City Championships

Schedules

February 16th, 2018 - March 26th, 2018Pee Wee 12

  • Round 1
    Winners of the initial round move to Bracket A. Losers move to Bracket B.
    • 4 Lake Bonavista 7 Home
      GAME #1
      VS
      Mar. 2, 5:30pm Max Bell - Arena 2
      3 Visitor Southwest 11
    • GAME #1
      Mar. 2, 5:30pm Max Bell - Arena 2
      4 Home Lake Bonavista 7
      VS
      3 Visitor Southwest 11
    • 2 Mavericks 7 Home
      GAME #2
      VS
      Mar. 2, 7:00pm Max Bell - Arena 2
      1 Visitor McKnight 9
    • GAME #2
      Mar. 2, 7:00pm Max Bell - Arena 2
      2 Home Mavericks 7
      VS
      1 Visitor McKnight 9
    • 8 Crowfoot 8 Home
      GAME #3
      VS
      Mar. 2, 6:45pm Murray Copot
      1 Visitor Glenlake 11
    • GAME #3
      Mar. 2, 6:45pm Murray Copot
      8 Home Crowfoot 8
      VS
      1 Visitor Glenlake 11
    • has a bye to
      Round 2
    • has a bye to
      Round 2
    • has a bye to
      Round 2
    • has a bye to
      Round 2
    • has a bye to
      Round 2
  • Round 2

    BRACKET A
    • 2 Bow Valley 12 Home
      GAME #4
      VS
      Mar. 4, 1:15pm Henry Viney
      0 Visitor Lake Bonavista 7
    • GAME #4
      Mar. 4, 1:15pm Henry Viney
      2 Home Bow Valley 12
      VS
      0 Visitor Lake Bonavista 7
    • 3 Saints 5 Home
      GAME #5
      VS
      Mar. 4, 11:45am Henry Viney
      4 Visitor Blackfoot 8
    • GAME #5
      Mar. 4, 11:45am Henry Viney
      3 Home Saints 5
      VS
      4 Visitor Blackfoot 8
    • 5 Trails West 12 Home
      GAME #6
      VS
      Mar. 4, 12:30pm Murray Copot
      3 Visitor Mavericks 7
    • GAME #6
      Mar. 4, 12:30pm Murray Copot
      5 Home Trails West 12
      VS
      3 Visitor Mavericks 7
    • 2 Simons Valley 9 Home
      GAME #7
      VS
      Mar. 4, 11:00am Murray Copot
      3 Visitor Crowfoot 8
    • GAME #7
      Mar. 4, 11:00am Murray Copot
      2 Home Simons Valley 9
      VS
      3 Visitor Crowfoot 8

    • BRACKET B
    • 7 Saints 5 Home
      GAME #8
      VS
      Mar. 9, 5:30pm Rocky Ridge Enerplus Arena
      0 Visitor Southwest 11
    • GAME #8
      Mar. 9, 5:30pm Rocky Ridge Enerplus Arena
      7 Home Saints 5
      VS
      0 Visitor Southwest 11
    • 5 Simons Valley 9 Home
      GAME #9
      VS
      Mar. 9, 6:45pm Stu Peppard
      4 Visitor McKnight 9
    • GAME #9
      Mar. 9, 6:45pm Stu Peppard
      5 Home Simons Valley 9
      VS
      4 Visitor McKnight 9
    • 3 Mavericks 7 Home
      GAME #10
      VS
      Mar. 9, 8:15pm Stu Peppard
      2 Visitor Glenlake 11
    • GAME #10
      Mar. 9, 8:15pm Stu Peppard
      3 Home Mavericks 7
      VS
      2 Visitor Glenlake 11
  • Round 3

    BRACKET A
    • 3 Bow Valley 12 Home
      GAME #11
      VS
      Mar. 10, 4:15pm Shouldice
      2 Visitor Blackfoot 8
    • GAME #11
      Mar. 10, 4:15pm Shouldice
      3 Home Bow Valley 12
      VS
      2 Visitor Blackfoot 8
    • 2 Trails West 12 Home
      GAME #12
      VS
      Mar. 10, 2:45pm Shouldice
      1 Visitor Crowfoot 8
    • GAME #12
      Mar. 10, 2:45pm Shouldice
      2 Home Trails West 12
      VS
      1 Visitor Crowfoot 8

    • BRACKET B
    • 8 Saints 5 Home
      GAME #13
      VS
      Mar. 10, 2:30pm Village Square 1
      2 Visitor Lake Bonavista 7
    • GAME #13
      Mar. 10, 2:30pm Village Square 1
      8 Home Saints 5
      VS
      2 Visitor Lake Bonavista 7
    • 2 Simons Valley 9 Home
      GAME #14
      VS
      Mar. 10, 4:00pm Village Square 1
      1 Visitor Mavericks 7
    • GAME #14
      Mar. 10, 4:00pm Village Square 1
      2 Home Simons Valley 9
      VS
      1 Visitor Mavericks 7
  • Round 4

