City Championships

Schedules

February 22nd, 2019 - March 20th, 2019Atom 1 South

  • Round 1
    Winners of the initial round move to Bracket A. Losers move to Bracket B.
    • 3 Glenlake 1 Blue Home
      GAME #1
      VS
      Feb. 26, 6:00pm Optimist
      4 Visitor Glenlake 1 Green
    • GAME #1
      Feb. 26, 6:00pm Optimist
      3 Home Glenlake 1 Blue
      VS
      4 Visitor Glenlake 1 Green
    • 2 Lake Bonavista 1 Home
      GAME #2
      VS
      Feb. 26, 5:25pm Great Plains Rink 2
      4 Visitor Southwest 1 Gold
    • GAME #2
      Feb. 26, 5:25pm Great Plains Rink 2
      2 Home Lake Bonavista 1
      VS
      4 Visitor Southwest 1 Gold
    • 10 Trails West 1 Red Home
      GAME #3
      VS
      Feb. 26, 6:40pm Great Plains Rink 2
      0 Visitor Southwest 1 Blue
    • GAME #3
      Feb. 26, 6:40pm Great Plains Rink 2
      10 Home Trails West 1 Red
      VS
      0 Visitor Southwest 1 Blue
    • has a bye to
      Round 2
    • has a bye to
      Round 2
    • has a bye to
      Round 2
    • has a bye to
      Round 2
    • has a bye to
      Round 2
  • Round 2

    BRACKET A
    • 9 Blackfoot 1 Home
      GAME #4
      VS
      Feb. 28, 5:25pm Great Plains Rink 2
      2 Visitor Glenlake 1 Green
    • GAME #4
      Feb. 28, 5:25pm Great Plains Rink 2
      9 Home Blackfoot 1
      VS
      2 Visitor Glenlake 1 Green
    • 5 Bow Valley 1 Black Home
      GAME #5
      VS
      Feb. 28, 6:00pm Rose Kohn
      4 Visitor Bow Valley 1 White
    • GAME #5
      Feb. 28, 6:00pm Rose Kohn
      5 Home Bow Valley 1 Black
      VS
      4 Visitor Bow Valley 1 White
    • 9 Mavericks 1 Home
      GAME #6
      VS
      Feb. 28, 7:15pm Frank McCool
      1 Visitor Southwest 1 Gold
    • GAME #6
      Feb. 28, 7:15pm Frank McCool
      9 Home Mavericks 1
      VS
      1 Visitor Southwest 1 Gold
    • 3 Trails West 1 White Home
      GAME #7
      VS
      Feb. 28, 6:00pm Frank McCool
      0 Visitor Trails West 1 Red
    • GAME #7
      Feb. 28, 6:00pm Frank McCool
      3 Home Trails West 1 White
      VS
      0 Visitor Trails West 1 Red

    • BRACKET B
    • 3 Bow Valley 1 White Home
      GAME #8
      VS
      Mar. 2, 10:00am Max Bell - Ken Bracko Arena
      2 Visitor Glenlake 1 Blue
    • GAME #8
      Mar. 2, 10:00am Max Bell - Ken Bracko Arena
      3 Home Bow Valley 1 White
      VS
      2 Visitor Glenlake 1 Blue
    • 4 Trails West 1 Red Home
      GAME #9
      VS
      Mar. 2, 11:15am Max Bell - Ken Bracko Arena
      3 Visitor Lake Bonavista 1
    • GAME #9
      Mar. 2, 11:15am Max Bell - Ken Bracko Arena
      4 Home Trails West 1 Red
      VS
      3 Visitor Lake Bonavista 1
    • 6 Southwest 1 Gold Home
      GAME #10
      VS
      Mar. 2, 12:30pm Max Bell - Ken Bracko Arena
      7 Visitor Southwest 1 Blue
    • GAME #10
      Mar. 2, 12:30pm Max Bell - Ken Bracko Arena
      6 Home Southwest 1 Gold
      VS
      7 Visitor Southwest 1 Blue
  • Round 3

