City Championships

Schedules

February 22nd, 2019 - March 20th, 2019Atom 2 North

  • Round 1
    Winners of the initial round move to Bracket A. Losers move to Bracket B.
  • Round 2

    BRACKET A
    • 8 Saints 1 Home
      GAME #2
      VS
      Feb. 28, 7:00pm Murray Copot
      1 Visitor McKnight 2
    • GAME #2
      Feb. 28, 7:00pm Murray Copot
      8 Home Saints 1
      VS
      1 Visitor McKnight 2
    • 4 Springbank 2 Blue Home
      GAME #3
      VS
      Feb. 28, 5:45pm Murray Copot
      5 Visitor Crowfoot 2
    • GAME #3
      Feb. 28, 5:45pm Murray Copot
      4 Home Springbank 2 Blue
      VS
      5 Visitor Crowfoot 2
    • 2 Springbank 2 Green Home
      GAME #4
      VS
      Feb. 28, 6:00pm Max Bell - Ken Bracko Arena
      0 Visitor NW Warriors 3
    • GAME #4
      Feb. 28, 6:00pm Max Bell - Ken Bracko Arena
      2 Home Springbank 2 Green
      VS
      0 Visitor NW Warriors 3
    • 3 NW Warriors 2 Home
      GAME #5
      VS
      Feb. 28, 5:30pm Stew Hendry
      4 Visitor Bow River 2
    • GAME #5
      Feb. 28, 5:30pm Stew Hendry
      3 Home NW Warriors 2
      VS
      4 Visitor Bow River 2

    • BRACKET B
    • 6 NW Warriors 2 Home
      GAME #6
      VS
      Mar. 2, 6:30pm WinSport D visitcalgary.com
      5 Visitor Simons Valley 2
    • GAME #6
      Mar. 2, 6:30pm WinSport D visitcalgary.com
      6 Home NW Warriors 2
      VS
      5 Visitor Simons Valley 2
  • Round 3

    BRACKET A
    • 3 Saints 1 Home
      GAME #7
      VS
      Mar. 3, 2:15pm Mount Pleasant Sportsplex
      4 Visitor Crowfoot 2
    • GAME #7
      Mar. 3, 2:15pm Mount Pleasant Sportsplex
      3 Home Saints 1
      VS
      4 Visitor Crowfoot 2
    • 2 Springbank 2 Green Home
      GAME #8
      VS
      Mar. 3, 1:00pm Mount Pleasant Sportsplex
      0 Visitor Bow River 2
    • GAME #8
      Mar. 3, 1:00pm Mount Pleasant Sportsplex
      2 Home Springbank 2 Green
      VS
      0 Visitor Bow River 2

    • BRACKET B
    • 1 NW Warriors 2 Home
      GAME #9
      VS
      Mar. 3, 11:45am Mount Pleasant Sportsplex
      6 Visitor McKnight 2
    • GAME #9
      Mar. 3, 11:45am Mount Pleasant Sportsplex
      1 Home NW Warriors 2
      VS
      6 Visitor McKnight 2
    • 4 Springbank 2 Blue Home
      GAME #10
      VS
      Mar. 3, 10:30am Mount Pleasant Sportsplex
      0 Visitor NW Warriors 3
    • GAME #10
      Mar. 3, 10:30am Mount Pleasant Sportsplex
      4 Home Springbank 2 Blue
      VS
      0 Visitor NW Warriors 3
  • Round 4

    BRACKET A
    • 1 Crowfoot 2 Home
      GAME #13
      VS
      Mar. 5, 7:00pm Shouldice
      2 Visitor Springbank 2 Green
    • GAME #13
      Mar. 5, 7:00pm Shouldice
      1 Home Crowfoot 2
      VS
      2 Visitor Springbank 2 Green

    • BRACKET B
    • 0 Bow River 2 Home
      GAME #11
      VS
      Mar. 5, 5:45pm Murray Copot
      2 Visitor McKnight 2
    • GAME #11
      Mar. 5, 5:45pm Murray Copot
      0 Home Bow River 2
      VS
      2 Visitor McKnight 2
    • 5 Saints 1 Home
      GAME #12
      VS
      Mar. 5, 7:00pm Murray Copot
      1 Visitor Springbank 2 Blue
    • GAME #12
      Mar. 5, 7:00pm Murray Copot
      5 Home Saints 1
      VS
      1 Visitor Springbank 2 Blue
  • Round 5

    BRACKET A
    Advances to Finals

      BRACKET B
    • 0 McKnight 2 Home
      GAME #14
      VS
      Mar. 7, 6:00pm Max Bell - Ken Bracko Arena
      4 Visitor Saints 1
    • GAME #14
      Mar. 7, 6:00pm Max Bell - Ken Bracko Arena
      0 Home McKnight 2
      VS
      4 Visitor Saints 1
  • Semi-Finals

