City Championships

Schedules

February 22nd, 2019 - March 20th, 2019Atom 3 North

  • Round 1
    Winners of the initial round move to Bracket A. Losers move to Bracket B.
    • 2 Crowfoot 3 Home
      GAME #1
      VS
      Mar. 3, 8:45am Henry Viney
      1 Visitor McKnight 3
    • GAME #1
      Mar. 3, 8:45am Henry Viney
      2 Home Crowfoot 3
      VS
      1 Visitor McKnight 3
    • 5 Bow River 3 Home
      GAME #2
      VS
      Mar. 3, 9:45am Murray Copot
      2 Visitor Simons Valley 3
    • GAME #2
      Mar. 3, 9:45am Murray Copot
      5 Home Bow River 3
      VS
      2 Visitor Simons Valley 3
    • 5 Springbank 3 Green Home
      GAME #3
      VS
      Mar. 3, 8:30am Murray Copot
      1 Visitor Saints 2
    • GAME #3
      Mar. 3, 8:30am Murray Copot
      5 Home Springbank 3 Green
      VS
      1 Visitor Saints 2
    • has a bye to
      Round 2
  • Round 2

    BRACKET A
    • 2 Springbank 3 Blue Home
      GAME #4
      VS
      Mar. 8, 6:45pm Stew Hendry
      5 Visitor Crowfoot 3
    • GAME #4
      Mar. 8, 6:45pm Stew Hendry
      2 Home Springbank 3 Blue
      VS
      5 Visitor Crowfoot 3
    • 4 Bow River 3 Home
      GAME #5
      VS
      Mar. 8, 5:30pm Stew Hendry
      1 Visitor Springbank 3 Green
    • GAME #5
      Mar. 8, 5:30pm Stew Hendry
      4 Home Bow River 3
      VS
      1 Visitor Springbank 3 Green

    • BRACKET B
    • 0 Saints 2 Home
      GAME #6
      VS
      Mar. 8, 5:45pm Henry Viney
      1 Visitor Simons Valley 3
    • GAME #6
      Mar. 8, 5:45pm Henry Viney
      0 Home Saints 2
      VS
      1 Visitor Simons Valley 3
  • Round 3

    BRACKET A
    • 2 Crowfoot 3 Home
      GAME #9
      VS
      Mar. 13, 7:00pm Rocky Ridge Enerplus Arena
      3 Visitor Bow River 3
    • GAME #9
      Mar. 13, 7:00pm Rocky Ridge Enerplus Arena
      2 Home Crowfoot 3
      VS
      3 Visitor Bow River 3

    • BRACKET B
    • 2 Springbank 3 Green Home
      GAME #7
      VS
      Mar. 10, 9:45am Village Square 2
      1 Visitor McKnight 3
    • GAME #7
      Mar. 10, 9:45am Village Square 2
      2 Home Springbank 3 Green
      VS
      1 Visitor McKnight 3
    • 8 Springbank 3 Blue Home
      GAME #8
      VS
      Mar. 10, 8:30am Village Square 2
      0 Visitor Simons Valley 3
    • GAME #8
      Mar. 10, 8:30am Village Square 2
      8 Home Springbank 3 Blue
      VS
      0 Visitor Simons Valley 3
  • Round 4

    BRACKET A
    Advances to Finals

      BRACKET B
    • 2 Springbank 3 Green Home
      GAME #10
      VS
      Mar. 13, 5:45pm Rocky Ridge Enerplus Arena
      3 Visitor Springbank 3 Blue
    • GAME #10
      Mar. 13, 5:45pm Rocky Ridge Enerplus Arena
      2 Home Springbank 3 Green
      VS
      3 Visitor Springbank 3 Blue
  • Semi-Finals

    BRACKET A
    Advances to Finals

      BRACKET B
    • 3 Crowfoot 3 Home
      GAME #11
      VS
      Mar. 16, 12:45pm Stew Hendry
      2 Visitor Springbank 3 Blue
    • GAME #11
      Mar. 16, 12:45pm Stew Hendry
      3 Home Crowfoot 3
      VS
      2 Visitor Springbank 3 Blue
  • Final

