City Championships

Schedules

March 2nd, 2013 - March 19th, 2013Atom 10

  • Round 1
    Winners of the initial round move to Bracket A. Losers move to Bracket B.
    • 8 Bow Valley 8 Flames Home
      GAME #1
      VS
      Mar. 2, 2:30pm Brentwood Sportsplex
      1 Visitor Lake Bonavista 5 Breakers
    • GAME #1
      Mar. 2, 2:30pm Brentwood Sportsplex
      8 Home Bow Valley 8 Flames
      VS
      1 Visitor Lake Bonavista 5 Breakers
    • 1 McKnight 5 Mustangs Home
      GAME #2
      VS
      Mar. 2, 3:45pm Brentwood Sportsplex
      2 Visitor Shaw Meadows 5
    • GAME #2
      Mar. 2, 3:45pm Brentwood Sportsplex
      1 Home McKnight 5 Mustangs
      VS
      2 Visitor Shaw Meadows 5
    • 1 Blackfoot 7 Home
      GAME #3
      VS
      Mar. 2, 5:00pm Brentwood Sportsplex
      2 Visitor Glenlake 9 Hawks
    • GAME #3
      Mar. 2, 5:00pm Brentwood Sportsplex
      1 Home Blackfoot 7
      VS
      2 Visitor Glenlake 9 Hawks
    • has a bye to
      Round 2
    • has a bye to
      Round 2
    • has a bye to
      Round 2
    • has a bye to
      Round 2
    • has a bye to
      Round 2
  • Round 2

    BRACKET A
    • 3 Westwood 5 Home
      GAME #4
      VS
      Mar. 3, 11:15am Trico Centre 2
      4 Visitor Bow Valley 8 Flames
    • GAME #4
      Mar. 3, 11:15am Trico Centre 2
      3 Home Westwood 5
      VS
      4 Visitor Bow Valley 8 Flames
    • 3 Saints 5 Home
      GAME #5
      VS
      Mar. 3, 12:30pm Trico Centre 2
      4 Visitor Midnapore 8
    • GAME #5
      Mar. 3, 12:30pm Trico Centre 2
      3 Home Saints 5
      VS
      4 Visitor Midnapore 8
    • 2 Simons Valley 9 Home
      GAME #6
      VS
      Mar. 7, 7:30pm Cardel REC South 1
      1 Visitor Shaw Meadows 5
    • GAME #6
      Mar. 7, 7:30pm Cardel REC South 1
      2 Home Simons Valley 9
      VS
      1 Visitor Shaw Meadows 5
    • 2 Bow River 12 Bruins Home
      GAME #7
      VS
      Mar. 3, 3:00pm Trico Centre 2
      1 Visitor Glenlake 9 Hawks
    • GAME #7
      Mar. 3, 3:00pm Trico Centre 2
      2 Home Bow River 12 Bruins
      VS
      1 Visitor Glenlake 9 Hawks

    • BRACKET B
    • 7 Saints 5 Home
      GAME #8
      VS
      Mar. 8, 5:45pm Village Square 2
      1 Visitor Lake Bonavista 5 Breakers
    • GAME #8
      Mar. 8, 5:45pm Village Square 2
      7 Home Saints 5
      VS
      1 Visitor Lake Bonavista 5 Breakers
    • 6 Glenlake 9 Hawks Home
      GAME #9
      VS
      Mar. 8, 5:30pm Stew Hendry
      3 Visitor McKnight 5 Mustangs
    • GAME #9
      Mar. 8, 5:30pm Stew Hendry
      6 Home Glenlake 9 Hawks
      VS
      3 Visitor McKnight 5 Mustangs
    • 0 Shaw Meadows 5 Home
      GAME #10
      VS
      Mar. 8, 6:45pm Stew Hendry
      3 Visitor Blackfoot 7
    • GAME #10
      Mar. 8, 6:45pm Stew Hendry
      0 Home Shaw Meadows 5
      VS
      3 Visitor Blackfoot 7
  • Round 3

    BRACKET A
    • 3 Bow Valley 8 Flames Home
      GAME #11
      VS
      Mar. 9, 12:00pm WinSport D visitcalgary.com
      0 Visitor Midnapore 8
    • GAME #11
      Mar. 9, 12:00pm WinSport D visitcalgary.com
      3 Home Bow Valley 8 Flames
      VS
      0 Visitor Midnapore 8
    • 5 Simons Valley 9 Home
      GAME #12
      VS
      Mar. 9, 1:15pm WinSport D visitcalgary.com
      2 Visitor Bow River 12 Bruins
    • GAME #12
      Mar. 9, 1:15pm WinSport D visitcalgary.com
      5 Home Simons Valley 9
      VS
      2 Visitor Bow River 12 Bruins

    • BRACKET B
    • 2 Saints 5 Home
      GAME #13
      VS
      Mar. 9, 2:30pm WinSport D visitcalgary.com
      1 Visitor Westwood 5
    • GAME #13
      Mar. 9, 2:30pm WinSport D visitcalgary.com
      2 Home Saints 5
      VS
      1 Visitor Westwood 5
    • 3 Glenlake 9 Hawks Home
      GAME #14
      VS
      Mar. 9, 3:45pm WinSport D visitcalgary.com
      4 Visitor Blackfoot 7
    • GAME #14
      Mar. 9, 3:45pm WinSport D visitcalgary.com
      3 Home Glenlake 9 Hawks
      VS
      4 Visitor Blackfoot 7
  • Round 4

    BRACKET A
    • 3 Bow Valley 8 Flames Home
      GAME #17
      VS
      Mar. 12, 7:00pm Stew Hendry
      11 Visitor Simons Valley 9
    • GAME #17
      Mar. 12, 7:00pm Stew Hendry
      3 Home Bow Valley 8 Flames
      VS
      11 Visitor Simons Valley 9

