City Championships

Schedules

March 2nd, 2013 - March 19th, 2013Midget 5

  • Round 1
    Winners of the initial round move to Bracket A. Losers move to Bracket B.
    • 2 Southland 4 Home
      GAME #1
      VS
      Mar. 2, 5:00pm Murray Copot
      3 Visitor Springbank 4
    • GAME #1
      Mar. 2, 5:00pm Murray Copot
      2 Home Southland 4
      VS
      3 Visitor Springbank 4
    • 2 Bow Valley 4 Flames Home
      GAME #2
      VS
      Mar. 2, 6:30pm Murray Copot
      3 Visitor Midnapore 3
    • GAME #2
      Mar. 2, 6:30pm Murray Copot
      2 Home Bow Valley 4 Flames
      VS
      3 Visitor Midnapore 3
    • 5 Glenlake 4 Hawks Home
      GAME #3
      VS
      Mar. 2, 8:00pm Murray Copot
      2 Visitor Crowchild 4 Blackhawks
    • GAME #3
      Mar. 2, 8:00pm Murray Copot
      5 Home Glenlake 4 Hawks
      VS
      2 Visitor Crowchild 4 Blackhawks
    • has a bye to
      Round 2
    • has a bye to
      Round 2
    • has a bye to
      Round 2
    • has a bye to
      Round 2
    • has a bye to
      Round 2
  • Round 2

    BRACKET A
    • 2 Southside 3 Home
      GAME #4
      VS
      Mar. 3, 6:00pm Northeast Sportsplex - East
      3 Visitor Springbank 4
    • GAME #4
      Mar. 3, 6:00pm Northeast Sportsplex - East
      2 Home Southside 3
      VS
      3 Visitor Springbank 4
    • 0 Crowfoot 4 Home
      GAME #5
      VS
      Mar. 3, 7:30pm Northeast Sportsplex - East
      6 Visitor Westwood 3
    • GAME #5
      Mar. 3, 7:30pm Northeast Sportsplex - East
      0 Home Crowfoot 4
      VS
      6 Visitor Westwood 3
    • 4 McKnight 4 Mustangs Home
      GAME #6
      VS
      Mar. 3, 5:45pm Northeast Sportsplex - West
      2 Visitor Midnapore 3
    • GAME #6
      Mar. 3, 5:45pm Northeast Sportsplex - West
      4 Home McKnight 4 Mustangs
      VS
      2 Visitor Midnapore 3
    • 4 Trails West 3 Home
      GAME #7
      VS
      Mar. 3, 7:15pm Northeast Sportsplex - West
      6 Visitor Glenlake 4 Hawks
    • GAME #7
      Mar. 3, 7:15pm Northeast Sportsplex - West
      4 Home Trails West 3
      VS
      6 Visitor Glenlake 4 Hawks

    • BRACKET B
    • 3 Crowfoot 4 Home
      GAME #8
      VS
      Mar. 6, 8:15pm Max Bell Centre 1
      4 Visitor Southland 4
    • GAME #8
      Mar. 6, 8:15pm Max Bell Centre 1
      3 Home Crowfoot 4
      VS
      4 Visitor Southland 4
    • 3 Trails West 3 Home
      GAME #9
      VS
      Mar. 7, 8:15pm Max Bell Centre 2
      2 Visitor Bow Valley 4 Flames
    • GAME #9
      Mar. 7, 8:15pm Max Bell Centre 2
      3 Home Trails West 3
      VS
      2 Visitor Bow Valley 4 Flames
    • 5 Midnapore 3 Home
      GAME #10
      VS
      Mar. 7, 9:45pm Max Bell Centre 2
      3 Visitor Crowchild 4 Blackhawks
    • GAME #10
      Mar. 7, 9:45pm Max Bell Centre 2
      5 Home Midnapore 3
      VS
      3 Visitor Crowchild 4 Blackhawks
  • Round 3

    BRACKET A
    • 4 Springbank 4 Home
      GAME #11
      VS
      Mar. 10, 4:00pm Frank McCool
      1 Visitor Westwood 3
    • GAME #11
      Mar. 10, 4:00pm Frank McCool
      4 Home Springbank 4
      VS
      1 Visitor Westwood 3
    • 2 McKnight 4 Mustangs Home
      GAME #12
      VS
      Mar. 10, 5:30pm Frank McCool
      3 Visitor Glenlake 4 Hawks
    • GAME #12
      Mar. 10, 5:30pm Frank McCool
      2 Home McKnight 4 Mustangs
      VS
      3 Visitor Glenlake 4 Hawks

    • BRACKET B
    • 6 Southland 4 Home
      GAME #13
      VS
      Mar. 10, 5:15pm Brentwood Sportsplex
      5 Visitor Southside 3
    • GAME #13
      Mar. 10, 5:15pm Brentwood Sportsplex
      6 Home Southland 4
      VS
      5 Visitor Southside 3
    • 1 Trails West 3 Home
      GAME #14
      VS
      Mar. 10, 6:45pm Brentwood Sportsplex
      2 Visitor Midnapore 3
    • GAME #14
      Mar. 10, 6:45pm Brentwood Sportsplex
      1 Home Trails West 3
      VS
      2 Visitor Midnapore 3
  • Semi-Finals