    • 1 Bow River 3 Home
      GAME #12
      VS
      Mar. 17, 3:15pm Rocky Ridge Enerplus Arena
      2 Visitor Crowfoot 3
    • GAME #12
      Mar. 17, 3:15pm Rocky Ridge Enerplus Arena
      1 Home Bow River 3
      VS
      2 Visitor Crowfoot 3
  • Final

    • 1 Crowfoot 3 Home
      GAME #13
      VS
      Mar. 19, 7:15pm Henry Viney
      3 Visitor Bow River 3
    • GAME #13
      Mar. 19, 7:15pm Henry Viney
      1 Home Crowfoot 3
      VS
      3 Visitor Bow River 3
  • Champion

    2018/2019
    City Championships
  • City Championship

    • 2 Trails West 3 Home
      GAME #1
      VS
      Mar. 20, 7:45pm Max Bell - Arena 2
      4 Visitor Bow River 3
    • GAME #1
      Mar. 20, 7:45pm Max Bell - Arena 2
      2 Home Trails West 3
      VS
      4 Visitor Bow River 3
  • City Champion

    2018/2019
    City Championships

February 22nd, 2019 - March 20th, 2019Atom 3 North

Round 1
Mar. 3, 8:45am #1
Henry Viney
2 H Crowfoot 3
1 V McKnight 3
Mar. 3, 9:45am #2
Murray Copot
5 H Bow River 3
2 V Simons Valley 3
Mar. 3, 8:30am #3
Murray Copot
5 H Springbank 3 Green
1 V Saints 2
Springbank 3 Blue has a bye to Round 2
Winners of the initial round move to the "Bracket A". Losers move to the "Bracket B".

Bracket A

Round 2 Semi-Finals
Mar. 8, 6:45pm #4
Stew Hendry
2 H Springbank 3 Blue
5 V Crowfoot 3
Mar. 13, 7:00pm #9

semi
Rocky Ridge Enerplus Arena
2 H Crowfoot 3
3 V Bow River 3
Mar. 8, 5:30pm #5
Stew Hendry
4 H Bow River 3
1 V Springbank 3 Green

Bracket B

Round 2 Round 3 Round 4 Semi-Finals
Mar. 10, 9:45am #7
Village Square 2
2 H Springbank 3 Green
1 V McKnight 3
Mar. 13, 5:45pm #10
Rocky Ridge Enerplus Arena
2 H Springbank 3 Green
3 V Springbank 3 Blue
Mar. 16, 12:45pm #11

semi
Stew Hendry
3 H Crowfoot 3
2 V Springbank 3 Blue
Mar. 8, 5:45pm #6
Henry Viney
0 H Saints 2
1 V Simons Valley 3
Mar. 10, 8:30am #8
Village Square 2
8 H Springbank 3 Blue
0 V Simons Valley 3

Championship Final

Mar. 17, 3:15pm #12
- HOME - - VISITOR -
Winner of Game #9 VS Winner of Game #11
Bow River 3
Crowfoot 3
1 - 2
Rocky Ridge Enerplus Arena - Mar. 17, 3:15pm

Championship Final

Mar. 19, 7:15pm #13
- HOME - - VISITOR -
Winner of Game #12 VS Loser of Game #12
Crowfoot 3
Bow River 3
1 - 3
Henry Viney - Mar. 19, 7:15pm

Champion

Loser of Game #12

Bow River 3


City Championship

Mar. 20, 7:45pm #1
- HOME - - VISITOR -
Winner of Atom 3 South VS Winner of Atom 3 North
Trails West 3
Bow River 3
2 - 4
Max Bell - Arena 2 - Mar. 20, 7:45pm

City Champion

Winner of Atom 3 North

Bow River 3


2018/2019 City Championships

Hockey Calgary Menu

Find Your Team

Councils