City Championships

Schedules

March 2nd, 2013 - March 19th, 2013Atom 1

  • Round 1
    Winners of the initial round move to Bracket A. Losers move to Bracket B.
    • 1 Westwood 1 Home
      GAME #1
      VS
      Mar. 2, 8:45am Frank McCool
      4 Visitor Bow Valley 1 Flames
    • GAME #1
      Mar. 2, 8:45am Frank McCool
      1 Home Westwood 1
      VS
      4 Visitor Bow Valley 1 Flames
    • 4 Simons Valley 1 Home
      GAME #2
      VS
      Mar. 2, 10:00am Frank McCool
      3 Visitor McKnight 1 Mustangs
    • GAME #2
      Mar. 2, 10:00am Frank McCool
      4 Home Simons Valley 1
      VS
      3 Visitor McKnight 1 Mustangs
    • 4 Crowfoot 1 Home
      GAME #3
      VS
      Mar. 2, 11:15am Frank McCool
      5 Visitor Southland 1
    • GAME #3
      Mar. 2, 11:15am Frank McCool
      4 Home Crowfoot 1
      VS
      5 Visitor Southland 1
    • 3 Bow River 1 Bruins Home
      GAME #4
      VS
      Mar. 2, 12:45pm Frank McCool
      2 Visitor Glenlake 1 Hawks
    • GAME #4
      Mar. 2, 12:45pm Frank McCool
      3 Home Bow River 1 Bruins
      VS
      2 Visitor Glenlake 1 Hawks
    • has a bye to
      Round 2
    • has a bye to
      Round 2
    • has a bye to
      Round 2
    • has a bye to
      Round 2
  • Round 2

    BRACKET A
    • 5 Trails West 1 Home
      GAME #5
      VS
      Mar. 3, 1:00pm Henry Viney
      2 Visitor Bow Valley 1 Flames
    • GAME #5
      Mar. 3, 1:00pm Henry Viney
      5 Home Trails West 1
      VS
      2 Visitor Bow Valley 1 Flames
    • 5 Crowchild 1 Blackhawks Home
      GAME #6
      VS
      Mar. 3, 8:30am Shouldice
      1 Visitor Simons Valley 1
    • GAME #6
      Mar. 3, 8:30am Shouldice
      5 Home Crowchild 1 Blackhawks
      VS
      1 Visitor Simons Valley 1
    • 3 Springbank 1 Home
      GAME #7
      VS
      Mar. 3, 11:45am Henry Viney
      1 Visitor Southland 1
    • GAME #7
      Mar. 3, 11:45am Henry Viney
      3 Home Springbank 1
      VS
      1 Visitor Southland 1
    • 4 Midnapore 1 Home
      GAME #8
      VS
      Mar. 3, 8:45am Henry Viney
      5 Visitor Bow River 1 Bruins
    • GAME #8
      Mar. 3, 8:45am Henry Viney
      4 Home Midnapore 1
      VS
      5 Visitor Bow River 1 Bruins

    • BRACKET B
    • 0 Simons Valley 1 Home
      GAME #9
      VS
      Mar. 5, 5:45pm Max Bell Centre 2
      1 Visitor Westwood 1
    • GAME #9
      Mar. 5, 5:45pm Max Bell Centre 2
      0 Home Simons Valley 1
      VS
      1 Visitor Westwood 1
    • 6 Bow Valley 1 Flames Home
      GAME #10
      VS
      Mar. 5, 7:00pm Max Bell Centre 2
      1 Visitor McKnight 1 Mustangs
    • GAME #10
      Mar. 5, 7:00pm Max Bell Centre 2
      6 Home Bow Valley 1 Flames
      VS
      1 Visitor McKnight 1 Mustangs
    • 3 Midnapore 1 Home
      GAME #11
      VS
      Mar. 5, 5:45pm Murray Copot
      4 Visitor Crowfoot 1
    • GAME #11
      Mar. 5, 5:45pm Murray Copot
      3 Home Midnapore 1
      VS
      4 Visitor Crowfoot 1
    • 5 Southland 1 Home
      GAME #12
      VS
      Mar. 5, 5:30pm Rose Kohn
      2 Visitor Glenlake 1 Hawks
    • GAME #12
      Mar. 5, 5:30pm Rose Kohn
      5 Home Southland 1
      VS
      2 Visitor Glenlake 1 Hawks
  • Round 3

    BRACKET A
    • 6 Trails West 1 Home
      GAME #13
      VS
      Mar. 8, 6:00pm Brentwood Sportsplex
      0 Visitor Crowchild 1 Blackhawks
    • GAME #13
      Mar. 8, 6:00pm Brentwood Sportsplex
      6 Home Trails West 1
      VS
      0 Visitor Crowchild 1 Blackhawks
    • 7 Springbank 1 Home
      GAME #14
      VS
      Mar. 8, 7:15pm Brentwood Sportsplex
      1 Visitor Bow River 1 Bruins
    • GAME #14
      Mar. 8, 7:15pm Brentwood Sportsplex
      7 Home Springbank 1
      VS
      1 Visitor Bow River 1 Bruins

