City Championships

Schedules

February 16th, 2018 - March 26th, 2018Atom 2

  • Round 1
    Winners of the initial round move to Bracket A. Losers move to Bracket B.
    • 1 NW Warriors 2 Home
      GAME #1
      VS
      Feb. 27, 7:15pm Max Bell - Ken Bracko Arena
      5 Visitor Trails West 2 White
    • GAME #1
      Feb. 27, 7:15pm Max Bell - Ken Bracko Arena
      1 Home NW Warriors 2
      VS
      5 Visitor Trails West 2 White
    • 5 McKnight 1 Home
      GAME #2
      VS
      Feb. 27, 6:45pm Ernie Starr
      1 Visitor Blackfoot 2
    • GAME #2
      Feb. 27, 6:45pm Ernie Starr
      5 Home McKnight 1
      VS
      1 Visitor Blackfoot 2
    • 1 Bow Valley 2 White Home
      GAME #3
      VS
      Feb. 27, 5:30pm Ernie Starr
      4 Visitor Springbank 2
    • GAME #3
      Feb. 27, 5:30pm Ernie Starr
      1 Home Bow Valley 2 White
      VS
      4 Visitor Springbank 2
    • 6 Bow Valley 2 Black Home
      GAME #4
      VS
      Feb. 27, 5:30pm Rose Kohn
      4 Visitor Lake Bonavista 1
    • GAME #4
      Feb. 27, 5:30pm Rose Kohn
      6 Home Bow Valley 2 Black
      VS
      4 Visitor Lake Bonavista 1
    • 3 Glenlake 2 Blue Home
      GAME #5
      VS
      Feb. 27, 7:00pm Rose Kohn
      2 Visitor Southwest 2
    • GAME #5
      Feb. 27, 7:00pm Rose Kohn
      3 Home Glenlake 2 Blue
      VS
      2 Visitor Southwest 2
    • has a bye to
      Round 2
    • has a bye to
      Round 2
    • has a bye to
      Round 2
  • Round 2

    BRACKET A
    • 8 Glenlake 2 Green Home
      GAME #6
      VS
      Mar. 1, 7:00pm Murray Copot
      1 Visitor Trails West 2 White
    • GAME #6
      Mar. 1, 7:00pm Murray Copot
      8 Home Glenlake 2 Green
      VS
      1 Visitor Trails West 2 White
    • 2 McKnight 1 Home
      GAME #7
      VS
      Mar. 1, 5:45pm Murray Copot
      3 Visitor Springbank 2
    • GAME #7
      Mar. 1, 5:45pm Murray Copot
      2 Home McKnight 1
      VS
      3 Visitor Springbank 2
    • 7 Simons Valley 1 Home
      GAME #8
      VS
      Mar. 1, 6:45pm George Blundun
      1 Visitor Bow Valley 2 Black
    • GAME #8
      Mar. 1, 6:45pm George Blundun
      7 Home Simons Valley 1
      VS
      1 Visitor Bow Valley 2 Black
    • 1 Trails West 2 Red Home
      GAME #9
      VS
      Mar. 1, 5:30pm George Blundun
      3 Visitor Glenlake 2 Blue
    • GAME #9
      Mar. 1, 5:30pm George Blundun
      1 Home Trails West 2 Red
      VS
      3 Visitor Glenlake 2 Blue

    • BRACKET B
    • 2 Blackfoot 2 Home
      GAME #10
      VS
      Mar. 1, 5:30pm Stew Hendry
      6 Visitor Bow Valley 2 White
    • GAME #10
      Mar. 1, 5:30pm Stew Hendry
      2 Home Blackfoot 2
      VS
      6 Visitor Bow Valley 2 White
  • Round 3

    BRACKET A
    • 2 Glenlake 2 Green Home
      GAME #15
      VS
      Mar. 5, 7:00pm Max Bell - Arena 2
      1 Visitor Springbank 2
    • GAME #15
      Mar. 5, 7:00pm Max Bell - Arena 2
      2 Home Glenlake 2 Green
      VS
      1 Visitor Springbank 2
    • 6 Simons Valley 1 Home
      GAME #16
      VS
      Mar. 5, 5:45pm Max Bell - Arena 2
      0 Visitor Glenlake 2 Blue
    • GAME #16
      Mar. 5, 5:45pm Max Bell - Arena 2
      6 Home Simons Valley 1
      VS
      0 Visitor Glenlake 2 Blue

