City Championships

Schedules

February 28th, 2013 - March 19th, 2013Midget 1

  • Round 1
    Winners of the initial round move to Bracket A. Losers move to Bracket B.
    • 5 McKnight 1 Mustangs Home
      GAME #1
      VS
      Feb. 28, 9:30pm Max Bell Centre 2
      6 Visitor Southland 1
    • GAME #1
      Feb. 28, 9:30pm Max Bell Centre 2
      5 Home McKnight 1 Mustangs
      VS
      6 Visitor Southland 1
    • 2 Southside 1 Thunder Home
      GAME #2
      VS
      Feb. 28, 7:15pm Brentwood Sportsplex
      6 Visitor Trails West 1
    • GAME #2
      Feb. 28, 7:15pm Brentwood Sportsplex
      2 Home Southside 1 Thunder
      VS
      6 Visitor Trails West 1
    • 3 Crowfoot 1 Home
      GAME #3
      VS
      Feb. 28, 8:45pm Brentwood Sportsplex
      1 Visitor Springbank 1
    • GAME #3
      Feb. 28, 8:45pm Brentwood Sportsplex
      3 Home Crowfoot 1
      VS
      1 Visitor Springbank 1
    • has a bye to
      Round 2
    • has a bye to
      Round 2
    • has a bye to
      Round 2
    • has a bye to
      Round 2
    • has a bye to
      Round 2
  • Round 2

    BRACKET A
    • 3 Glenlake 1 Hawks Home
      GAME #4
      VS
      Mar. 3, 5:00pm Max Bell Centre 1
      0 Visitor Southland 1
    • GAME #4
      Mar. 3, 5:00pm Max Bell Centre 1
      3 Home Glenlake 1 Hawks
      VS
      0 Visitor Southland 1
    • 4 Bow Valley 1 Flames Home
      GAME #5
      VS
      Mar. 3, 6:30pm Max Bell Centre 1
      3 Visitor Blackfoot 1
    • GAME #5
      Mar. 3, 6:30pm Max Bell Centre 1
      4 Home Bow Valley 1 Flames
      VS
      3 Visitor Blackfoot 1
    • 2 Midnapore 1 Home
      GAME #6
      VS
      Mar. 3, 8:00pm Max Bell Centre 1
      4 Visitor Trails West 1
    • GAME #6
      Mar. 3, 8:00pm Max Bell Centre 1
      2 Home Midnapore 1
      VS
      4 Visitor Trails West 1
    • 3 Crowchild 1 Blackhawks Home
      GAME #7
      VS
      Mar. 3, 9:30pm Max Bell Centre 1
      4 Visitor Crowfoot 1
    • GAME #7
      Mar. 3, 9:30pm Max Bell Centre 1
      3 Home Crowchild 1 Blackhawks
      VS
      4 Visitor Crowfoot 1

    • BRACKET B
    • 4 Blackfoot 1 Home
      GAME #8
      VS
      Mar. 5, 9:45pm Rose Kohn
      1 Visitor McKnight 1 Mustangs
    • GAME #8
      Mar. 5, 9:45pm Rose Kohn
      4 Home Blackfoot 1
      VS
      1 Visitor McKnight 1 Mustangs
    • 5 Crowchild 1 Blackhawks Home
      GAME #9
      VS
      Mar. 5, 9:45pm Village Square 1
      3 Visitor Southside 1 Thunder
    • GAME #9
      Mar. 5, 9:45pm Village Square 1
      5 Home Crowchild 1 Blackhawks
      VS
      3 Visitor Southside 1 Thunder
    • 4 Midnapore 1 Home
      GAME #10
      VS
      Mar. 5, 9:45pm Max Bell Centre 2
      2 Visitor Springbank 1
    • GAME #10
      Mar. 5, 9:45pm Max Bell Centre 2
      4 Home Midnapore 1
      VS
      2 Visitor Springbank 1
  • Round 3

    BRACKET A
    • 7 Glenlake 1 Hawks Home
      GAME #11
      VS
      Mar. 9, 1:30pm George Blundun
      4 Visitor Bow Valley 1 Flames
    • GAME #11
      Mar. 9, 1:30pm George Blundun
      7 Home Glenlake 1 Hawks
      VS
      4 Visitor Bow Valley 1 Flames
    • 3 Trails West 1 Home
      GAME #12
      VS
      Mar. 9, 3:00pm George Blundun
      2 Visitor Crowfoot 1
    • GAME #12
      Mar. 9, 3:00pm George Blundun
      3 Home Trails West 1
      VS
      2 Visitor Crowfoot 1

    • BRACKET B
    • 7 Blackfoot 1 Home
      GAME #13
      VS
      Mar. 9, 4:45pm George Blundun
      2 Visitor Southland 1
    • GAME #13
      Mar. 9, 4:45pm George Blundun
      7 Home Blackfoot 1
      VS
      2 Visitor Southland 1
    • 2 Crowchild 1 Blackhawks Home
      GAME #14
      VS
      Mar. 9, 6:15pm George Blundun
      1 Visitor Midnapore 1
    • GAME #14
      Mar. 9, 6:15pm George Blundun
      2 Home Crowchild 1 Blackhawks
      VS
      1 Visitor Midnapore 1
  • Semi-Finals