    • BRACKET B
    • 4 Westwood 1 Home
      GAME #15
      VS
      Mar. 7, 5:30pm Murray Copot
      1 Visitor Bow Valley 1 Flames
    • GAME #15
      Mar. 7, 5:30pm Murray Copot
      4 Home Westwood 1
      VS
      1 Visitor Bow Valley 1 Flames
    • 7 Crowfoot 1 Home
      GAME #16
      VS
      Mar. 7, 6:45pm Murray Copot
      4 Visitor Southland 1
    • GAME #16
      Mar. 7, 6:45pm Murray Copot
      7 Home Crowfoot 1
      VS
      4 Visitor Southland 1
  • Semi-Finals

    BRACKET A
    • 2 Trails West 1 Home
      GAME #19
      VS
      Mar. 10, 11:15am Village Square 2
      6 Visitor Springbank 1
    • GAME #19
      Mar. 10, 11:15am Village Square 2
      2 Home Trails West 1
      VS
      6 Visitor Springbank 1

    • BRACKET B
    • 2 Bow River 1 Bruins Home
      GAME #17
      VS
      Mar. 9, 1:30pm Trico Centre 2
      1 Visitor Westwood 1
    • GAME #17
      Mar. 9, 1:30pm Trico Centre 2
      2 Home Bow River 1 Bruins
      VS
      1 Visitor Westwood 1
    • 2 Crowchild 1 Blackhawks Home
      GAME #18
      VS
      Mar. 9, 2:45pm Trico Centre 2
      6 Visitor Crowfoot 1
    • GAME #18
      Mar. 9, 2:45pm Trico Centre 2
      2 Home Crowchild 1 Blackhawks
      VS
      6 Visitor Crowfoot 1
  • Finals

    • 4 Springbank 1 Home
      GAME #22
      VS
      Mar. 13, 7:15pm Optimist
      1 Visitor Trails West 1
    • GAME #22
      Mar. 13, 7:15pm Optimist
      4 Home Springbank 1
      VS
      1 Visitor Trails West 1
  • Champion

    2012/2013
    City Championships

March 2nd, 2013 - March 19th, 2013Atom 1

Round 1
Mar. 2, 8:45am #1
Frank McCool
1 H Westwood 1
4 V Bow Valley 1 Flames
Mar. 2, 10:00am #2
Frank McCool
4 H Simons Valley 1
3 V McKnight 1 Mustangs
Mar. 2, 11:15am #3
Frank McCool
4 H Crowfoot 1
5 V Southland 1
Mar. 2, 12:45pm #4
Frank McCool
3 H Bow River 1 Bruins
2 V Glenlake 1 Hawks
Trails West 1 has a bye to Round 2
Crowchild 1 Blackhawks has a bye to Round 2
Springbank 1 has a bye to Round 2
Midnapore 1 has a bye to Round 2
Winners of the initial round move to the "Bracket A". Losers move to the "Bracket B".

Bracket A

Round 2 Round 3 Semi-Finals
Mar. 3, 1:00pm #5
Henry Viney
5 H Trails West 1
2 V Bow Valley 1 Flames
Mar. 8, 6:00pm #13
Brentwood Sportsplex
6 H Trails West 1
0 V Crowchild 1 Blackhawks
Mar. 10, 11:15am #19

semi
Village Square 2
2 H Trails West 1
6 V Springbank 1
Mar. 3, 8:30am #6
Shouldice
5 H Crowchild 1 Blackhawks
1 V Simons Valley 1
Mar. 3, 11:45am #7
Henry Viney
3 H Springbank 1
1 V Southland 1
Mar. 8, 7:15pm #14
Brentwood Sportsplex
7 H Springbank 1
1 V Bow River 1 Bruins
Mar. 3, 8:45am #8
Henry Viney
4 H Midnapore 1
5 V Bow River 1 Bruins

Bracket B

Round 2 Round 3 Round 4 Round 5 Semi-Finals
Mar. 5, 5:45pm #9
Max Bell Centre 2
0 H Simons Valley 1
1 V Westwood 1
Mar. 7, 5:30pm #15
Murray Copot
4 H Westwood 1
1 V Bow Valley 1 Flames
Mar. 9, 1:30pm #17
Trico Centre 2
2 H Bow River 1 Bruins
1 V Westwood 1
Mar. 10, 12:30pm #20
Village Square 2
4 H Bow River 1 Bruins
3 V Crowfoot 1
Mar. 11, 5:45pm #21

semi
Frank McCool
6 H Trails West 1
2 V Bow River 1 Bruins
Mar. 5, 7:00pm #10
Max Bell Centre 2
6 H Bow Valley 1 Flames
1 V McKnight 1 Mustangs
Mar. 5, 5:45pm #11
Murray Copot
3 H Midnapore 1
4 V Crowfoot 1
Mar. 7, 6:45pm #16
Murray Copot
7 H Crowfoot 1
4 V Southland 1
Mar. 9, 2:45pm #18
Trico Centre 2
2 H Crowchild 1 Blackhawks
6 V Crowfoot 1
Mar. 5, 5:30pm #12
Rose Kohn
5 H Southland 1
2 V Glenlake 1 Hawks

Championship Final

Mar. 13, 7:15pm #22
- HOME - - VISITOR -
Winner of Game #19 VS Winner of Game #21
Springbank 1
Trails West 1
4 - 1
Optimist - Mar. 13, 7:15pm

Champion

Winner of Game #19

Springbank 1