City Championships

Schedules

February 22nd, 2019 - March 20th, 2019Atom 4 North

  • Round 1
    Winners of the initial round move to Bracket A. Losers move to Bracket B.
    • 4 Bow River 5 Home
      GAME #1
      VS
      Mar. 2, 8:45am Village Square 1
      3 Visitor McKnight 4 Black
    • GAME #1
      Mar. 2, 8:45am Village Square 1
      4 Home Bow River 5
      VS
      3 Visitor McKnight 4 Black
    • 4 Springbank 4 Green Home
      GAME #2
      VS
      Mar. 2, 8:30am Village Square 2
      5 Visitor Saints 3
    • GAME #2
      Mar. 2, 8:30am Village Square 2
      4 Home Springbank 4 Green
      VS
      5 Visitor Saints 3
    • 7 Bow River 4 Home
      GAME #3
      VS
      Mar. 2, 9:45am Village Square 2
      0 Visitor Crowfoot 4W
    • GAME #3
      Mar. 2, 9:45am Village Square 2
      7 Home Bow River 4
      VS
      0 Visitor Crowfoot 4W
    • 1 GHC 1 North Home
      GAME #4
      VS
      Mar. 2, 9:15am Northeast Sportsplex - West
      3 Visitor Springbank 4 Blue
    • GAME #4
      Mar. 2, 9:15am Northeast Sportsplex - West
      1 Home GHC 1 North
      VS
      3 Visitor Springbank 4 Blue
    • 4 NW Warriors 4 White Home
      GAME #5
      VS
      Mar. 2, 10:30am Northeast Sportsplex - West
      2 Visitor McKnight 4 Orange
    • GAME #5
      Mar. 2, 10:30am Northeast Sportsplex - West
      4 Home NW Warriors 4 White
      VS
      2 Visitor McKnight 4 Orange
    • 3 Simons Valley 4 Black Home
      GAME #6
      VS
      Mar. 2, 11:45am Northeast Sportsplex - West
      2 Visitor Crowfoot 4B
    • GAME #6
      Mar. 2, 11:45am Northeast Sportsplex - West
      3 Home Simons Valley 4 Black
      VS
      2 Visitor Crowfoot 4B
    • has a bye to
      Round 2
    • has a bye to
      Round 2
  • Round 2

    BRACKET A
    • 6 NW Warriors 4 Red Home
      GAME #7
      VS
      Mar. 3, 5:15pm Shouldice
      2 Visitor Bow River 5
    • GAME #7
      Mar. 3, 5:15pm Shouldice
      6 Home NW Warriors 4 Red
      VS
      2 Visitor Bow River 5
    • 3 Saints 3 Home
      GAME #8
      VS
      Mar. 3, 4:00pm Shouldice
      5 Visitor Bow River 4
    • GAME #8
      Mar. 3, 4:00pm Shouldice
      3 Home Saints 3
      VS
      5 Visitor Bow River 4
    • 4 Simons Valley 4 Grey Home
      GAME #9
      VS
      Mar. 3, 2:45pm Shouldice
      2 Visitor Springbank 4 Blue
    • GAME #9
      Mar. 3, 2:45pm Shouldice
      4 Home Simons Valley 4 Grey
      VS
      2 Visitor Springbank 4 Blue
    • 4 NW Warriors 4 White Home
      GAME #10
      VS
      Mar. 3, 8:30am Shouldice
      3 Visitor Simons Valley 4 Black
    • GAME #10
      Mar. 3, 8:30am Shouldice
      4 Home NW Warriors 4 White
      VS
      3 Visitor Simons Valley 4 Black

    • BRACKET B
    • 2 Crowfoot 4W Home
      GAME #11
      VS
      Mar. 3, 10:00am Brentwood Sportsplex
      4 Visitor Springbank 4 Green
    • GAME #11
      Mar. 3, 10:00am Brentwood Sportsplex
      2 Home Crowfoot 4W
      VS
      4 Visitor Springbank 4 Green
    • 2 GHC 1 North Home
      GAME #12
      VS
      Mar. 3, 8:45am Brentwood Sportsplex
      1 Visitor McKnight 4 Orange
    • GAME #12
      Mar. 3, 8:45am Brentwood Sportsplex
      2 Home GHC 1 North
      VS
      1 Visitor McKnight 4 Orange
  • Round 3

    BRACKET A
    • 6 NW Warriors 4 Red Home
      GAME #17
      VS
      Mar. 9, 2:30pm Murray Copot
      2 Visitor Bow River 4
    • GAME #17
      Mar. 9, 2:30pm Murray Copot
      6 Home NW Warriors 4 Red
      VS
      2 Visitor Bow River 4
    • 2 Simons Valley 4 Grey Home
      GAME #18
      VS
      Mar. 9, 1:15pm Murray Copot
      3 Visitor NW Warriors 4 White
    • GAME #18
      Mar. 9, 1:15pm Murray Copot
      2 Home Simons Valley 4 Grey
      VS
      3 Visitor NW Warriors 4 White