    BRACKET A
    • 9 Glenlake 1 Hawks Home
      GAME #17
      VS
      Mar. 11, 9:30pm Henry Viney
      2 Visitor Trails West 1
    • GAME #17
      Mar. 11, 9:30pm Henry Viney
      9 Home Glenlake 1 Hawks
      VS
      2 Visitor Trails West 1

    • BRACKET B
    • 1 Crowfoot 1 Home
      GAME #15
      VS
      Mar. 10, 5:45pm Flames Community Arenas - Red
      3 Visitor Blackfoot 1
    • GAME #15
      Mar. 10, 5:45pm Flames Community Arenas - Red
      1 Home Crowfoot 1
      VS
      3 Visitor Blackfoot 1
    • 3 Bow Valley 1 Flames Home
      GAME #16
      VS
      Mar. 10, 7:15pm Flames Community Arenas - Red
      2 Visitor Crowchild 1 Blackhawks
    • GAME #16
      Mar. 10, 7:15pm Flames Community Arenas - Red
      3 Home Bow Valley 1 Flames
      VS
      2 Visitor Crowchild 1 Blackhawks
  • Finals

    • 3 Glenlake 1 Hawks Home
      GAME #20
      VS
      Mar. 17, 3:00pm Max Bell Centre 1
      2 Visitor Bow Valley 1 Flames
    • GAME #20
      Mar. 17, 3:00pm Max Bell Centre 1
      3 Home Glenlake 1 Hawks
      VS
      2 Visitor Bow Valley 1 Flames
  • Champion

    2012/2013
    City Championships

February 28th, 2013 - March 19th, 2013Midget 1

Round 1
Feb. 28, 9:30pm #1
Max Bell Centre 2
5 H McKnight 1 Mustangs
6 V Southland 1
Feb. 28, 7:15pm #2
Brentwood Sportsplex
2 H Southside 1 Thunder
6 V Trails West 1
Feb. 28, 8:45pm #3
Brentwood Sportsplex
3 H Crowfoot 1
1 V Springbank 1
Glenlake 1 Hawks has a bye to Round 2
Bow Valley 1 Flames has a bye to Round 2
Blackfoot 1 has a bye to Round 2
Midnapore 1 has a bye to Round 2
Crowchild 1 Blackhawks has a bye to Round 2
Winners of the initial round move to the "Bracket A". Losers move to the "Bracket B".

Bracket A

Round 2 Round 3 Semi-Finals
Mar. 3, 5:00pm #4
Max Bell Centre 1
3 H Glenlake 1 Hawks
0 V Southland 1
Mar. 9, 1:30pm #11
George Blundun
7 H Glenlake 1 Hawks
4 V Bow Valley 1 Flames
Mar. 11, 9:30pm #17

semi
Henry Viney
9 H Glenlake 1 Hawks
2 V Trails West 1
Mar. 3, 6:30pm #5
Max Bell Centre 1
4 H Bow Valley 1 Flames
3 V Blackfoot 1
Mar. 3, 8:00pm #6
Max Bell Centre 1
2 H Midnapore 1
4 V Trails West 1
Mar. 9, 3:00pm #12
George Blundun
3 H Trails West 1
2 V Crowfoot 1
Mar. 3, 9:30pm #7
Max Bell Centre 1
3 H Crowchild 1 Blackhawks
4 V Crowfoot 1

Bracket B

Round 2 Round 3 Round 4 Round 5 Semi-Finals
Mar. 5, 9:45pm #8
Rose Kohn
4 H Blackfoot 1
1 V McKnight 1 Mustangs
Mar. 9, 4:45pm #13
George Blundun
7 H Blackfoot 1
2 V Southland 1
Mar. 10, 5:45pm #15
Flames Community Arenas - Red
1 H Crowfoot 1
3 V Blackfoot 1
Mar. 11, 9:45pm #18
Stew Hendry
0 H Blackfoot 1
6 V Bow Valley 1 Flames
Mar. 16, 6:45pm #19

semi
Village Square 2
3 H Trails West 1
6 V Bow Valley 1 Flames
Mar. 5, 9:45pm #9
Village Square 1
5 H Crowchild 1 Blackhawks
3 V Southside 1 Thunder
Mar. 9, 6:15pm #14
George Blundun
2 H Crowchild 1 Blackhawks
1 V Midnapore 1
Mar. 10, 7:15pm #16
Flames Community Arenas - Red
3 H Bow Valley 1 Flames
2 V Crowchild 1 Blackhawks
Mar. 5, 9:45pm #10
Max Bell Centre 2
4 H Midnapore 1
2 V Springbank 1

Championship Final

Mar. 17, 3:00pm #20
- HOME - - VISITOR -
Winner of Game #17 VS Winner of Game #19
Glenlake 1 Hawks
Bow Valley 1 Flames
3 - 2
Max Bell Centre 1 - Mar. 17, 3:00pm

Champion

Winner of Game #17

Glenlake 1 Hawks