City Championships

Schedules

March 2nd, 2013 - March 19th, 2013Atom 3

  • Round 1
    Winners of the initial round move to Bracket A. Losers move to Bracket B.
  • Round 2

    BRACKET A
    • 6 Southland 2 Home
      GAME #2
      VS
      Mar. 3, 10:45am Triwood
      1 Visitor Blackfoot 3
    • GAME #2
      Mar. 3, 10:45am Triwood
      6 Home Southland 2
      VS
      1 Visitor Blackfoot 3
    • 3 Midnapore 3 Home
      GAME #3
      VS
      Mar. 3, 12:00pm Triwood
      4 Visitor Glenlake 3 Hawks
    • GAME #3
      Mar. 3, 12:00pm Triwood
      3 Home Midnapore 3
      VS
      4 Visitor Glenlake 3 Hawks
    • 6 Bow River 3 Bruins Home
      GAME #4
      VS
      Mar. 3, 8:15am Max Bell Centre 2
      1 Visitor Trails West 3
    • GAME #4
      Mar. 3, 8:15am Max Bell Centre 2
      6 Home Bow River 3 Bruins
      VS
      1 Visitor Trails West 3
    • 2 Crowfoot 2 Home
      GAME #5
      VS
      Mar. 3, 9:30am Max Bell Centre 2
      4 Visitor Springbank 3
    • GAME #5
      Mar. 3, 9:30am Max Bell Centre 2
      2 Home Crowfoot 2
      VS
      4 Visitor Springbank 3

    • BRACKET B
    • 7 Crowfoot 2 Home
      GAME #6
      VS
      Mar. 6, 5:30pm Rose Kohn
      1 Visitor Bow Valley 3 Flames
    • GAME #6
      Mar. 6, 5:30pm Rose Kohn
      7 Home Crowfoot 2
      VS
      1 Visitor Bow Valley 3 Flames
  • Round 3

    BRACKET A
    • 3 Southland 2 Home
      GAME #7
      VS
      Mar. 9, 8:00am Frank McCool
      2 Visitor Glenlake 3 Hawks
    • GAME #7
      Mar. 9, 8:00am Frank McCool
      3 Home Southland 2
      VS
      2 Visitor Glenlake 3 Hawks
    • 4 Bow River 3 Bruins Home
      GAME #8
      VS
      Mar. 9, 9:15am Frank McCool
      2 Visitor Springbank 3
    • GAME #8
      Mar. 9, 9:15am Frank McCool
      4 Home Bow River 3 Bruins
      VS
      2 Visitor Springbank 3

    • BRACKET B
    • 3 Crowfoot 2 Home
      GAME #9
      VS
      Mar. 9, 8:00am Optimist
      0 Visitor Blackfoot 3
    • GAME #9
      Mar. 9, 8:00am Optimist
      3 Home Crowfoot 2
      VS
      0 Visitor Blackfoot 3
    • 3 Midnapore 3 Home
      GAME #10
      VS
      Mar. 9, 5:00pm WinSport D visitcalgary.com
      2 Visitor Trails West 3
    • GAME #10
      Mar. 9, 5:00pm WinSport D visitcalgary.com
      3 Home Midnapore 3
      VS
      2 Visitor Trails West 3
  • Round 4

    BRACKET A
    • 4 Southland 2 Home
      GAME #13
      VS
      Mar. 13, 6:15pm Max Bell Centre 2
      1 Visitor Bow River 3 Bruins
    • GAME #13
      Mar. 13, 6:15pm Max Bell Centre 2
      4 Home Southland 2
      VS
      1 Visitor Bow River 3 Bruins

    • BRACKET B
    • 1 Springbank 3 Home
      GAME #11
      VS
      Mar. 10, 8:30am Village Square 2
      9 Visitor Crowfoot 2
    • GAME #11
      Mar. 10, 8:30am Village Square 2
      1 Home Springbank 3
      VS
      9 Visitor Crowfoot 2
    • 1 Glenlake 3 Hawks Home
      GAME #12
      VS
      Mar. 10, 9:45am Village Square 2
      6 Visitor Midnapore 3
    • GAME #12
      Mar. 10, 9:45am Village Square 2
      1 Home Glenlake 3 Hawks
      VS
      6 Visitor Midnapore 3
  • Round 5