    • BRACKET B
    • 4 Saints 3 Home
      GAME #13
      VS
      Mar. 7, 5:45pm Murray Copot
      8 Visitor McKnight 4 Black
    • GAME #13
      Mar. 7, 5:45pm Murray Copot
      4 Home Saints 3
      VS
      8 Visitor McKnight 4 Black
    • 2 Springbank 4 Blue Home
      GAME #14
      VS
      Mar. 6, 5:45pm Village Square 2
      1 Visitor Crowfoot 4B
    • GAME #14
      Mar. 6, 5:45pm Village Square 2
      2 Home Springbank 4 Blue
      VS
      1 Visitor Crowfoot 4B
    • 2 Bow River 5 Home
      GAME #15
      VS
      Mar. 7, 7:00pm Murray Copot
      0 Visitor Springbank 4 Green
    • GAME #15
      Mar. 7, 7:00pm Murray Copot
      2 Home Bow River 5
      VS
      0 Visitor Springbank 4 Green
    • 2 Simons Valley 4 Black Home
      GAME #16
      VS
      Mar. 6, 5:45pm Stew Hendry
      4 Visitor GHC 1 North
    • GAME #16
      Mar. 6, 5:45pm Stew Hendry
      2 Home Simons Valley 4 Black
      VS
      4 Visitor GHC 1 North
  • Round 4

    BRACKET A
    • 1 NW Warriors 4 Red Home
      GAME #23
      VS
      Mar. 12, 7:15pm Henry Viney
      0 Visitor NW Warriors 4 White
    • GAME #23
      Mar. 12, 7:15pm Henry Viney
      1 Home NW Warriors 4 Red
      VS
      0 Visitor NW Warriors 4 White

    • BRACKET B
    • 2 McKnight 4 Black Home
      GAME #19
      VS
      Mar. 9, 8:30am Village Square 2
      5 Visitor Bow River 5
    • GAME #19
      Mar. 9, 8:30am Village Square 2
      2 Home McKnight 4 Black
      VS
      5 Visitor Bow River 5
    • 2 GHC 1 North Home
      GAME #20
      VS
      Mar. 9, 9:45am Village Square 2
      0 Visitor Springbank 4 Blue
    • GAME #20
      Mar. 9, 9:45am Village Square 2
      2 Home GHC 1 North
      VS
      0 Visitor Springbank 4 Blue
  • Round 5

    BRACKET A
    Advances to Finals

      BRACKET B
    • 6 Simons Valley 4 Grey Home
      GAME #21
      VS
      Mar. 10, 10:00am WinSport B Joan Snyder
      2 Visitor Bow River 5
    • GAME #21
      Mar. 10, 10:00am WinSport B Joan Snyder
      6 Home Simons Valley 4 Grey
      VS
      2 Visitor Bow River 5
    • 1 Bow River 4 Home
      GAME #22
      VS
      Mar. 10, 8:45am WinSport B Joan Snyder
      2 Visitor GHC 1 North
    • GAME #22
      Mar. 10, 8:45am WinSport B Joan Snyder
      1 Home Bow River 4
      VS
      2 Visitor GHC 1 North
  • Round 6

    BRACKET A
    Advances to Finals

      BRACKET B
    • 3 Simons Valley 4 Grey Home
      GAME #24
      VS
      Mar. 12, 6:00pm Henry Viney
      2 Visitor GHC 1 North
    • GAME #24
      Mar. 12, 6:00pm Henry Viney
      3 Home Simons Valley 4 Grey
      VS
      2 Visitor GHC 1 North
  • Semi-Finals

    BRACKET A
    Advances to Finals

      BRACKET B
    • 6 NW Warriors 4 White Home
      GAME #25
      VS
      Mar. 16, 10:00am Murray Copot
      2 Visitor Simons Valley 4 Grey
    • GAME #25
      Mar. 16, 10:00am Murray Copot
      6 Home NW Warriors 4 White
      VS
      2 Visitor Simons Valley 4 Grey
  • Final

    • 0 NW Warriors 4 Red Home
      GAME #26
      VS
      Mar. 17, 1:45pm Rocky Ridge Enerplus Arena
      3 Visitor NW Warriors 4 White
    • GAME #26
      Mar. 17, 1:45pm Rocky Ridge Enerplus Arena
      0 Home NW Warriors 4 Red
      VS
      3 Visitor NW Warriors 4 White
  • Final

    • 1 NW Warriors 4 White Home
      GAME #27
      VS
      Mar. 19, 5:45pm Henry Viney
      2 Visitor NW Warriors 4 Red
    • GAME #27
      Mar. 19, 5:45pm Henry Viney
      1 Home NW Warriors 4 White
      VS
      2 Visitor NW Warriors 4 Red
  • Champion

