City Championships

Schedules

February 22nd, 2019 - March 20th, 2019Atom 2 South

  • Round 1
    Winners of the initial round move to Bracket A. Losers move to Bracket B.
    • 4 Mavericks 2 Home
      GAME #1
      VS
      Feb. 27, 5:45pm Ernie Starr
      0 Visitor Southwest 2
    • GAME #1
      Feb. 27, 5:45pm Ernie Starr
      4 Home Mavericks 2
      VS
      0 Visitor Southwest 2
    • 7 Bow Valley 2 Black Home
      GAME #2
      VS
      Feb. 27, 7:00pm Ernie Starr
      1 Visitor Blackfoot 2 Gold
    • GAME #2
      Feb. 27, 7:00pm Ernie Starr
      7 Home Bow Valley 2 Black
      VS
      1 Visitor Blackfoot 2 Gold
    • has a bye to
      Round 2
    • has a bye to
      Round 2
    • has a bye to
      Round 2
    • has a bye to
      Round 2
    • has a bye to
      Round 2
    • has a bye to
      Round 2
  • Round 2

    BRACKET A
    • 7 Lake Bonavista 2 Home
      GAME #3
      VS
      Feb. 28, 6:45pm George Blundun
      0 Visitor Mavericks 2
    • GAME #3
      Feb. 28, 6:45pm George Blundun
      7 Home Lake Bonavista 2
      VS
      0 Visitor Mavericks 2
    • 5 Trails West 2 Red Home
      GAME #4
      VS
      Feb. 28, 5:30pm George Blundun
      0 Visitor Bow Valley 2 White
    • GAME #4
      Feb. 28, 5:30pm George Blundun
      5 Home Trails West 2 Red
      VS
      0 Visitor Bow Valley 2 White
    • 3 Trails West 2 White Home
      GAME #5
      VS
      Feb. 28, 5:45pm Optimist
      4 Visitor Bow Valley 2 Black
    • GAME #5
      Feb. 28, 5:45pm Optimist
      3 Home Trails West 2 White
      VS
      4 Visitor Bow Valley 2 Black
    • 2 Blackfoot 2 Blue Home
      GAME #6
      VS
      Feb. 28, 7:00pm Optimist
      4 Visitor Glenlake 2
    • GAME #6
      Feb. 28, 7:00pm Optimist
      2 Home Blackfoot 2 Blue
      VS
      4 Visitor Glenlake 2

    • BRACKET B
    • 4 Trails West 2 White Home
      GAME #7
      VS
      Mar. 2, 9:00am Optimist
      1 Visitor Southwest 2
    • GAME #7
      Mar. 2, 9:00am Optimist
      4 Home Trails West 2 White
      VS
      1 Visitor Southwest 2
    • 3 Blackfoot 2 Blue Home
      GAME #8
      VS
      Mar. 2, 10:15am Optimist
      0 Visitor Blackfoot 2 Gold
    • GAME #8
      Mar. 2, 10:15am Optimist
      3 Home Blackfoot 2 Blue
      VS
      0 Visitor Blackfoot 2 Gold
  • Round 3

    BRACKET A
    • 3 Lake Bonavista 2 Home
      GAME #9
      VS
      Mar. 3, 11:00am Frank McCool
      1 Visitor Trails West 2 Red
    • GAME #9
      Mar. 3, 11:00am Frank McCool
      3 Home Lake Bonavista 2
      VS
      1 Visitor Trails West 2 Red
    • 3 Bow Valley 2 Black Home
      GAME #10
      VS
      Mar. 3, 12:15pm Frank McCool
      2 Visitor Glenlake 2
    • GAME #10
      Mar. 3, 12:15pm Frank McCool
      3 Home Bow Valley 2 Black
      VS
      2 Visitor Glenlake 2

    • BRACKET B
    • 5 Trails West 2 White Home
      GAME #11
      VS
      Mar. 3, 9:45am Frank McCool
      3 Visitor Mavericks 2
    • GAME #11
      Mar. 3, 9:45am Frank McCool
      5 Home Trails West 2 White
      VS
      3 Visitor Mavericks 2
    • 0 Blackfoot 2 Blue Home
      GAME #12
      VS
      Mar. 3, 8:30am Frank McCool
      2 Visitor Bow Valley 2 White
    • GAME #12
      Mar. 3, 8:30am Frank McCool
      0 Home Blackfoot 2 Blue
      VS
      2 Visitor Bow Valley 2 White
  • Round 4

    BRACKET A
    • 1 Lake Bonavista 2 Home
      GAME #15
      VS
      Mar. 7, 7:00pm Optimist
      0 Visitor Bow Valley 2 Black
    • GAME #15
      Mar. 7, 7:00pm Optimist
      1 Home Lake Bonavista 2
      VS
      0 Visitor Bow Valley 2 Black

    • BRACKET B
    • 1 Glenlake 2 Home
      GAME #13
      VS
      Mar. 5, 5:30pm Great Plains Rink 2
      4 Visitor Trails West 2 White
    • GAME #13
      Mar. 5, 5:30pm Great Plains Rink 2
      1 Home Glenlake 2
      VS
      4 Visitor Trails West 2 White
    • 2 Trails West 2 Red Home
      GAME #14
      VS
      Mar. 5, 6:45pm Great Plains Rink 2
      1 Visitor Bow Valley 2 White
    • GAME #14
      Mar. 5, 6:45pm Great Plains Rink 2
      2 Home Trails West 2 Red
      VS
      1 Visitor Bow Valley 2 White
  • Round 5

