City Championships

Schedules

February 22nd, 2019 - March 20th, 2019Junior C

  • Round 1
    Winners of the initial round move to Bracket A. Losers move to Bracket B.
    • 8 Airdrie Home
      GAME #1
      VS
      Feb. 27, 9:00pm Max Bell - Arena 2
      1 Visitor McKnight
    • GAME #1
      Feb. 27, 9:00pm Max Bell - Arena 2
      8 Home Airdrie
      VS
      1 Visitor McKnight
    • has a bye to
      Round 2
    • has a bye to
      Round 2
    • has a bye to
      Round 2
    • has a bye to
      Round 2
    • has a bye to
      Round 2
    • has a bye to
      Round 2
    • has a bye to
      Round 2
  • Round 2

    BRACKET A
    • 11 Springbank Home
      GAME #2
      VS
      Mar. 3, 8:30pm Shouldice
      1 Visitor Airdrie
    • GAME #2
      Mar. 3, 8:30pm Shouldice
      11 Home Springbank
      VS
      1 Visitor Airdrie
    • 1 Southwest Home
      GAME #3
      VS
      Mar. 3, 6:30pm Shouldice
      4 Visitor Simons Valley
    • GAME #3
      Mar. 3, 6:30pm Shouldice
      1 Home Southwest
      VS
      4 Visitor Simons Valley
    • 8 Blackfoot Home
      GAME #4
      VS
      Mar. 3, 7:30pm Frank McCool
      6 Visitor Chestermere
    • GAME #4
      Mar. 3, 7:30pm Frank McCool
      8 Home Blackfoot
      VS
      6 Visitor Chestermere
    • 9 Trails West Home
      GAME #5
      VS
      Mar. 3, 9:30pm Frank McCool
      3 Visitor Southside
    • GAME #5
      Mar. 3, 9:30pm Frank McCool
      9 Home Trails West
      VS
      3 Visitor Southside

    • BRACKET B
    • 7 Southside Home
      GAME #6
      VS
      Mar. 6, 9:00pm Max Bell - Arena 2
      5 Visitor McKnight
    • GAME #6
      Mar. 6, 9:00pm Max Bell - Arena 2
      7 Home Southside
      VS
      5 Visitor McKnight
  • Round 3

    BRACKET A
    • 6 Springbank Home
      GAME #7
      VS
      Mar. 10, 8:00pm Max Bell - Arena 2
      2 Visitor Simons Valley
    • GAME #7
      Mar. 10, 8:00pm Max Bell - Arena 2
      6 Home Springbank
      VS
      2 Visitor Simons Valley
    • 4 Blackfoot Home
      GAME #8
      VS
      Mar. 10, 6:00pm Max Bell - Arena 2
      1 Visitor Trails West
    • GAME #8
      Mar. 10, 6:00pm Max Bell - Arena 2
      4 Home Blackfoot
      VS
      1 Visitor Trails West

    • BRACKET B
    • 5 Southside Home
      GAME #9
      VS
      Mar. 10, 5:30pm Shouldice
      1 Visitor Airdrie
    • GAME #9
      Mar. 10, 5:30pm Shouldice
      5 Home Southside
      VS
      1 Visitor Airdrie
    • 7 Southwest Home
      GAME #10
      VS
      Mar. 10, 7:30pm Shouldice
      1 Visitor Chestermere
    • GAME #10
      Mar. 10, 7:30pm Shouldice
      7 Home Southwest
      VS
      1 Visitor Chestermere
  • Round 4

    BRACKET A
    • 5 Springbank Home
      GAME #13
      VS
      Mar. 17, 7:15pm Shouldice
      0 Visitor Blackfoot
    • GAME #13
      Mar. 17, 7:15pm Shouldice
      5 Home Springbank
      VS
      0 Visitor Blackfoot