    BRACKET A
    Advances to Finals

      BRACKET B
    • 4 Crowfoot 2 Home
      GAME #15
      VS
      Mar. 9, 8:45am Village Square 1
      0 Visitor Saints 1
    • GAME #15
      Mar. 9, 8:45am Village Square 1
      4 Home Crowfoot 2
      VS
      0 Visitor Saints 1
  • Final

    • 3 Springbank 2 Green Home
      GAME #16
      VS
      Mar. 10, 3:00pm WinSport D visitcalgary.com
      4 Visitor Crowfoot 2
    • GAME #16
      Mar. 10, 3:00pm WinSport D visitcalgary.com
      3 Home Springbank 2 Green
      VS
      4 Visitor Crowfoot 2
  • Final

    • 3 Crowfoot 2 Home
      GAME #17
      VS
      Mar. 11, 7:00pm Max Bell - Arena 2
      2 Visitor Springbank 2 Green
    • GAME #17
      Mar. 11, 7:00pm Max Bell - Arena 2
      3 Home Crowfoot 2
      VS
      2 Visitor Springbank 2 Green
  • Champion

    2018/2019
    City Championships
  • City Championship

    • 5 Lake Bonavista 2 Home
      GAME #1
      VS
      Mar. 12, 5:30pm Max Bell - Arena 2
      0 Visitor Crowfoot 2
    • GAME #1
      Mar. 12, 5:30pm Max Bell - Arena 2
      5 Home Lake Bonavista 2
      VS
      0 Visitor Crowfoot 2
  • City Champion

    2018/2019
    City Championships

February 22nd, 2019 - March 20th, 2019Atom 2 North

Round 1
Feb. 26, 7:00pm #1
Max Bell - Arena 2
2 H McKnight 2
1 V Simons Valley 2
Saints 1 has a bye to Round 2
Springbank 2 Blue has a bye to Round 2
Crowfoot 2 has a bye to Round 2
Springbank 2 Green has a bye to Round 2
NW Warriors 3 has a bye to Round 2
NW Warriors 2 has a bye to Round 2
Bow River 2 has a bye to Round 2
Winners of the initial round move to the "Bracket A". Losers move to the "Bracket B".

Bracket A

Round 2 Round 3 Semi-Finals
Feb. 28, 7:00pm #2
Murray Copot
8 H Saints 1
1 V McKnight 2
Mar. 3, 2:15pm #7
Mount Pleasant Sportsplex
3 H Saints 1
4 V Crowfoot 2
Mar. 5, 7:00pm #13

semi
Shouldice
1 H Crowfoot 2
2 V Springbank 2 Green
Feb. 28, 5:45pm #3
Murray Copot
4 H Springbank 2 Blue
5 V Crowfoot 2
Feb. 28, 6:00pm #4
Max Bell - Ken Bracko Arena
2 H Springbank 2 Green
0 V NW Warriors 3
Mar. 3, 1:00pm #8
Mount Pleasant Sportsplex
2 H Springbank 2 Green
0 V Bow River 2
Feb. 28, 5:30pm #5
Stew Hendry
3 H NW Warriors 2
4 V Bow River 2

Bracket B

Round 2 Round 3 Round 4 Round 5 Semi-Finals
Mar. 2, 6:30pm #6
WinSport D visitcalgary.com
6 H NW Warriors 2
5 V Simons Valley 2
Mar. 3, 11:45am #9
Mount Pleasant Sportsplex
1 H NW Warriors 2
6 V McKnight 2
Mar. 5, 5:45pm #11
Murray Copot
0 H Bow River 2
2 V McKnight 2
Mar. 7, 6:00pm #14
Max Bell - Ken Bracko Arena
0 H McKnight 2
4 V Saints 1
Mar. 9, 8:45am #15

semi
Village Square 1
4 H Crowfoot 2
0 V Saints 1
Mar. 3, 10:30am #10
Mount Pleasant Sportsplex
4 H Springbank 2 Blue
0 V NW Warriors 3
Mar. 5, 7:00pm #12
Murray Copot
5 H Saints 1
1 V Springbank 2 Blue

Championship Final

Mar. 10, 3:00pm #16
- HOME - - VISITOR -
Winner of Game #13 VS Winner of Game #15
Springbank 2 Green
Crowfoot 2
3 - 4
WinSport D visitcalgary.com - Mar. 10, 3:00pm

Championship Final

Mar. 11, 7:00pm #17
- HOME - - VISITOR -
Winner of Game #16 VS Loser of Game #16
Crowfoot 2
Springbank 2 Green
3 - 2
Max Bell - Arena 2 - Mar. 11, 7:00pm

Champion


City Championship

Mar. 12, 5:30pm #1
- HOME - - VISITOR -
Winner of Atom 2 South VS Winner of Atom 2 North
Lake Bonavista 2
Crowfoot 2
5 - 0
Max Bell - Arena 2 - Mar. 12, 5:30pm

City Champion

Winner of Atom 2 South

Lake Bonavista 2


2018/2019 City Championships

Hockey Calgary Menu

Find Your Team

Councils