City Championships

Schedules

March 2nd, 2013 - March 20th, 2013Pee Wee 5

  • Round 1
    Winners of the initial round move to Bracket A. Losers move to Bracket B.
    • 6 Bow River 5 Bruins Home
      GAME #1
      VS
      Mar. 2, 3:15pm Lake Bonavista
      7 Visitor Crowfoot 4
    • GAME #1
      Mar. 2, 3:15pm Lake Bonavista
      6 Home Bow River 5 Bruins
      VS
      7 Visitor Crowfoot 4
    • 0 Lake Bonavista 2 Breakers Home
      GAME #2
      VS
      Mar. 2, 4:45pm Lake Bonavista
      4 Visitor Springbank 5
    • GAME #2
      Mar. 2, 4:45pm Lake Bonavista
      0 Home Lake Bonavista 2 Breakers
      VS
      4 Visitor Springbank 5
    • 4 Southland 3 Home
      GAME #3
      VS
      Mar. 2, 6:15pm Lake Bonavista
      2 Visitor Shaw Meadows 3
    • GAME #3
      Mar. 2, 6:15pm Lake Bonavista
      4 Home Southland 3
      VS
      2 Visitor Shaw Meadows 3
    • has a bye to
      Round 2
    • has a bye to
      Round 2
    • has a bye to
      Round 2
    • has a bye to
      Round 2
    • has a bye to
      Round 2
  • Round 2

    BRACKET A
    • 3 Simons Valley 5 Home
      GAME #4
      VS
      Mar. 3, 12:15pm Bowness Sportsplex
      1 Visitor Crowfoot 4
    • GAME #4
      Mar. 3, 12:15pm Bowness Sportsplex
      3 Home Simons Valley 5
      VS
      1 Visitor Crowfoot 4
    • 3 McKnight 3 Mustangs Home
      GAME #5
      VS
      Mar. 3, 1:45pm Bowness Sportsplex
      5 Visitor Trails West 5
    • GAME #5
      Mar. 3, 1:45pm Bowness Sportsplex
      3 Home McKnight 3 Mustangs
      VS
      5 Visitor Trails West 5
    • 13 Bow Valley 4 Flames Home
      GAME #6
      VS
      Mar. 3, 3:15pm Bowness Sportsplex
      2 Visitor Springbank 5
    • GAME #6
      Mar. 3, 3:15pm Bowness Sportsplex
      13 Home Bow Valley 4 Flames
      VS
      2 Visitor Springbank 5
    • 3 Blackfoot 3 Home
      GAME #7
      VS
      Mar. 3, 4:45pm Bowness Sportsplex
      2 Visitor Southland 3
    • GAME #7
      Mar. 3, 4:45pm Bowness Sportsplex
      3 Home Blackfoot 3
      VS
      2 Visitor Southland 3

    • BRACKET B
    • 2 McKnight 3 Mustangs Home
      GAME #8
      VS
      Mar. 8, 6:30pm Murray Copot
      4 Visitor Bow River 5 Bruins
    • GAME #8
      Mar. 8, 6:30pm Murray Copot
      2 Home McKnight 3 Mustangs
      VS
      4 Visitor Bow River 5 Bruins
    • 1 Southland 3 Home
      GAME #9
      VS
      Mar. 8, 5:45pm Rose Kohn
      3 Visitor Lake Bonavista 2 Breakers
    • GAME #9
      Mar. 8, 5:45pm Rose Kohn
      1 Home Southland 3
      VS
      3 Visitor Lake Bonavista 2 Breakers
    • 4 Springbank 5 Home
      GAME #10
      VS
      Mar. 8, 7:15pm Rose Kohn
      1 Visitor Shaw Meadows 3
    • GAME #10
      Mar. 8, 7:15pm Rose Kohn
      4 Home Springbank 5
      VS
      1 Visitor Shaw Meadows 3
  • Round 3

    BRACKET A
    • 2 Simons Valley 5 Home
      GAME #11
      VS
      Mar. 9, 10:45am Frank McCool
      1 Visitor Trails West 5
    • GAME #11
      Mar. 9, 10:45am Frank McCool
      2 Home Simons Valley 5
      VS
      1 Visitor Trails West 5
    • 4 Bow Valley 4 Flames Home
      GAME #12
      VS
      Mar. 9, 12:15pm Frank McCool
      3 Visitor Blackfoot 3
    • GAME #12
      Mar. 9, 12:15pm Frank McCool
      4 Home Bow Valley 4 Flames
      VS
      3 Visitor Blackfoot 3

    • BRACKET B
    • 7 Bow River 5 Bruins Home
      GAME #13
      VS
      Mar. 9, 2:00pm Frank McCool
      2 Visitor Crowfoot 4
    • GAME #13
      Mar. 9, 2:00pm Frank McCool
      7 Home Bow River 5 Bruins
      VS
      2 Visitor Crowfoot 4
    • 7 Lake Bonavista 2 Breakers Home
      GAME #14
      VS
      Mar. 9, 3:30pm Frank McCool
      6 Visitor Springbank 5
    • GAME #14
      Mar. 9, 3:30pm Frank McCool
      7 Home Lake Bonavista 2 Breakers
      VS
      6 Visitor Springbank 5
  • Semi-Finals