    BRACKET A
    • 4 Springbank 4 Home
      GAME #17
      VS
      Mar. 15, 8:15pm George Blundun
      2 Visitor Glenlake 4 Hawks
    • GAME #17
      Mar. 15, 8:15pm George Blundun
      4 Home Springbank 4
      VS
      2 Visitor Glenlake 4 Hawks

    • BRACKET B
    • 6 McKnight 4 Mustangs Home
      GAME #15
      VS
      Mar. 12, 8:15pm Village Square 1
      4 Visitor Southland 4
    • GAME #15
      Mar. 12, 8:15pm Village Square 1
      6 Home McKnight 4 Mustangs
      VS
      4 Visitor Southland 4
    • 2 Westwood 3 Home
      GAME #16
      VS
      Mar. 12, 9:45pm Village Square 1
      3 Visitor Midnapore 3
    • GAME #16
      Mar. 12, 9:45pm Village Square 1
      2 Home Westwood 3
      VS
      3 Visitor Midnapore 3
  • Finals

    • 4 Springbank 4 Home
      GAME #20
      VS
      Mar. 17, 3:30pm Henry Viney
      1 Visitor Glenlake 4 Hawks
    • GAME #20
      Mar. 17, 3:30pm Henry Viney
      4 Home Springbank 4
      VS
      1 Visitor Glenlake 4 Hawks
  • Champion

    2012/2013
    City Championships

March 2nd, 2013 - March 19th, 2013Midget 5

Round 1
Mar. 2, 5:00pm #1
Murray Copot
2 H Southland 4
3 V Springbank 4
Mar. 2, 6:30pm #2
Murray Copot
2 H Bow Valley 4 Flames
3 V Midnapore 3
Mar. 2, 8:00pm #3
Murray Copot
5 H Glenlake 4 Hawks
2 V Crowchild 4 Blackhawks
Southside 3 has a bye to Round 2
Crowfoot 4 has a bye to Round 2
Westwood 3 has a bye to Round 2
McKnight 4 Mustangs has a bye to Round 2
Trails West 3 has a bye to Round 2
Winners of the initial round move to the "Bracket A". Losers move to the "Bracket B".

Bracket A

Round 2 Round 3 Semi-Finals
Mar. 3, 6:00pm #4
Northeast Sportsplex - East
2 H Southside 3
3 V Springbank 4
Mar. 10, 4:00pm #11
Frank McCool
4 H Springbank 4
1 V Westwood 3
Mar. 15, 8:15pm #17

semi
George Blundun
4 H Springbank 4
2 V Glenlake 4 Hawks
Mar. 3, 7:30pm #5
Northeast Sportsplex - East
0 H Crowfoot 4
6 V Westwood 3
Mar. 3, 5:45pm #6
Northeast Sportsplex - West
4 H McKnight 4 Mustangs
2 V Midnapore 3
Mar. 10, 5:30pm #12
Frank McCool
2 H McKnight 4 Mustangs
3 V Glenlake 4 Hawks
Mar. 3, 7:15pm #7
Northeast Sportsplex - West
4 H Trails West 3
6 V Glenlake 4 Hawks

Bracket B

Round 2 Round 3 Round 4 Round 5 Semi-Finals
Mar. 6, 8:15pm #8
Max Bell Centre 1
3 H Crowfoot 4
4 V Southland 4
Mar. 10, 5:15pm #13
Brentwood Sportsplex
6 H Southland 4
5 V Southside 3
Mar. 12, 8:15pm #15
Village Square 1
6 H McKnight 4 Mustangs
4 V Southland 4
Mar. 15, 8:30pm #18
Optimist
3 H McKnight 4 Mustangs
4 V Midnapore 3
Mar. 16, 7:00pm #19

semi
Max Bell Centre 2
3 H Glenlake 4 Hawks
2 V Midnapore 3
Mar. 7, 8:15pm #9
Max Bell Centre 2
3 H Trails West 3
2 V Bow Valley 4 Flames
Mar. 10, 6:45pm #14
Brentwood Sportsplex
1 H Trails West 3
2 V Midnapore 3
Mar. 12, 9:45pm #16
Village Square 1
2 H Westwood 3
3 V Midnapore 3
Mar. 7, 9:45pm #10
Max Bell Centre 2
5 H Midnapore 3
3 V Crowchild 4 Blackhawks

Championship Final

Mar. 17, 3:30pm #20
- HOME - - VISITOR -
Winner of Game #17 VS Winner of Game #19
Springbank 4
Glenlake 4 Hawks
4 - 1
Henry Viney - Mar. 17, 3:30pm

Champion

Winner of Game #17

Springbank 4