City Championships

Schedules

March 2nd, 2013 - March 19th, 2013Atom 12

  • Round 1
    Winners of the initial round move to Bracket A. Losers move to Bracket B.
    • 4 Bow Valley 9 Flames Home
      GAME #1
      VS
      Mar. 2, 12:15pm Acadia Recreation Complex
      0 Visitor Crowfoot 7
    • GAME #1
      Mar. 2, 12:15pm Acadia Recreation Complex
      4 Home Bow Valley 9 Flames
      VS
      0 Visitor Crowfoot 7
    • 5 Midnapore 10 Home
      GAME #2
      VS
      Mar. 2, 1:30pm Acadia Recreation Complex
      6 Visitor Simons Valley 10
    • GAME #2
      Mar. 2, 1:30pm Acadia Recreation Complex
      5 Home Midnapore 10
      VS
      6 Visitor Simons Valley 10
    • 4 Bow River 14 Bruins Home
      GAME #3
      VS
      Mar. 2, 2:45pm Acadia Recreation Complex
      3 Visitor Shaw Meadows 6
    • GAME #3
      Mar. 2, 2:45pm Acadia Recreation Complex
      4 Home Bow River 14 Bruins
      VS
      3 Visitor Shaw Meadows 6
    • 3 McKnight 6 Mustangs Home
      GAME #4
      VS
      Mar. 2, 4:00pm Acadia Recreation Complex
      1 Visitor Glenlake 10 Hawks
    • GAME #4
      Mar. 2, 4:00pm Acadia Recreation Complex
      3 Home McKnight 6 Mustangs
      VS
      1 Visitor Glenlake 10 Hawks
  • Round 2

    BRACKET A
    • 4 Bow Valley 9 Flames Home
      GAME #5
      VS
      Mar. 3, 8:00am West Mount Pleasant
      3 Visitor Simons Valley 10
    • GAME #5
      Mar. 3, 8:00am West Mount Pleasant
      4 Home Bow Valley 9 Flames
      VS
      3 Visitor Simons Valley 10
    • 1 Bow River 14 Bruins Home
      GAME #6
      VS
      Mar. 3, 9:15am West Mount Pleasant
      0 Visitor McKnight 6 Mustangs
    • GAME #6
      Mar. 3, 9:15am West Mount Pleasant
      1 Home Bow River 14 Bruins
      VS
      0 Visitor McKnight 6 Mustangs

    • BRACKET B
    • 7 Midnapore 10 Home
      GAME #7
      VS
      Mar. 3, 10:30am West Mount Pleasant
      2 Visitor Crowfoot 7
    • GAME #7
      Mar. 3, 10:30am West Mount Pleasant
      7 Home Midnapore 10
      VS
      2 Visitor Crowfoot 7
    • 0 Glenlake 10 Hawks Home
      GAME #8
      VS
      Mar. 3, 11:45am West Mount Pleasant
      5 Visitor Shaw Meadows 6
    • GAME #8
      Mar. 3, 11:45am West Mount Pleasant
      0 Home Glenlake 10 Hawks
      VS
      5 Visitor Shaw Meadows 6
  • Round 3

    BRACKET A
    • 1 Bow Valley 9 Flames Home
      GAME #11
      VS
      Mar. 10, 4:30pm George Blundun
      4 Visitor Bow River 14 Bruins
    • GAME #11
      Mar. 10, 4:30pm George Blundun
      1 Home Bow Valley 9 Flames
      VS
      4 Visitor Bow River 14 Bruins

    • BRACKET B
    • 2 McKnight 6 Mustangs Home
      GAME #9
      VS
      Mar. 9, 4:15pm Trico Centre 2
      6 Visitor Midnapore 10
    • GAME #9
      Mar. 9, 4:15pm Trico Centre 2
      2 Home McKnight 6 Mustangs
      VS
      6 Visitor Midnapore 10
    • 2 Simons Valley 10 Home
      GAME #10
      VS
      Mar. 9, 5:30pm Trico Centre 2
      3 Visitor Shaw Meadows 6
    • GAME #10
      Mar. 9, 5:30pm Trico Centre 2
      2 Home Simons Valley 10
      VS
      3 Visitor Shaw Meadows 6
  • Round 4