    BRACKET A
    • 5 Bow Valley 12 Home
      GAME #17
      VS
      Mar. 14, 5:30pm Rose Kohn
      3 Visitor Trails West 12
    • GAME #17
      Mar. 14, 5:30pm Rose Kohn
      5 Home Bow Valley 12
      VS
      3 Visitor Trails West 12

    • BRACKET B
    • 3 Crowfoot 8 Home
      GAME #15
      VS
      Mar. 11, 8:30am Henry Viney
      4 Visitor Saints 5
    • GAME #15
      Mar. 11, 8:30am Henry Viney
      3 Home Crowfoot 8
      VS
      4 Visitor Saints 5
    • 1 Blackfoot 8 Home
      GAME #16
      VS
      Mar. 11, 8:30am Joe Kryczka
      2 Visitor Simons Valley 9
    • GAME #16
      Mar. 11, 8:30am Joe Kryczka
      1 Home Blackfoot 8
      VS
      2 Visitor Simons Valley 9
  • Round 5

    BRACKET A
    Advances to Finals

      BRACKET B
    • 1 Saints 5 Home
      GAME #18
      VS
      Mar. 13, 7:00pm Shouldice
      2 Visitor Simons Valley 9
    • GAME #18
      Mar. 13, 7:00pm Shouldice
      1 Home Saints 5
      VS
      2 Visitor Simons Valley 9
  • Semi-Finals

    BRACKET A
    Advances to Finals

      BRACKET B
    • 6 Trails West 12 Home
      GAME #19
      VS
      Mar. 17, 2:15pm Murray Copot
      2 Visitor Simons Valley 9
    • GAME #19
      Mar. 17, 2:15pm Murray Copot
      6 Home Trails West 12
      VS
      2 Visitor Simons Valley 9
  • Final

    • 4 Bow Valley 12 Home
      GAME #20
      VS
      Mar. 18, 8:15am Max Bell - Arena 2
      2 Visitor Trails West 12
    • GAME #20
      Mar. 18, 8:15am Max Bell - Arena 2
      4 Home Bow Valley 12
      VS
      2 Visitor Trails West 12
  • Champion

    2017/2018
    City Championships

February 16th, 2018 - March 26th, 2018Pee Wee 12

Round 1
Mar. 2, 5:30pm #1
Max Bell - Arena 2
4 H Lake Bonavista 7
3 V Southwest 11
Mar. 2, 7:00pm #2
Max Bell - Arena 2
2 H Mavericks 7
1 V McKnight 9
Mar. 2, 6:45pm #3
Murray Copot
8 H Crowfoot 8
1 V Glenlake 11
Bow Valley 12 has a bye to Round 2
Saints 5 has a bye to Round 2
Blackfoot 8 has a bye to Round 2
Trails West 12 has a bye to Round 2
Simons Valley 9 has a bye to Round 2
Winners of the initial round move to the "Bracket A". Losers move to the "Bracket B".

Bracket A

Round 2 Round 3 Semi-Finals
Mar. 4, 1:15pm #4
Henry Viney
2 H Bow Valley 12
0 V Lake Bonavista 7
Mar. 10, 4:15pm #11
Shouldice
3 H Bow Valley 12
2 V Blackfoot 8
Mar. 14, 5:30pm #17

semi
Rose Kohn
5 H Bow Valley 12
3 V Trails West 12
Mar. 4, 11:45am #5
Henry Viney
3 H Saints 5
4 V Blackfoot 8
Mar. 4, 12:30pm #6
Murray Copot
5 H Trails West 12
3 V Mavericks 7
Mar. 10, 2:45pm #12
Shouldice
2 H Trails West 12
1 V Crowfoot 8
Mar. 4, 11:00am #7
Murray Copot
2 H Simons Valley 9
3 V Crowfoot 8

Bracket B

Round 2 Round 3 Round 4 Round 5 Semi-Finals
Mar. 9, 5:30pm #8
Rocky Ridge Enerplus Arena
7 H Saints 5
0 V Southwest 11
Mar. 10, 2:30pm #13
Village Square 1
8 H Saints 5
2 V Lake Bonavista 7
Mar. 11, 8:30am #15
Henry Viney
3 H Crowfoot 8
4 V Saints 5
Mar. 13, 7:00pm #18
Shouldice
1 H Saints 5
2 V Simons Valley 9
Mar. 17, 2:15pm #19

semi
Murray Copot
6 H Trails West 12
2 V Simons Valley 9
Mar. 9, 6:45pm #9
Stu Peppard
5 H Simons Valley 9
4 V McKnight 9
Mar. 10, 4:00pm #14
Village Square 1
2 H Simons Valley 9
1 V Mavericks 7
Mar. 11, 8:30am #16
Joe Kryczka
1 H Blackfoot 8
2 V Simons Valley 9
Mar. 9, 8:15pm #10
Stu Peppard
3 H Mavericks 7
2 V Glenlake 11

Championship Final

Mar. 18, 8:15am #20
- HOME - - VISITOR -
Winner of Game #17 VS Winner of Game #19
Bow Valley 12
Trails West 12
4 - 2
Max Bell - Arena 2 - Mar. 18, 8:15am

Champion

Winner of Game #17

Bow Valley 12


2017/2018 City Championships

Hockey Calgary Menu

Find Your Team

Councils