    2018/2019
    City Championships
  • City Championship

    • 3 Trails West 4 Red Home
      GAME #1
      VS
      Mar. 20, 6:15pm Max Bell - Arena 2
      1 Visitor NW Warriors 4 Red
    • GAME #1
      Mar. 20, 6:15pm Max Bell - Arena 2
      3 Home Trails West 4 Red
      VS
      1 Visitor NW Warriors 4 Red
  • City Champion

    2018/2019
    City Championships

February 22nd, 2019 - March 20th, 2019Atom 4 North

Round 1
Mar. 2, 8:45am #1
Village Square 1
4 H Bow River 5
3 V McKnight 4 Black
Mar. 2, 8:30am #2
Village Square 2
4 H Springbank 4 Green
5 V Saints 3
Mar. 2, 9:45am #3
Village Square 2
7 H Bow River 4
0 V Crowfoot 4W
Mar. 2, 9:15am #4
Northeast Sportsplex - West
1 H GHC 1 North
3 V Springbank 4 Blue
Mar. 2, 10:30am #5
Northeast Sportsplex - West
4 H NW Warriors 4 White
2 V McKnight 4 Orange
Mar. 2, 11:45am #6
Northeast Sportsplex - West
3 H Simons Valley 4 Black
2 V Crowfoot 4B
NW Warriors 4 Red has a bye to Round 2
Simons Valley 4 Grey has a bye to Round 2
Winners of the initial round move to the "Bracket A". Losers move to the "Bracket B".

Bracket A

Round 2 Round 3 Semi-Finals
Mar. 3, 5:15pm #7
Shouldice
6 H NW Warriors 4 Red
2 V Bow River 5
Mar. 9, 2:30pm #17
Murray Copot
6 H NW Warriors 4 Red
2 V Bow River 4
Mar. 12, 7:15pm #23

semi
Henry Viney
1 H NW Warriors 4 Red
0 V NW Warriors 4 White
Mar. 3, 4:00pm #8
Shouldice
3 H Saints 3
5 V Bow River 4
Mar. 3, 2:45pm #9
Shouldice
4 H Simons Valley 4 Grey
2 V Springbank 4 Blue
Mar. 9, 1:15pm #18
Murray Copot
2 H Simons Valley 4 Grey
3 V NW Warriors 4 White
Mar. 3, 8:30am #10
Shouldice
4 H NW Warriors 4 White
3 V Simons Valley 4 Black

Bracket B

Round 2 Round 3 Round 4 Round 5 Round 6 Semi-Finals
Mar. 3, 10:00am #11
Brentwood Sportsplex
2 H Crowfoot 4W
4 V Springbank 4 Green
Mar. 7, 7:00pm #15
Murray Copot
2 H Bow River 5
0 V Springbank 4 Green
Mar. 7, 5:45pm #13
Murray Copot
4 H Saints 3
8 V McKnight 4 Black
Mar. 9, 8:30am #19
Village Square 2
2 H McKnight 4 Black
5 V Bow River 5
Mar. 10, 10:00am #21
WinSport B Joan Snyder
6 H Simons Valley 4 Grey
2 V Bow River 5
Mar. 12, 6:00pm #24
Henry Viney
3 H Simons Valley 4 Grey
2 V GHC 1 North
Mar. 16, 10:00am #25

semi
Murray Copot
6 H NW Warriors 4 White
2 V Simons Valley 4 Grey
Mar. 3, 8:45am #12
Brentwood Sportsplex
2 H GHC 1 North
1 V McKnight 4 Orange
Mar. 6, 5:45pm #16
Stew Hendry
2 H Simons Valley 4 Black
4 V GHC 1 North
Mar. 9, 9:45am #20
Village Square 2
2 H GHC 1 North
0 V Springbank 4 Blue
Mar. 10, 8:45am #22
WinSport B Joan Snyder
1 H Bow River 4
2 V GHC 1 North
Mar. 6, 5:45pm #14
Village Square 2
2 H Springbank 4 Blue
1 V Crowfoot 4B

Championship Final

Championship Final

Mar. 19, 5:45pm #27
- HOME - - VISITOR -
Winner of Game #26 VS Loser of Game #26
NW Warriors 4 White
NW Warriors 4 Red
1 - 2
Henry Viney - Mar. 19, 5:45pm

Champion

Loser of Game #26

NW Warriors 4 Red


City Championship

Mar. 20, 6:15pm #1
- HOME - - VISITOR -
Winner of Atom 4 South VS Winner of Atom 4 North
Trails West 4 Red
NW Warriors 4 Red
3 - 1
Max Bell - Arena 2 - Mar. 20, 6:15pm

City Champion

Winner of Atom 4 South

Trails West 4 Red


2018/2019 City Championships

Hockey Calgary Menu

Find Your Team

Councils