    BRACKET A
    Advances to Finals

      BRACKET B
    • 7 Midnapore 10 Home
      GAME #12
      VS
      Mar. 10, 5:45pm George Blundun
      0 Visitor Shaw Meadows 6
    • GAME #12
      Mar. 10, 5:45pm George Blundun
      7 Home Midnapore 10
      VS
      0 Visitor Shaw Meadows 6
  • Semi-Finals

    BRACKET A
    Advances to Finals

      BRACKET B
    • 2 Bow Valley 9 Flames Home
      GAME #13
      VS
      Mar. 14, 5:45pm Shouldice
      5 Visitor Midnapore 10
    • GAME #13
      Mar. 14, 5:45pm Shouldice
      2 Home Bow Valley 9 Flames
      VS
      5 Visitor Midnapore 10
  • Finals

    • 4 Bow River 14 Bruins Home
      GAME #14
      VS
      Mar. 17, 12:45pm Optimist
      5 Visitor Midnapore 10
    • GAME #14
      Mar. 17, 12:45pm Optimist
      4 Home Bow River 14 Bruins
      VS
      5 Visitor Midnapore 10
  • Champion

    2012/2013
    City Championships

March 2nd, 2013 - March 19th, 2013Atom 12

Round 1
Mar. 2, 12:15pm #1
Acadia Recreation Complex
4 H Bow Valley 9 Flames
0 V Crowfoot 7
Mar. 2, 1:30pm #2
Acadia Recreation Complex
5 H Midnapore 10
6 V Simons Valley 10
Mar. 2, 2:45pm #3
Acadia Recreation Complex
4 H Bow River 14 Bruins
3 V Shaw Meadows 6
Mar. 2, 4:00pm #4
Acadia Recreation Complex
3 H McKnight 6 Mustangs
1 V Glenlake 10 Hawks
Winners of the initial round move to the "Bracket A". Losers move to the "Bracket B".

Bracket A

Round 2 Semi-Finals
Mar. 3, 8:00am #5
West Mount Pleasant
4 H Bow Valley 9 Flames
3 V Simons Valley 10
Mar. 10, 4:30pm #11

semi
George Blundun
1 H Bow Valley 9 Flames
4 V Bow River 14 Bruins
Mar. 3, 9:15am #6
West Mount Pleasant
1 H Bow River 14 Bruins
0 V McKnight 6 Mustangs

Bracket B

Round 2 Round 3 Round 4 Semi-Finals
Mar. 3, 10:30am #7
West Mount Pleasant
7 H Midnapore 10
2 V Crowfoot 7
Mar. 9, 4:15pm #9
Trico Centre 2
2 H McKnight 6 Mustangs
6 V Midnapore 10
Mar. 10, 5:45pm #12
George Blundun
7 H Midnapore 10
0 V Shaw Meadows 6
Mar. 14, 5:45pm #13

semi
Shouldice
2 H Bow Valley 9 Flames
5 V Midnapore 10
Mar. 3, 11:45am #8
West Mount Pleasant
0 H Glenlake 10 Hawks
5 V Shaw Meadows 6
Mar. 9, 5:30pm #10
Trico Centre 2
2 H Simons Valley 10
3 V Shaw Meadows 6

Championship Final

Mar. 17, 12:45pm #14
- HOME - - VISITOR -
Winner of Game #11 VS Winner of Game #13
Bow River 14 Bruins
Midnapore 10
4 - 5
Optimist - Mar. 17, 12:45pm

Championship Final

Mar. 19, 7:15pm #15
- HOME - - VISITOR -
Winner of Game #14 VS Loser of Game #14
Midnapore 10
Bow River 14 Bruins
4 - 3
Murray Copot - Mar. 19, 7:15pm

Champion

Winner of Game #14

Midnapore 10