Schedules

January 12th, 2019 - January 19th, 2019Midget 2

  • Round 1
    Winners of the initial round move to Bracket A. Losers move to Bracket B.
    • 3 Trails West 2 Home
      GAME #1
      VS
      Jan. 12, 8:00pm Shouldice
      2 Visitor Springbank 2
    • GAME #1
      Jan. 12, 8:00pm Shouldice
      3 Home Trails West 2
      VS
      2 Visitor Springbank 2
    • 2 Glenlake 2 Home
      GAME #2
      VS
      Jan. 12, 9:30pm Shouldice
      1 Visitor NW Warriors 2
    • GAME #2
      Jan. 12, 9:30pm Shouldice
      2 Home Glenlake 2
      VS
      1 Visitor NW Warriors 2
    • 2 Southside 2 Home
      GAME #3
      VS
      Jan. 12, 3:30pm Shouldice
      1 Visitor Bow River 2
    • GAME #3
      Jan. 12, 3:30pm Shouldice
      2 Home Southside 2
      VS
      1 Visitor Bow River 2
    • 2 Blackfoot 2 Home
      GAME #4
      VS
      Jan. 12, 5:00pm Shouldice
      1 Visitor McKnight 2
    • GAME #4
      Jan. 12, 5:00pm Shouldice
      2 Home Blackfoot 2
      VS
      1 Visitor McKnight 2
    • 1 Simons Valley 2 Home
      GAME #5
      VS
      Jan. 12, 6:30pm Shouldice
      2 Visitor Southwest 2
    • GAME #5
      Jan. 12, 6:30pm Shouldice
      1 Home Simons Valley 2
      VS
      2 Visitor Southwest 2
    • has a bye to
      Round 2
  • Round 2

    BRACKET A
    • 1 Trails West 2 Home
      GAME #6
      VS
      Jan. 13, 3:30pm Frank McCool
      3 Visitor Glenlake 2
    • GAME #6
      Jan. 13, 3:30pm Frank McCool
      1 Home Trails West 2
      VS
      3 Visitor Glenlake 2
    • 5 Southside 2 Home
      GAME #7
      VS
      Jan. 13, 5:00pm Frank McCool
      2 Visitor Mavericks 2
    • GAME #7
      Jan. 13, 5:00pm Frank McCool
      5 Home Southside 2
      VS
      2 Visitor Mavericks 2
    • 5 Blackfoot 2 Home
      GAME #8
      VS
      Jan. 13, 9:30pm Frank McCool
      3 Visitor Southwest 2
    • GAME #8
      Jan. 13, 9:30pm Frank McCool
      5 Home Blackfoot 2
      VS
      3 Visitor Southwest 2

    • BRACKET B
    • 5 Springbank 2 Home
      GAME #9
      VS
      Jan. 13, 6:30pm Frank McCool
      0 Visitor NW Warriors 2
    • GAME #9
      Jan. 13, 6:30pm Frank McCool
      5 Home Springbank 2
      VS
      0 Visitor NW Warriors 2
    • 2 McKnight 2 Home
      GAME #10
      VS
      Jan. 13, 8:00pm Frank McCool
      0 Visitor Simons Valley 2
    • GAME #10
      Jan. 13, 8:00pm Frank McCool
      2 Home McKnight 2
      VS
      0 Visitor Simons Valley 2
  • Round 3

    BRACKET A
    • 3 Glenlake 2 Home
      GAME #11
      VS
      Jan. 14, 9:45pm Stu Peppard
      4 Visitor Southside 2
    • GAME #11
      Jan. 14, 9:45pm Stu Peppard
      3 Home Glenlake 2
      VS
      4 Visitor Southside 2