    BRACKET A
    Advances to Finals

      BRACKET B
    • 3 Trails West 2 White Home
      GAME #16
      VS
      Mar. 7, 5:45pm Optimist
      4 Visitor Trails West 2 Red
    • GAME #16
      Mar. 7, 5:45pm Optimist
      3 Home Trails West 2 White
      VS
      4 Visitor Trails West 2 Red
  • Semi-Finals

    BRACKET A
    Advances to Finals

      BRACKET B
    • 5 Bow Valley 2 Black Home
      GAME #17
      VS
      Mar. 9, 8:45am Max Bell - Arena 2
      3 Visitor Trails West 2 Red
    • GAME #17
      Mar. 9, 8:45am Max Bell - Arena 2
      5 Home Bow Valley 2 Black
      VS
      3 Visitor Trails West 2 Red
  • Final

    • 2 Lake Bonavista 2 Home
      GAME #18
      VS
      Mar. 10, 10:00am Joe Kryczka
      1 Visitor Bow Valley 2 Black
    • GAME #18
      Mar. 10, 10:00am Joe Kryczka
      2 Home Lake Bonavista 2
      VS
      1 Visitor Bow Valley 2 Black
  • Champion

    2018/2019
    City Championships
  • City Championship

    • 5 Lake Bonavista 2 Home
      GAME #1
      VS
      Mar. 12, 5:30pm Max Bell - Arena 2
      0 Visitor Crowfoot 2
    • GAME #1
      Mar. 12, 5:30pm Max Bell - Arena 2
      5 Home Lake Bonavista 2
      VS
      0 Visitor Crowfoot 2
  • City Champion

    2018/2019
    City Championships

February 22nd, 2019 - March 20th, 2019Atom 2 South

Round 1
Feb. 27, 5:45pm #1
Ernie Starr
4 H Mavericks 2
0 V Southwest 2
Feb. 27, 7:00pm #2
Ernie Starr
7 H Bow Valley 2 Black
1 V Blackfoot 2 Gold
Lake Bonavista 2 has a bye to Round 2
Trails West 2 Red has a bye to Round 2
Bow Valley 2 White has a bye to Round 2
Trails West 2 White has a bye to Round 2
Blackfoot 2 Blue has a bye to Round 2
Glenlake 2 has a bye to Round 2
Winners of the initial round move to the "Bracket A". Losers move to the "Bracket B".

Bracket A

Round 2 Round 3 Semi-Finals
Feb. 28, 6:45pm #3
George Blundun
7 H Lake Bonavista 2
0 V Mavericks 2
Mar. 3, 11:00am #9
Frank McCool
3 H Lake Bonavista 2
1 V Trails West 2 Red
Mar. 7, 7:00pm #15

semi
Optimist
1 H Lake Bonavista 2
0 V Bow Valley 2 Black
Feb. 28, 5:30pm #4
George Blundun
5 H Trails West 2 Red
0 V Bow Valley 2 White
Feb. 28, 5:45pm #5
Optimist
3 H Trails West 2 White
4 V Bow Valley 2 Black
Mar. 3, 12:15pm #10
Frank McCool
3 H Bow Valley 2 Black
2 V Glenlake 2
Feb. 28, 7:00pm #6
Optimist
2 H Blackfoot 2 Blue
4 V Glenlake 2

Bracket B

Round 2 Round 3 Round 4 Round 5 Semi-Finals
Mar. 2, 9:00am #7
Optimist
4 H Trails West 2 White
1 V Southwest 2
Mar. 3, 9:45am #11
Frank McCool
5 H Trails West 2 White
3 V Mavericks 2
Mar. 5, 5:30pm #13
Great Plains Rink 2
1 H Glenlake 2
4 V Trails West 2 White
Mar. 7, 5:45pm #16
Optimist
3 H Trails West 2 White
4 V Trails West 2 Red
Mar. 9, 8:45am #17

semi
Max Bell - Arena 2
5 H Bow Valley 2 Black
3 V Trails West 2 Red
Mar. 2, 10:15am #8
Optimist
3 H Blackfoot 2 Blue
0 V Blackfoot 2 Gold
Mar. 3, 8:30am #12
Frank McCool
0 H Blackfoot 2 Blue
2 V Bow Valley 2 White
Mar. 5, 6:45pm #14
Great Plains Rink 2
2 H Trails West 2 Red
1 V Bow Valley 2 White

Championship Final

Mar. 10, 10:00am #18
- HOME - - VISITOR -
Winner of Game #15 VS Winner of Game #17
Lake Bonavista 2
Bow Valley 2 Black
2 - 1
Joe Kryczka - Mar. 10, 10:00am

Champion

Winner of Game #15

Lake Bonavista 2


City Championship

Mar. 12, 5:30pm #1
- HOME - - VISITOR -
Winner of Atom 2 South VS Winner of Atom 2 North
Lake Bonavista 2
Crowfoot 2
5 - 0
Max Bell - Arena 2 - Mar. 12, 5:30pm

City Champion

Winner of Atom 2 South

Lake Bonavista 2


2018/2019 City Championships

Hockey Calgary Menu

Find Your Team

Councils