    BRACKET A
    • 4 Simons Valley 5 Home
      GAME #17
      VS
      Mar. 15, 7:15pm Max Bell Centre 2
      3 Visitor Bow Valley 4 Flames
    • GAME #17
      Mar. 15, 7:15pm Max Bell Centre 2
      4 Home Simons Valley 5
      VS
      3 Visitor Bow Valley 4 Flames

    • BRACKET B
    • 4 Blackfoot 3 Home
      GAME #15
      VS
      Mar. 10, 8:00am Murray Copot
      5 Visitor Bow River 5 Bruins
    • GAME #15
      Mar. 10, 8:00am Murray Copot
      4 Home Blackfoot 3
      VS
      5 Visitor Bow River 5 Bruins
    • 5 Trails West 5 Home
      GAME #16
      VS
      Mar. 10, 9:30am Murray Copot
      6 Visitor Lake Bonavista 2 Breakers
    • GAME #16
      Mar. 10, 9:30am Murray Copot
      5 Home Trails West 5
      VS
      6 Visitor Lake Bonavista 2 Breakers
  • Finals

    • 3 Simons Valley 5 Home
      GAME #20
      VS
      Mar. 17, 10:30am Frank McCool
      4 Visitor Bow Valley 4 Flames
    • GAME #20
      Mar. 17, 10:30am Frank McCool
      3 Home Simons Valley 5
      VS
      4 Visitor Bow Valley 4 Flames
  • Champion

    2012/2013
    City Championships

March 2nd, 2013 - March 20th, 2013Pee Wee 5

Round 1
Mar. 2, 3:15pm #1
Lake Bonavista
6 H Bow River 5 Bruins
7 V Crowfoot 4
Mar. 2, 4:45pm #2
Lake Bonavista
0 H Lake Bonavista 2 Breakers
4 V Springbank 5
Mar. 2, 6:15pm #3
Lake Bonavista
4 H Southland 3
2 V Shaw Meadows 3
Simons Valley 5 has a bye to Round 2
McKnight 3 Mustangs has a bye to Round 2
Trails West 5 has a bye to Round 2
Bow Valley 4 Flames has a bye to Round 2
Blackfoot 3 has a bye to Round 2
Winners of the initial round move to the "Bracket A". Losers move to the "Bracket B".

Bracket A

Round 2 Round 3 Semi-Finals
Mar. 3, 12:15pm #4
Bowness Sportsplex
3 H Simons Valley 5
1 V Crowfoot 4
Mar. 9, 10:45am #11
Frank McCool
2 H Simons Valley 5
1 V Trails West 5
Mar. 15, 7:15pm #17

semi
Max Bell Centre 2
4 H Simons Valley 5
3 V Bow Valley 4 Flames
Mar. 3, 1:45pm #5
Bowness Sportsplex
3 H McKnight 3 Mustangs
5 V Trails West 5
Mar. 3, 3:15pm #6
Bowness Sportsplex
13 H Bow Valley 4 Flames
2 V Springbank 5
Mar. 9, 12:15pm #12
Frank McCool
4 H Bow Valley 4 Flames
3 V Blackfoot 3
Mar. 3, 4:45pm #7
Bowness Sportsplex
3 H Blackfoot 3
2 V Southland 3

Bracket B

Round 2 Round 3 Round 4 Round 5 Semi-Finals
Mar. 8, 6:30pm #8
Murray Copot
2 H McKnight 3 Mustangs
4 V Bow River 5 Bruins
Mar. 9, 2:00pm #13
Frank McCool
7 H Bow River 5 Bruins
2 V Crowfoot 4
Mar. 10, 8:00am #15
Murray Copot
4 H Blackfoot 3
5 V Bow River 5 Bruins
Mar. 15, 5:45pm #18
Max Bell Centre 2
5 H Bow River 5 Bruins
4 V Lake Bonavista 2 Breakers
Mar. 16, 1:00pm #19

semi
Village Square 1
2 H Bow Valley 4 Flames
1 V Bow River 5 Bruins
Mar. 8, 5:45pm #9
Rose Kohn
1 H Southland 3
3 V Lake Bonavista 2 Breakers
Mar. 9, 3:30pm #14
Frank McCool
7 H Lake Bonavista 2 Breakers
6 V Springbank 5
Mar. 10, 9:30am #16
Murray Copot
5 H Trails West 5
6 V Lake Bonavista 2 Breakers
Mar. 8, 7:15pm #10
Rose Kohn
4 H Springbank 5
1 V Shaw Meadows 3

Championship Final

Mar. 17, 10:30am #20
- HOME - - VISITOR -
Winner of Game #17 VS Winner of Game #19
Simons Valley 5
Bow Valley 4 Flames
3 - 4
Frank McCool - Mar. 17, 10:30am

Championship Final

Mar. 20, 8:30pm #21
- HOME - - VISITOR -
Winner of Game #20 VS Loser of Game #20
Bow Valley 4 Flames
Simons Valley 5
2 - 1
Henry Viney - Mar. 20, 8:30pm

Champion

Winner of Game #20

Bow Valley 4 Flames