    • BRACKET B
    • 4 Springbank 2 Home
      GAME #12
      VS
      Jan. 14, 9:45pm Max Bell - Arena 2
      2 Visitor Bow River 2
    • GAME #12
      Jan. 14, 9:45pm Max Bell - Arena 2
      4 Home Springbank 2
      VS
      2 Visitor Bow River 2
    • 4 Mavericks 2 Home
      GAME #13
      VS
      Jan. 14, 9:45pm Rose Kohn
      1 Visitor McKnight 2
    • GAME #13
      Jan. 14, 9:45pm Rose Kohn
      4 Home Mavericks 2
      VS
      1 Visitor McKnight 2
  • Semi-Finals

    BRACKET A
    • 3 Southside 2 Home
      GAME #14
      VS
      Jan. 15, 9:30pm Village Square 1
      2 Visitor Blackfoot 2
    • GAME #14
      Jan. 15, 9:30pm Village Square 1
      3 Home Southside 2
      VS
      2 Visitor Blackfoot 2

    • BRACKET B
    • 4 Springbank 2 Home
      GAME #15
      VS
      Jan. 15, 9:45pm Shouldice
      5 Visitor Mavericks 2
    • GAME #15
      Jan. 15, 9:45pm Shouldice
      4 Home Springbank 2
      VS
      5 Visitor Mavericks 2
  • Final

    • 3 Southside 2 Home
      GAME #16
      VS
      Jan. 19, 3:15pm Max Bell - Arena 2
      1 Visitor Mavericks 2
    • GAME #16
      Jan. 19, 3:15pm Max Bell - Arena 2
      3 Home Southside 2
      VS
      1 Visitor Mavericks 2
  • Champion

    2018/2019
    Esso Minor Hockey Week

January 12th, 2019 - January 19th, 2019Midget 2

Round 1
Jan. 12, 8:00pm #1
Shouldice
3 H Trails West 2
2 V Springbank 2
Jan. 12, 9:30pm #2
Shouldice
2 H Glenlake 2
1 V NW Warriors 2
Jan. 12, 3:30pm #3
Shouldice
2 H Southside 2
1 V Bow River 2
Jan. 12, 5:00pm #4
Shouldice
2 H Blackfoot 2
1 V McKnight 2
Jan. 12, 6:30pm #5
Shouldice
1 H Simons Valley 2
2 V Southwest 2
Mavericks 2 has a bye to Round 2
Winners of the initial round move to the "Bracket A". Losers move to the "Bracket B".

Bracket A

Round 2 Round 3 Semi-Finals
Jan. 13, 3:30pm #6
Frank McCool
1 H Trails West 2
3 V Glenlake 2
Jan. 14, 9:45pm #11
Stu Peppard
3 H Glenlake 2
4 V Southside 2
Jan. 15, 9:30pm #14

semi
Village Square 1
3 H Southside 2
2 V Blackfoot 2
Jan. 13, 5:00pm #7
Frank McCool
5 H Southside 2
2 V Mavericks 2
Jan. 13, 9:30pm #8
Frank McCool
5 H Blackfoot 2
3 V Southwest 2

Bracket B

Round 2 Round 3 Semi-Finals
Jan. 13, 6:30pm #9
Frank McCool
5 H Springbank 2
0 V NW Warriors 2
Jan. 14, 9:45pm #12
Max Bell - Arena 2
4 H Springbank 2
2 V Bow River 2
Jan. 15, 9:45pm #15

semi
Shouldice
4 H Springbank 2
5 V Mavericks 2
Jan. 13, 8:00pm #10
Frank McCool
2 H McKnight 2
0 V Simons Valley 2
Jan. 14, 9:45pm #13
Rose Kohn
4 H Mavericks 2
1 V McKnight 2

Championship Final

Jan. 19, 3:15pm #16
- HOME - - VISITOR -
Winner of Game #14 VS Winner of Game #15
Southside 2
Mavericks 2
3 - 1
Max Bell - Arena 2 - Jan. 19, 3:15pm

Champion

Winner of Game #14

Southside 2


2018/2019 Esso Minor Hockey Week

Hockey Calgary Menu

Find Your Team

Councils