    • BRACKET B
    • 4 Bow River 12 Bruins Home
      GAME #15
      VS
      Mar. 10, 10:00am Frank McCool
      1 Visitor Saints 5
    • GAME #15
      Mar. 10, 10:00am Frank McCool
      4 Home Bow River 12 Bruins
      VS
      1 Visitor Saints 5
    • 5 Midnapore 8 Home
      GAME #16
      VS
      Mar. 10, 11:15am Frank McCool
      0 Visitor Blackfoot 7
    • GAME #16
      Mar. 10, 11:15am Frank McCool
      5 Home Midnapore 8
      VS
      0 Visitor Blackfoot 7
  • Round 5

    BRACKET A
    Advances to Finals

      BRACKET B
    • 6 Bow River 12 Bruins Home
      GAME #18
      VS
      Mar. 12, 5:45pm Stew Hendry
      3 Visitor Midnapore 8
    • GAME #18
      Mar. 12, 5:45pm Stew Hendry
      6 Home Bow River 12 Bruins
      VS
      3 Visitor Midnapore 8
  • Semi-Finals

    BRACKET A
    Advances to Finals

      BRACKET B
    • 3 Bow Valley 8 Flames Home
      GAME #19
      VS
      Mar. 16, 12:15pm WinSport A
      6 Visitor Bow River 12 Bruins
    • GAME #19
      Mar. 16, 12:15pm WinSport A
      3 Home Bow Valley 8 Flames
      VS
      6 Visitor Bow River 12 Bruins
  • Finals

    • 0 Simons Valley 9 Home
      GAME #20
      VS
      Mar. 17, 10:00am Joe Kryczka
      5 Visitor Bow River 12 Bruins
    • GAME #20
      Mar. 17, 10:00am Joe Kryczka
      0 Home Simons Valley 9
      VS
      5 Visitor Bow River 12 Bruins
  • Champion

    2012/2013
    City Championships

March 2nd, 2013 - March 19th, 2013Atom 10

Round 1
Mar. 2, 2:30pm #1
Brentwood Sportsplex
8 H Bow Valley 8 Flames
1 V Lake Bonavista 5 Breakers
Mar. 2, 3:45pm #2
Brentwood Sportsplex
1 H McKnight 5 Mustangs
2 V Shaw Meadows 5
Mar. 2, 5:00pm #3
Brentwood Sportsplex
1 H Blackfoot 7
2 V Glenlake 9 Hawks
Westwood 5 has a bye to Round 2
Saints 5 has a bye to Round 2
Midnapore 8 has a bye to Round 2
Simons Valley 9 has a bye to Round 2
Bow River 12 Bruins has a bye to Round 2
Winners of the initial round move to the "Bracket A". Losers move to the "Bracket B".

Bracket A

Round 2 Round 3 Semi-Finals
Mar. 3, 11:15am #4
Trico Centre 2
3 H Westwood 5
4 V Bow Valley 8 Flames
Mar. 9, 12:00pm #11
WinSport D visitcalgary.com
3 H Bow Valley 8 Flames
0 V Midnapore 8
Mar. 12, 7:00pm #17

semi
Stew Hendry
3 H Bow Valley 8 Flames
11 V Simons Valley 9
Mar. 3, 12:30pm #5
Trico Centre 2
3 H Saints 5
4 V Midnapore 8
Mar. 7, 7:30pm #6
Cardel REC South 1
2 H Simons Valley 9
1 V Shaw Meadows 5
Mar. 9, 1:15pm #12
WinSport D visitcalgary.com
5 H Simons Valley 9
2 V Bow River 12 Bruins
Mar. 3, 3:00pm #7
Trico Centre 2
2 H Bow River 12 Bruins
1 V Glenlake 9 Hawks

Bracket B

Round 2 Round 3 Round 4 Round 5 Semi-Finals
Mar. 8, 5:45pm #8
Village Square 2
7 H Saints 5
1 V Lake Bonavista 5 Breakers
Mar. 9, 2:30pm #13
WinSport D visitcalgary.com
2 H Saints 5
1 V Westwood 5
Mar. 10, 10:00am #15
Frank McCool
4 H Bow River 12 Bruins
1 V Saints 5
Mar. 12, 5:45pm #18
Stew Hendry
6 H Bow River 12 Bruins
3 V Midnapore 8
Mar. 16, 12:15pm #19

semi
WinSport A
3 H Bow Valley 8 Flames
6 V Bow River 12 Bruins
Mar. 8, 5:30pm #9
Stew Hendry
6 H Glenlake 9 Hawks
3 V McKnight 5 Mustangs
Mar. 9, 3:45pm #14
WinSport D visitcalgary.com
3 H Glenlake 9 Hawks
4 V Blackfoot 7
Mar. 10, 11:15am #16
Frank McCool
5 H Midnapore 8
0 V Blackfoot 7
Mar. 8, 6:45pm #10
Stew Hendry
0 H Shaw Meadows 5
3 V Blackfoot 7

Championship Final

Mar. 17, 10:00am #20
- HOME - - VISITOR -
Winner of Game #17 VS Winner of Game #19
Simons Valley 9
Bow River 12 Bruins
0 - 5
Joe Kryczka - Mar. 17, 10:00am

Championship Final

Mar. 19, 6:00pm #21
- HOME - - VISITOR -
Winner of Game #20 VS Loser of Game #20
Bow River 12 Bruins
Simons Valley 9
4 - 3
Optimist - Mar. 19, 6:00pm

Champion

Winner of Game #20

Bow River 12 Bruins