 Visitor Trails West
  • Round 4

    BRACKET A
    • 3 Southside Predators Home
      GAME #19
      VS
      Mar. 17, 7:15pm Frank McCool
      4 Visitor Springbank
    • GAME #19
      Mar. 17, 7:15pm Frank McCool
      3 Home Southside Predators
      VS
      4 Visitor Springbank

    • BRACKET B
    • 3 Crowchild Blackhawks Home
      GAME #17
      VS
      Mar. 13, 9:45pm Max Bell Centre 1
      2 Visitor Southside Thunder
    • GAME #17
      Mar. 13, 9:45pm Max Bell Centre 1
      3 Home Crowchild Blackhawks
      VS
      2 Visitor Southside Thunder
    • 3 Westwood Home
      GAME #18
      VS
      Mar. 13, 9:45pm Ed Whalen
      1 Visitor Airdrie
    • GAME #18
      Mar. 13, 9:45pm Ed Whalen
      3 Home Westwood
      VS
      1 Visitor Airdrie
  • Round 5

    BRACKET A
    Advances to Finals

      BRACKET B
    • 5 Crowchild Blackhawks Home
      GAME #20
      VS
      Mar. 17, 9:15pm Frank McCool
      2 Visitor Westwood
    • GAME #20
      Mar. 17, 9:15pm Frank McCool
      5 Home Crowchild Blackhawks
      VS
      2 Visitor Westwood
  • Semi-Finals

    BRACKET A
    Advances to Finals

      BRACKET B
    • 4 Southside Predators Home
      GAME #21
      VS
      Mar. 20, 8:00pm Max Bell Centre 2
      5 Visitor Crowchild Blackhawks
    • GAME #21
      Mar. 20, 8:00pm Max Bell Centre 2
      4 Home Southside Predators
      VS
      5 Visitor Crowchild Blackhawks
  • Finals

    • 4 Springbank Home
      GAME #22
      VS
      Mar. 24, 5:00pm Max Bell Centre 2
      5 Visitor Crowchild Blackhawks
    • GAME #22
      Mar. 24, 5:00pm Max Bell Centre 2
      4 Home Springbank
      VS
      5 Visitor Crowchild Blackhawks
  • Champion

    2012/2013
    City Championships

February 27th, 2013 - March 27th, 2013Junior C

Round 1
Feb. 27, 8:15pm #1
East Calgary - Blue
3 H Southside Thunder
4 V Southside Lightning
Feb. 27, 9:45pm #2
George Blundun
7 H Simons Valley
1 V Blackfoot
Feb. 27, 9:45pm #3
Ed Whalen
2 H Chestermere
1 V Southland
Feb. 27, 9:45pm #4
Frank McCool
2 H Trails West
4 V Airdrie
Southside Predators has a bye to Round 2
Westwood has a bye to Round 2
Springbank has a bye to Round 2
Crowchild Blackhawks has a bye to Round 2
Winners of the initial round move to the "Bracket A". Losers move to the "Bracket B".

Bracket A

Round 2 Round 3 Semi-Finals
Mar. 3, 7:15pm #5
Frank McCool
8 H Southside Predators
2 V Southside Lightning
Mar. 10, 6:30pm #13
Shouldice
5 H Southside Predators
2 V Westwood
Mar. 17, 7:15pm #19

semi
Frank McCool
3 H Southside Predators
4 V Springbank
Mar. 3, 9:15pm #6
Frank McCool
4 H Westwood
2 V Simons Valley
Mar. 6, 7:45pm #7
Stew Hendry
8 H Springbank
2 V Chestermere
Mar. 10, 8:30pm #14
Shouldice
4 H Springbank
1 V Crowchild Blackhawks
Mar. 3, 8:30pm #8
Shouldice
10 H Crowchild Blackhawks
0 V Airdrie

Bracket B

Round 2 Round 3 Round 4 Round 5 Semi-Finals
Mar. 6, 9:45pm #9
Ed Whalen
6 H Simons Valley
7 V Southside Thunder
Mar. 10, 7:15pm #15
Frank McCool
3 H Southside Thunder
1 V Southside Lightning
Mar. 13, 9:45pm #17
Max Bell Centre 1
3 H Crowchild Blackhawks
2 V Southside Thunder
Mar. 17, 9:15pm #20
Frank McCool
5 H Crowchild Blackhawks
2 V Westwood
Mar. 20, 8:00pm #21

semi
Max Bell Centre 2
4 H Southside Predators
5 V Crowchild Blackhawks
Mar. 6, 9:45pm #10
Max Bell Centre 1
3 H Southside Lightning
0 V Blackfoot
Mar. 6, 9:45pm #11
Frank McCool
7 H Airdrie
1 V Southland
Mar. 10, 9:15pm #16
Frank McCool
3 H Airdrie
2 V Trails West
Mar. 13, 9:45pm #18
Ed Whalen
3 H Westwood
1 V Airdrie
Mar. 9, 4:15pm #12
Max Bell Centre 1
2 H Chestermere
3 V Trails West

Championship Final

Mar. 24, 5:00pm #22
- HOME - - VISITOR -
Winner of Game #19 VS Winner of Game #21
Springbank
Crowchild Blackhawks
4 - 5
Max Bell Centre 2 - Mar. 24, 5:00pm

Championship Final

Mar. 27, 8:15pm #23
- HOME - - VISITOR -
Winner of Game #22 VS Loser of Game #22
Crowchild Blackhawks
Springbank
2 - 5
Max Bell Centre 1 - Mar. 27, 8:15pm

Champion