City Championships

Schedules

February 22nd, 2019 - March 20th, 2019Atom 7 North

  • Round 1
    Winners of the initial round move to Bracket A. Losers move to Bracket B.
    • 3 McKnight 7 Home
      GAME #1
      VS
      Feb. 26, 5:45pm Murray Copot
      4 Visitor Crowfoot 7
    • GAME #1
      Feb. 26, 5:45pm Murray Copot
      3 Home McKnight 7
      VS
      4 Visitor Crowfoot 7
    • 5 Simons Valley 7 Home
      GAME #2
      VS
      Feb. 26, 7:00pm Murray Copot
      0 Visitor Saints 6
    • GAME #2
      Feb. 26, 7:00pm Murray Copot
      5 Home Simons Valley 7
      VS
      0 Visitor Saints 6
    • has a bye to
      Round 2
    • has a bye to
      Round 2
    • has a bye to
      Round 2
    • has a bye to
      Round 2
    • has a bye to
      Round 2
    • has a bye to
      Round 2
  • Round 2

    BRACKET A
    • 4 NW Warriors 7 Red Home
      GAME #3
      VS
      Mar. 2, 1:30pm Henry Viney
      0 Visitor Crowfoot 7
    • GAME #3
      Mar. 2, 1:30pm Henry Viney
      4 Home NW Warriors 7 Red
      VS
      0 Visitor Crowfoot 7
    • 5 Springbank 7 Green Home
      GAME #4
      VS
      Mar. 2, 12:15pm Henry Viney
      4 Visitor NW Warriors 7 White
    • GAME #4
      Mar. 2, 12:15pm Henry Viney
      5 Home Springbank 7 Green
      VS
      4 Visitor NW Warriors 7 White
    • 4 McKnight 6 Home
      GAME #5
      VS
      Mar. 2, 2:30pm Stew Hendry
      2 Visitor Simons Valley 7
    • GAME #5
      Mar. 2, 2:30pm Stew Hendry
      4 Home McKnight 6
      VS
      2 Visitor Simons Valley 7
    • 2 Springbank 7 Blue Home
      GAME #6
      VS
      Mar. 2, 1:15pm Stew Hendry
      3 Visitor Bow River 7
    • GAME #6
      Mar. 2, 1:15pm Stew Hendry
      2 Home Springbank 7 Blue
      VS
      3 Visitor Bow River 7

    • BRACKET B
    • 6 Simons Valley 7 Home
      GAME #7
      VS
      Mar. 6, 6:00pm Henry Viney
      2 Visitor McKnight 7
    • GAME #7
      Mar. 6, 6:00pm Henry Viney
      6 Home Simons Valley 7
      VS
      2 Visitor McKnight 7
    • 10 Springbank 7 Blue Home
      GAME #8
      VS
      Mar. 5, 5:45pm Rocky Ridge Enerplus Arena
      0 Visitor Saints 6
    • GAME #8
      Mar. 5, 5:45pm Rocky Ridge Enerplus Arena
      10 Home Springbank 7 Blue
      VS
      0 Visitor Saints 6
  • Round 3

    BRACKET A
    • 5 NW Warriors 7 Red Home
      GAME #9
      VS
      Mar. 9, 12:00pm Murray Copot
      0 Visitor Springbank 7 Green
    • GAME #9
      Mar. 9, 12:00pm Murray Copot
      5 Home NW Warriors 7 Red
      VS
      0 Visitor Springbank 7 Green
    • 4 McKnight 6 Home
      GAME #10
      VS
      Mar. 9, 10:45am Murray Copot
      0 Visitor Bow River 7
    • GAME #10
      Mar. 9, 10:45am Murray Copot
      4 Home McKnight 6
      VS
      0 Visitor Bow River 7

    • BRACKET B
    • 3 Simons Valley 7 Home
      GAME #11
      VS
      Mar. 9, 9:30am Murray Copot
      0 Visitor Crowfoot 7
    • GAME #11
      Mar. 9, 9:30am Murray Copot
      3 Home Simons Valley 7
      VS
      0 Visitor Crowfoot 7
    • 5 Springbank 7 Blue Home
      GAME #12
      VS
      Mar. 9, 8:15am Murray Copot
      4 Visitor NW Warriors 7 White
    • GAME #12
      Mar. 9, 8:15am Murray Copot
      5 Home Springbank 7 Blue
      VS
      4 Visitor NW Warriors 7 White
  • Round 4

    BRACKET A
    • 0 NW Warriors 7 Red Home
      GAME #15
      VS
      Mar. 12, 7:00pm Village Square 1
      3 Visitor McKnight 6
    • GAME #15
      Mar. 12, 7:00pm Village Square 1
      0 Home NW Warriors 7 Red
      VS
      3 Visitor McKnight 6

    • BRACKET B
    • 2 Bow River 7 Home
      GAME #13
      VS
      Mar. 10, 2:45pm Shouldice
      4 Visitor Simons Valley 7
    • GAME #13
      Mar. 10, 2:45pm Shouldice
      2 Home Bow River 7
      VS
      4 Visitor Simons Valley 7
    • 2 Springbank 7 Green Home
      GAME #14
      VS
      Mar. 10, 4:00pm Shouldice
      1 Visitor Springbank 7 Blue
    • GAME #14
      Mar. 10, 4:00pm Shouldice
      2 Home Springbank 7 Green
      VS
      1 Visitor Springbank 7 Blue
  • Round 5

