City Championships

Schedules

March 2nd, 2013 - March 19th, 2013Atom 2

  • Round 1
    Winners of the initial round move to Bracket A. Losers move to Bracket B.
    • 5 Bow River 2 Bruins Home
      GAME #1
      VS
      Mar. 2, 8:45am Village Square 1
      2 Visitor Crowchild 2 Blackhawks
    • GAME #1
      Mar. 2, 8:45am Village Square 1
      5 Home Bow River 2 Bruins
      VS
      2 Visitor Crowchild 2 Blackhawks
    • 3 Lake Bonavista 1 Breakers Home
      GAME #2
      VS
      Mar. 2, 8:30am Village Square 2
      0 Visitor Simons Valley 2
    • GAME #2
      Mar. 2, 8:30am Village Square 2
      3 Home Lake Bonavista 1 Breakers
      VS
      0 Visitor Simons Valley 2
    • 3 Blackfoot 1 Home
      GAME #3
      VS
      Mar. 2, 9:45am Village Square 2
      0 Visitor Blackfoot 2
    • GAME #3
      Mar. 2, 9:45am Village Square 2
      3 Home Blackfoot 1
      VS
      0 Visitor Blackfoot 2
    • 3 Saints 1 Home
      GAME #4
      VS
      Mar. 2, 11:15am Village Square 2
      5 Visitor Bow Valley 2 Flames
    • GAME #4
      Mar. 2, 11:15am Village Square 2
      3 Home Saints 1
      VS
      5 Visitor Bow Valley 2 Flames
    • 1 Springbank 2 Home
      GAME #5
      VS
      Mar. 2, 12:30pm Village Square 2
      4 Visitor Glenlake 2 Hawks
    • GAME #5
      Mar. 2, 12:30pm Village Square 2
      1 Home Springbank 2
      VS
      4 Visitor Glenlake 2 Hawks
    • has a bye to
      Round 2
    • has a bye to
      Round 2
    • has a bye to
      Round 2
  • Round 2

    BRACKET A
    • 5 Shaw Meadows 1 Home
      GAME #6
      VS
      Mar. 3, 9:15am Acadia Recreation Complex
      7 Visitor Bow River 2 Bruins
    • GAME #6
      Mar. 3, 9:15am Acadia Recreation Complex
      5 Home Shaw Meadows 1
      VS
      7 Visitor Bow River 2 Bruins
    • 4 Lake Bonavista 1 Breakers Home
      GAME #7
      VS
      Mar. 3, 10:30am Acadia Recreation Complex
      5 Visitor Blackfoot 1
    • GAME #7
      Mar. 3, 10:30am Acadia Recreation Complex
      4 Home Lake Bonavista 1 Breakers
      VS
      5 Visitor Blackfoot 1
    • 6 Trails West 2 Home
      GAME #8
      VS
      Mar. 3, 9:45am Jack Setters
      2 Visitor Bow Valley 2 Flames
    • GAME #8
      Mar. 3, 9:45am Jack Setters
      6 Home Trails West 2
      VS
      2 Visitor Bow Valley 2 Flames
    • 6 Midnapore 2 Home
      GAME #9
      VS
      Mar. 3, 11:00am Jack Setters
      2 Visitor Glenlake 2 Hawks
    • GAME #9
      Mar. 3, 11:00am Jack Setters
      6 Home Midnapore 2
      VS
      2 Visitor Glenlake 2 Hawks

    • BRACKET B
    • 2 Simons Valley 2 Home
      GAME #10
      VS
      Mar. 3, 12:15pm Jack Setters
      0 Visitor Blackfoot 2
    • GAME #10
      Mar. 3, 12:15pm Jack Setters
      2 Home Simons Valley 2
      VS
      0 Visitor Blackfoot 2
  • Round 3

    BRACKET A
    • 1 Bow River 2 Bruins Home
      GAME #15
      VS
      Mar. 7, 6:30pm Thorncliffe/Greenview
      7 Visitor Blackfoot 1
    • GAME #15
      Mar. 7, 6:30pm Thorncliffe/Greenview
      1 Home Bow River 2 Bruins
      VS
      7 Visitor Blackfoot 1
    • 3 Trails West 2 Home
      GAME #16
      VS
      Mar. 7, 7:45pm Thorncliffe/Greenview
      1 Visitor Midnapore 2
    • GAME #16
      Mar. 7, 7:45pm Thorncliffe/Greenview
      3 Home Trails West 2
      VS
      1 Visitor Midnapore 2

    • BRACKET B
    • 5 Shaw Meadows 1 Home
      GAME #11
      VS
      Mar. 5, 7:00pm Crowchild - Blue
      1 Visitor Simons Valley 2
    • GAME #11
      Mar. 5, 7:00pm Crowchild - Blue
      5 Home Shaw Meadows 1
      VS
      1 Visitor Simons Valley 2
    • 1 Bow Valley 2 Flames Home
      GAME #12
      VS
      Mar. 5, 5:45pm Crowchild - Blue
      6 Visitor Crowchild 2 Blackhawks
    • GAME #12
      Mar. 5, 5:45pm Crowchild - Blue
      1 Home Bow Valley 2 Flames
      VS
      6 Visitor Crowchild 2 Blackhawks
    • 2 Glenlake 2 Hawks Home
      GAME #13
      VS
      Mar. 5, 6:30pm Bowness Sportsplex
      9 Visitor Saints 1
    • GAME #13
      Mar. 5, 6:30pm Bowness Sportsplex
      2 Home Glenlake 2 Hawks
      VS
      9 Visitor Saints 1
    • 6 Lake Bonavista 1 Breakers Home
      GAME #14
      VS
      Mar. 5, 6:15pm Edge - Kyle Stuart Arena
      0 Visitor Springbank 2
    • GAME #14
      Mar. 5, 6:15pm Edge - Kyle Stuart Arena
      6 Home Lake Bonavista 1 Breakers
      VS
      0 Visitor Springbank 2
  • Semi-Finals