    BRACKET A
    • 3 Blackfoot 1 Home
      GAME #11
      VS
      Mar. 3, 4:15pm Rose Kohn
      4 Visitor Bow Valley 1 Black
    • GAME #11
      Mar. 3, 4:15pm Rose Kohn
      3 Home Blackfoot 1
      VS
      4 Visitor Bow Valley 1 Black
    • 4 Mavericks 1 Home
      GAME #12
      VS
      Mar. 3, 3:00pm Rose Kohn
      3 Visitor Trails West 1 White
    • GAME #12
      Mar. 3, 3:00pm Rose Kohn
      4 Home Mavericks 1
      VS
      3 Visitor Trails West 1 White

    • BRACKET B
    • 11 Bow Valley 1 White Home
      GAME #13
      VS
      Mar. 3, 12:30pm Rose Kohn
      4 Visitor Glenlake 1 Green
    • GAME #13
      Mar. 3, 12:30pm Rose Kohn
      11 Home Bow Valley 1 White
      VS
      4 Visitor Glenlake 1 Green
    • 5 Trails West 1 Red Home
      GAME #14
      VS
      Mar. 3, 1:45pm Rose Kohn
      2 Visitor Southwest 1 Blue
    • GAME #14
      Mar. 3, 1:45pm Rose Kohn
      5 Home Trails West 1 Red
      VS
      2 Visitor Southwest 1 Blue
  • Round 4

    BRACKET A
    • 6 Bow Valley 1 Black Home
      GAME #17
      VS
      Mar. 7, 6:45pm Great Plains Rink 2
      8 Visitor Mavericks 1
    • GAME #17
      Mar. 7, 6:45pm Great Plains Rink 2
      6 Home Bow Valley 1 Black
      VS
      8 Visitor Mavericks 1

    • BRACKET B
    • 5 Trails West 1 White Home
      GAME #15
      VS
      Mar. 5, 5:45pm George Blundun
      4 Visitor Bow Valley 1 White
    • GAME #15
      Mar. 5, 5:45pm George Blundun
      5 Home Trails West 1 White
      VS
      4 Visitor Bow Valley 1 White
    • 3 Blackfoot 1 Home
      GAME #16
      VS
      Mar. 5, 6:00pm Optimist
      2 Visitor Trails West 1 Red
    • GAME #16
      Mar. 5, 6:00pm Optimist
      3 Home Blackfoot 1
      VS
      2 Visitor Trails West 1 Red
  • Round 5

    BRACKET A
    Advances to Finals

      BRACKET B
    • 1 Trails West 1 White Home
      GAME #18
      VS
      Mar. 7, 5:30pm Great Plains Rink 2
      2 Visitor Blackfoot 1
    • GAME #18
      Mar. 7, 5:30pm Great Plains Rink 2
      1 Home Trails West 1 White
      VS
      2 Visitor Blackfoot 1
  • Semi-Finals

    BRACKET A
    Advances to Finals

      BRACKET B
    • 1 Bow Valley 1 Black Home
      GAME #19
      VS
      Mar. 9, 10:00am Max Bell - Arena 2
      3 Visitor Blackfoot 1
    • GAME #19
      Mar. 9, 10:00am Max Bell - Arena 2
      1 Home Bow Valley 1 Black
      VS
      3 Visitor Blackfoot 1
  • Final

    • 5 Mavericks 1 Home
      GAME #20
      VS
      Mar. 10, 11:30am Joe Kryczka
      2 Visitor Blackfoot 1
    • GAME #20
      Mar. 10, 11:30am Joe Kryczka
      5 Home Mavericks 1
      VS
      2 Visitor Blackfoot 1
  • Champion

    2018/2019
    City Championships
  • City Championship

    • 2 Mavericks 1 Home
      GAME #1
      VS
      Mar. 12, 7:00pm Max Bell - Arena 2
      6 Visitor Bow River 1
    • GAME #1
      Mar. 12, 7:00pm Max Bell - Arena 2
      2 Home Mavericks 1
      VS
      6 Visitor Bow River 1
  • City Champion