    BRACKET A
    Advances to Finals

      BRACKET B
    • 2 Simons Valley 7 Home
      GAME #16
      VS
      Mar. 12, 5:45pm Village Square 1
      3 Visitor Springbank 7 Green
    • GAME #16
      Mar. 12, 5:45pm Village Square 1
      2 Home Simons Valley 7
      VS
      3 Visitor Springbank 7 Green
  • Semi-Finals

    BRACKET A
    Advances to Finals

      BRACKET B
    • 1 NW Warriors 7 Red Home
      GAME #17
      VS
      Mar. 16, 10:15am Stew Hendry
      3 Visitor Springbank 7 Green
    • GAME #17
      Mar. 16, 10:15am Stew Hendry
      1 Home NW Warriors 7 Red
      VS
      3 Visitor Springbank 7 Green
  • Final

    • 4 McKnight 6 Home
      GAME #18
      VS
      Mar. 17, 9:15am Rocky Ridge Enerplus Arena
      6 Visitor Springbank 7 Green
    • GAME #18
      Mar. 17, 9:15am Rocky Ridge Enerplus Arena
      4 Home McKnight 6
      VS
      6 Visitor Springbank 7 Green
  • Final

    • 1 Springbank 7 Green Home
      GAME #19
      VS
      Mar. 19, 5:30pm Stew Hendry
      4 Visitor McKnight 6
    • GAME #19
      Mar. 19, 5:30pm Stew Hendry
      1 Home Springbank 7 Green
      VS
      4 Visitor McKnight 6
  • Champion

    2018/2019
    City Championships
  • City Championship

    • 2 Trails West 7 White Home
      GAME #1
      VS
      Mar. 20, 6:00pm Henry Viney
      1 Visitor McKnight 6
    • GAME #1
      Mar. 20, 6:00pm Henry Viney
      2 Home Trails West 7 White
      VS
      1 Visitor McKnight 6
  • City Champion

    2018/2019
    City Championships

February 22nd, 2019 - March 20th, 2019Atom 7 North

Round 1
Feb. 26, 5:45pm #1
Murray Copot
3 H McKnight 7
4 V Crowfoot 7
Feb. 26, 7:00pm #2
Murray Copot
5 H Simons Valley 7
0 V Saints 6
NW Warriors 7 Red has a bye to Round 2
Springbank 7 Green has a bye to Round 2
NW Warriors 7 White has a bye to Round 2
McKnight 6 has a bye to Round 2
Springbank 7 Blue has a bye to Round 2
Bow River 7 has a bye to Round 2
Winners of the initial round move to the "Bracket A". Losers move to the "Bracket B".

Bracket A

Round 2 Round 3 Semi-Finals
Mar. 2, 1:30pm #3
Henry Viney
4 H NW Warriors 7 Red
0 V Crowfoot 7
Mar. 9, 12:00pm #9
Murray Copot
5 H NW Warriors 7 Red
0 V Springbank 7 Green
Mar. 12, 7:00pm #15

semi
Village Square 1
0 H NW Warriors 7 Red
3 V McKnight 6
Mar. 2, 12:15pm #4
Henry Viney
5 H Springbank 7 Green
4 V NW Warriors 7 White
Mar. 2, 2:30pm #5
Stew Hendry
4 H McKnight 6
2 V Simons Valley 7
Mar. 9, 10:45am #10
Murray Copot
4 H McKnight 6
0 V Bow River 7
Mar. 2, 1:15pm #6
Stew Hendry
2 H Springbank 7 Blue
3 V Bow River 7

Bracket B

Round 2 Round 3 Round 4 Round 5 Semi-Finals
Mar. 6, 6:00pm #7
Henry Viney
6 H Simons Valley 7
2 V McKnight 7
Mar. 9, 9:30am #11
Murray Copot
3 H Simons Valley 7
0 V Crowfoot 7
Mar. 10, 2:45pm #13
Shouldice
2 H Bow River 7
4 V Simons Valley 7
Mar. 12, 5:45pm #16
Village Square 1
2 H Simons Valley 7
3 V Springbank 7 Green
Mar. 16, 10:15am #17

semi
Stew Hendry
1 H NW Warriors 7 Red
3 V Springbank 7 Green
Mar. 5, 5:45pm #8
Rocky Ridge Enerplus Arena
10 H Springbank 7 Blue
0 V Saints 6
Mar. 9, 8:15am #12
Murray Copot
5 H Springbank 7 Blue
4 V NW Warriors 7 White
Mar. 10, 4:00pm #14
Shouldice
2 H Springbank 7 Green
1 V Springbank 7 Blue

Championship Final

Mar. 17, 9:15am #18
- HOME - - VISITOR -
Winner of Game #15 VS Winner of Game #17
McKnight 6
Springbank 7 Green
4 - 6
Rocky Ridge Enerplus Arena - Mar. 17, 9:15am

Championship Final

Mar. 19, 5:30pm #19
- HOME - - VISITOR -
Winner of Game #18 VS Loser of Game #18
Springbank 7 Green
McKnight 6
1 - 4
Stew Hendry - Mar. 19, 5:30pm

Champion


City Championship

Mar. 20, 6:00pm #1
- HOME - - VISITOR -
Winner of Atom 7 South VS Winner of Atom 7 North
Trails West 7 White
McKnight 6
2 - 1
Henry Viney - Mar. 20, 6:00pm

City Champion

Winner of Atom 7 South

Trails West 7 White


2018/2019 City Championships

Hockey Calgary Menu

Find Your Team

Councils