    BRACKET A
    Advances to Finals

      BRACKET B
    • 1 Crowfoot 2 Home
      GAME #14
      VS
      Mar. 13, 7:30pm Max Bell Centre 2
      3 Visitor Midnapore 3
    • GAME #14
      Mar. 13, 7:30pm Max Bell Centre 2
      1 Home Crowfoot 2
      VS
      3 Visitor Midnapore 3
  • Semi-Finals

    BRACKET A
    Advances to Finals

      BRACKET B
    • 1 Bow River 3 Bruins Home
      GAME #15
      VS
      Mar. 16, 1:30pm Henry Viney
      6 Visitor Midnapore 3
    • GAME #15
      Mar. 16, 1:30pm Henry Viney
      1 Home Bow River 3 Bruins
      VS
      6 Visitor Midnapore 3
  • Finals

    • 1 Southland 2 Home
      GAME #16
      VS
      Mar. 17, 3:30pm Rose Kohn
      2 Visitor Midnapore 3
    • GAME #16
      Mar. 17, 3:30pm Rose Kohn
      1 Home Southland 2
      VS
      2 Visitor Midnapore 3
  • Champion

    2012/2013
    City Championships

March 2nd, 2013 - March 19th, 2013Atom 3

Round 1
Mar. 2, 8:30am #1
Rose Kohn
0 H Bow Valley 3 Flames
3 V Blackfoot 3
Southland 2 has a bye to Round 2
Midnapore 3 has a bye to Round 2
Glenlake 3 Hawks has a bye to Round 2
Bow River 3 Bruins has a bye to Round 2
Trails West 3 has a bye to Round 2
Crowfoot 2 has a bye to Round 2
Springbank 3 has a bye to Round 2
Winners of the initial round move to the "Bracket A". Losers move to the "Bracket B".

Bracket A

Round 2 Round 3 Semi-Finals
Mar. 3, 10:45am #2
Triwood
6 H Southland 2
1 V Blackfoot 3
Mar. 9, 8:00am #7
Frank McCool
3 H Southland 2
2 V Glenlake 3 Hawks
Mar. 13, 6:15pm #13

semi
Max Bell Centre 2
4 H Southland 2
1 V Bow River 3 Bruins
Mar. 3, 12:00pm #3
Triwood
3 H Midnapore 3
4 V Glenlake 3 Hawks
Mar. 3, 8:15am #4
Max Bell Centre 2
6 H Bow River 3 Bruins
1 V Trails West 3
Mar. 9, 9:15am #8
Frank McCool
4 H Bow River 3 Bruins
2 V Springbank 3
Mar. 3, 9:30am #5
Max Bell Centre 2
2 H Crowfoot 2
4 V Springbank 3

Bracket B

Round 2 Round 3 Round 4 Round 5 Semi-Finals
Mar. 6, 5:30pm #6
Rose Kohn
7 H Crowfoot 2
1 V Bow Valley 3 Flames
Mar. 9, 8:00am #9
Optimist
3 H Crowfoot 2
0 V Blackfoot 3
Mar. 10, 8:30am #11
Village Square 2
1 H Springbank 3
9 V Crowfoot 2
Mar. 13, 7:30pm #14
Max Bell Centre 2
1 H Crowfoot 2
3 V Midnapore 3
Mar. 16, 1:30pm #15

semi
Henry Viney
1 H Bow River 3 Bruins
6 V Midnapore 3
Mar. 9, 5:00pm #10
WinSport D visitcalgary.com
3 H Midnapore 3
2 V Trails West 3
Mar. 10, 9:45am #12
Village Square 2
1 H Glenlake 3 Hawks
6 V Midnapore 3

Championship Final

Mar. 17, 3:30pm #16
- HOME - - VISITOR -
Winner of Game #13 VS Winner of Game #15
Southland 2
Midnapore 3
1 - 2
Rose Kohn - Mar. 17, 3:30pm

Championship Final

Mar. 19, 7:30pm #17
- HOME - - VISITOR -
Winner of Game #16 VS Loser of Game #16
Midnapore 3
Southland 2
6 - 2
Optimist - Mar. 19, 7:30pm

Champion

Winner of Game #16

Midnapore 3