    BRACKET A
    • 1 Blackfoot 1 Home
      GAME #21
      VS
      Mar. 10, 1:30pm WinSport C
      4 Visitor Trails West 2
    • GAME #21
      Mar. 10, 1:30pm WinSport C
      1 Home Blackfoot 1
      VS
      4 Visitor Trails West 2

    • BRACKET B
    • 3 Crowchild 2 Blackhawks Home
      GAME #17
      VS
      Mar. 7, 7:00pm Shouldice
      10 Visitor Shaw Meadows 1
    • GAME #17
      Mar. 7, 7:00pm Shouldice
      3 Home Crowchild 2 Blackhawks
      VS
      10 Visitor Shaw Meadows 1
    • 5 Lake Bonavista 1 Breakers Home
      GAME #18
      VS
      Mar. 7, 5:45pm Shouldice
      1 Visitor Saints 1
    • GAME #18
      Mar. 7, 5:45pm Shouldice
      5 Home Lake Bonavista 1 Breakers
      VS
      1 Visitor Saints 1
  • Finals

    • 2 Trails West 2 Home
      GAME #24
      VS
      Mar. 13, 7:00pm George Blundun
      0 Visitor Blackfoot 1
    • GAME #24
      Mar. 13, 7:00pm George Blundun
      2 Home Trails West 2
      VS
      0 Visitor Blackfoot 1
  • Champion

    2012/2013
    City Championships

March 2nd, 2013 - March 19th, 2013Atom 2

Round 1
Mar. 2, 8:45am #1
Village Square 1
5 H Bow River 2 Bruins
2 V Crowchild 2 Blackhawks
Mar. 2, 8:30am #2
Village Square 2
3 H Lake Bonavista 1 Breakers
0 V Simons Valley 2
Mar. 2, 9:45am #3
Village Square 2
3 H Blackfoot 1
0 V Blackfoot 2
Mar. 2, 11:15am #4
Village Square 2
3 H Saints 1
5 V Bow Valley 2 Flames
Mar. 2, 12:30pm #5
Village Square 2
1 H Springbank 2
4 V Glenlake 2 Hawks
Shaw Meadows 1 has a bye to Round 2
Trails West 2 has a bye to Round 2
Midnapore 2 has a bye to Round 2
Winners of the initial round move to the "Bracket A". Losers move to the "Bracket B".

Bracket A

Round 2 Round 3 Semi-Finals
Mar. 3, 9:15am #6
Acadia Recreation Complex
5 H Shaw Meadows 1
7 V Bow River 2 Bruins
Mar. 7, 6:30pm #15
Thorncliffe/Greenview
1 H Bow River 2 Bruins
7 V Blackfoot 1
Mar. 10, 1:30pm #21

semi
WinSport C
1 H Blackfoot 1
4 V Trails West 2
Mar. 3, 10:30am #7
Acadia Recreation Complex
4 H Lake Bonavista 1 Breakers
5 V Blackfoot 1
Mar. 3, 9:45am #8
Jack Setters
6 H Trails West 2
2 V Bow Valley 2 Flames
Mar. 7, 7:45pm #16
Thorncliffe/Greenview
3 H Trails West 2
1 V Midnapore 2
Mar. 3, 11:00am #9
Jack Setters
6 H Midnapore 2
2 V Glenlake 2 Hawks

Bracket B

Round 2 Round 3 Round 4 Round 5 Round 6 Semi-Finals
Mar. 3, 12:15pm #10
Jack Setters
2 H Simons Valley 2
0 V Blackfoot 2
Mar. 5, 7:00pm #11
Crowchild - Blue
5 H Shaw Meadows 1
1 V Simons Valley 2
Mar. 7, 7:00pm #17
Shouldice
3 H Crowchild 2 Blackhawks
10 V Shaw Meadows 1
Mar. 9, 5:30pm #19
Brentwood Sportsplex
3 H Midnapore 2
4 V Shaw Meadows 1
Mar. 10, 2:45pm #22
WinSport C
3 H Shaw Meadows 1
4 V Lake Bonavista 1 Breakers
Mar. 11, 5:45pm #23

semi
Henry Viney
3 H Blackfoot 1
2 V Lake Bonavista 1 Breakers
Mar. 5, 5:45pm #12
Crowchild - Blue
1 H Bow Valley 2 Flames
6 V Crowchild 2 Blackhawks
Mar. 5, 6:15pm #14
Edge - Kyle Stuart Arena
6 H Lake Bonavista 1 Breakers
0 V Springbank 2
Mar. 7, 5:45pm #18
Shouldice
5 H Lake Bonavista 1 Breakers
1 V Saints 1
Mar. 9, 6:45pm #20
Brentwood Sportsplex
2 H Bow River 2 Bruins
5 V Lake Bonavista 1 Breakers
Mar. 5, 6:30pm #13
Bowness Sportsplex
2 H Glenlake 2 Hawks
9 V Saints 1

Championship Final

Mar. 13, 7:00pm #24
- HOME - - VISITOR -
Winner of Game #21 VS Winner of Game #23
Trails West 2
Blackfoot 1
2 - 0
George Blundun - Mar. 13, 7:00pm

Champion

Winner of Game #21

Trails West 2