    • BRACKET B
    • 8 Trails West Home
      GAME #11
      VS
      Mar. 13, 8:30pm Village Square 1
      1 Visitor Southside
    • GAME #11
      Mar. 13, 8:30pm Village Square 1
      8 Home Trails West
      VS
      1 Visitor Southside
    • 5 Simons Valley Home
      GAME #12
      VS
      Mar. 13, 9:15pm Max Bell - Arena 2
      3 Visitor Southwest
    • GAME #12
      Mar. 13, 9:15pm Max Bell - Arena 2
      5 Home Simons Valley
      VS
      3 Visitor Southwest
  • Round 5

    BRACKET A
    Advances to Finals

      BRACKET B
    • 2 Trails West Home
      GAME #14
      VS
      Mar. 17, 5:15pm Shouldice
      4 Visitor Simons Valley
    • GAME #14
      Mar. 17, 5:15pm Shouldice
      2 Home Trails West
      VS
      4 Visitor Simons Valley
  • Semi-Finals

    BRACKET A
    Advances to Finals

      BRACKET B
    • 5 Blackfoot Home
      GAME #15
      VS
      Mar. 20, 8:30pm Max Bell - Ken Bracko Arena
      6 Visitor Simons Valley
    • GAME #15
      Mar. 20, 8:30pm Max Bell - Ken Bracko Arena
      5 Home Blackfoot
      VS
      6 Visitor Simons Valley
  • Final

    • 7 Springbank Home
      GAME #16
      VS
      Mar. 24, 6:00pm Max Bell - Arena 2
      4 Visitor Simons Valley
    • GAME #16
      Mar. 24, 6:00pm Max Bell - Arena 2
      7 Home Springbank
      VS
      4 Visitor Simons Valley
  • Champion

    2018/2019
    City Championships

February 22nd, 2019 - March 20th, 2019Junior C

Round 1
Feb. 27, 9:00pm #1
Max Bell - Arena 2
8 H Airdrie
1 V McKnight
Springbank has a bye to Round 2
Southwest has a bye to Round 2
Simons Valley has a bye to Round 2
Blackfoot has a bye to Round 2
Chestermere has a bye to Round 2
Trails West has a bye to Round 2
Southside has a bye to Round 2
Winners of the initial round move to the "Bracket A". Losers move to the "Bracket B".

Bracket A

Round 2 Round 3 Semi-Finals
Mar. 3, 8:30pm #2
Shouldice
11 H Springbank
1 V Airdrie
Mar. 10, 8:00pm #7
Max Bell - Arena 2
6 H Springbank
2 V Simons Valley
Mar. 17, 7:15pm #13

semi
Shouldice
5 H Springbank
0 V Blackfoot
Mar. 3, 6:30pm #3
Shouldice
1 H Southwest
4 V Simons Valley
Mar. 3, 7:30pm #4
Frank McCool
8 H Blackfoot
6 V Chestermere
Mar. 10, 6:00pm #8
Max Bell - Arena 2
4 H Blackfoot
1 V Trails West
Mar. 3, 9:30pm #5
Frank McCool
9 H Trails West
3 V Southside

Bracket B

Round 2 Round 3 Round 4 Round 5 Semi-Finals
Mar. 6, 9:00pm #6
Max Bell - Arena 2
7 H Southside
5 V McKnight
Mar. 10, 5:30pm #9
Shouldice
5 H Southside
1 V Airdrie
Mar. 13, 8:30pm #11
Village Square 1
8 H Trails West
1 V Southside
Mar. 17, 5:15pm #14
Shouldice
2 H Trails West
4 V Simons Valley
Mar. 20, 8:30pm #15

semi
Max Bell - Ken Bracko Arena
5 H Blackfoot
6 V Simons Valley
Mar. 10, 7:30pm #10
Shouldice
7 H Southwest
1 V Chestermere
Mar. 13, 9:15pm #12
Max Bell - Arena 2
5 H Simons Valley
3 V Southwest

Championship Final

Mar. 24, 6:00pm #16
- HOME - - VISITOR -
Winner of Game #13 VS Winner of Game #15
Springbank
Simons Valley
7 - 4
Max Bell - Arena 2 - Mar. 24, 6:00pm

Champion


2018/2019 City Championships

Hockey Calgary Menu

Find Your Team

Councils