    2018/2019
    City Championships

February 22nd, 2019 - March 20th, 2019Atom 1 South

Round 1
Feb. 26, 6:00pm #1
Optimist
3 H Glenlake 1 Blue
4 V Glenlake 1 Green
Feb. 26, 5:25pm #2
Great Plains Rink 2
2 H Lake Bonavista 1
4 V Southwest 1 Gold
Feb. 26, 6:40pm #3
Great Plains Rink 2
10 H Trails West 1 Red
0 V Southwest 1 Blue
Blackfoot 1 has a bye to Round 2
Bow Valley 1 Black has a bye to Round 2
Bow Valley 1 White has a bye to Round 2
Mavericks 1 has a bye to Round 2
Trails West 1 White has a bye to Round 2
Winners of the initial round move to the "Bracket A". Losers move to the "Bracket B".

Bracket A

Round 2 Round 3 Semi-Finals
Feb. 28, 5:25pm #4
Great Plains Rink 2
9 H Blackfoot 1
2 V Glenlake 1 Green
Mar. 3, 4:15pm #11
Rose Kohn
3 H Blackfoot 1
4 V Bow Valley 1 Black
Mar. 7, 6:45pm #17

semi
Great Plains Rink 2
6 H Bow Valley 1 Black
8 V Mavericks 1
Feb. 28, 6:00pm #5
Rose Kohn
5 H Bow Valley 1 Black
4 V Bow Valley 1 White
Feb. 28, 7:15pm #6
Frank McCool
9 H Mavericks 1
1 V Southwest 1 Gold
Mar. 3, 3:00pm #12
Rose Kohn
4 H Mavericks 1
3 V Trails West 1 White
Feb. 28, 6:00pm #7
Frank McCool
3 H Trails West 1 White
0 V Trails West 1 Red

Bracket B

Round 2 Round 3 Round 4 Round 5 Semi-Finals
Mar. 2, 10:00am #8
Max Bell - Ken Bracko Arena
3 H Bow Valley 1 White
2 V Glenlake 1 Blue
Mar. 3, 12:30pm #13
Rose Kohn
11 H Bow Valley 1 White
4 V Glenlake 1 Green
Mar. 5, 5:45pm #15
George Blundun
5 H Trails West 1 White
4 V Bow Valley 1 White
Mar. 7, 5:30pm #18
Great Plains Rink 2
1 H Trails West 1 White
2 V Blackfoot 1
Mar. 9, 10:00am #19

semi
Max Bell - Arena 2
1 H Bow Valley 1 Black
3 V Blackfoot 1
Mar. 2, 11:15am #9
Max Bell - Ken Bracko Arena
4 H Trails West 1 Red
3 V Lake Bonavista 1
Mar. 3, 1:45pm #14
Rose Kohn
5 H Trails West 1 Red
2 V Southwest 1 Blue
Mar. 5, 6:00pm #16
Optimist
3 H Blackfoot 1
2 V Trails West 1 Red
Mar. 2, 12:30pm #10
Max Bell - Ken Bracko Arena
6 H Southwest 1 Gold
7 V Southwest 1 Blue

Championship Final

Mar. 10, 11:30am #20
- HOME - - VISITOR -
Winner of Game #17 VS Winner of Game #19
Mavericks 1
Blackfoot 1
5 - 2
Joe Kryczka - Mar. 10, 11:30am

Champion

Winner of Game #17

Mavericks 1


City Championship

Mar. 12, 7:00pm #1
- HOME - - VISITOR -
Winner of Atom 1 South VS Winner of Atom 1 North
Mavericks 1
Bow River 1
2 - 6
Max Bell - Arena 2 - Mar. 12, 7:00pm

City Champion

Winner of Atom 1 North

Bow River 1


2018/2019 City Championships

Hockey Calgary Menu

Find Your Team

Councils