    • BRACKET B
    • 4 Trails West 2 White Home
      GAME #11
      VS
      Mar. 3, 1:30pm Brentwood Sportsplex
      3 Visitor Bow Valley 2 White
    • GAME #11
      Mar. 3, 1:30pm Brentwood Sportsplex
      4 Home Trails West 2 White
      VS
      3 Visitor Bow Valley 2 White
    • 2 Bow Valley 2 Black Home
      GAME #12
      VS
      Mar. 3, 12:15pm Brentwood Sportsplex
      4 Visitor NW Warriors 2
    • GAME #12
      Mar. 3, 12:15pm Brentwood Sportsplex
      2 Home Bow Valley 2 Black
      VS
      4 Visitor NW Warriors 2
    • 8 Trails West 2 Red Home
      GAME #13
      VS
      Mar. 3, 4:00pm Brentwood Sportsplex
      2 Visitor Lake Bonavista 1
    • GAME #13
      Mar. 3, 4:00pm Brentwood Sportsplex
      8 Home Trails West 2 Red
      VS
      2 Visitor Lake Bonavista 1
    • 5 McKnight 1 Home
      GAME #14
      VS
      Mar. 3, 2:45pm Brentwood Sportsplex
      3 Visitor Southwest 2
    • GAME #14
      Mar. 3, 2:45pm Brentwood Sportsplex
      5 Home McKnight 1
      VS
      3 Visitor Southwest 2
  • Round 4

    BRACKET A
    • 2 Glenlake 2 Green Home
      GAME #21
      VS
      Mar. 9, 5:45pm Rose Kohn
      3 Visitor Simons Valley 1
    • GAME #21
      Mar. 9, 5:45pm Rose Kohn
      2 Home Glenlake 2 Green
      VS
      3 Visitor Simons Valley 1

    • BRACKET B
    • 1 NW Warriors 2 Home
      GAME #17
      VS
      Mar. 5, 5:45pm Ernie Starr
      3 Visitor Trails West 2 White
    • GAME #17
      Mar. 5, 5:45pm Ernie Starr
      1 Home NW Warriors 2
      VS
      3 Visitor Trails West 2 White
    • 2 McKnight 1 Home
      GAME #18
      VS
      Mar. 5, 7:00pm Ernie Starr
      1 Visitor Trails West 2 Red
    • GAME #18
      Mar. 5, 7:00pm Ernie Starr
      2 Home McKnight 1
      VS
      1 Visitor Trails West 2 Red
  • Round 5

    BRACKET A
    Advances to Finals

      BRACKET B
    • 3 Glenlake 2 Blue Home
      GAME #19
      VS
      Mar. 7, 7:00pm George Blundun
      4 Visitor Trails West 2 White
    • GAME #19
      Mar. 7, 7:00pm George Blundun
      3 Home Glenlake 2 Blue
      VS
      4 Visitor Trails West 2 White
    • 2 Springbank 2 Home
      GAME #20
      VS
      Mar. 7, 5:45pm George Blundun
      6 Visitor McKnight 1
    • GAME #20
      Mar. 7, 5:45pm George Blundun
      2 Home Springbank 2
      VS
      6 Visitor McKnight 1
  • Round 6

    BRACKET A
    Advances to Finals

      BRACKET B
    • 2 Trails West 2 White Home
      GAME #22
      VS
      Mar. 9, 5:45pm Henry Viney
      4 Visitor McKnight 1
    • GAME #22
      Mar. 9, 5:45pm Henry Viney
      2 Home Trails West 2 White
      VS
      4 Visitor McKnight 1
  • Semi-Finals

    BRACKET A
    Advances to Finals

      BRACKET B
    • 5 Glenlake 2 Green Home
      GAME #23
      VS
      Mar. 10, 5:00pm WinSport D visitcalgary.com
      1 Visitor McKnight 1
    • GAME #23
      Mar. 10, 5:00pm WinSport D visitcalgary.com
      5 Home Glenlake 2 Green
      VS
      1 Visitor McKnight 1
  • Final

    • 3 Simons Valley 1 Home
      GAME #24
      VS
      Mar. 11, 11:45am Henry Viney
      4 Visitor Glenlake 2 Green
    • GAME #24
      Mar. 11, 11:45am Henry Viney
      3 Home Simons Valley 1
      VS
      4 Visitor Glenlake 2 Green
  • Final

    • 4 Glenlake 2 Green Home
      GAME #25
      VS
      Mar. 13, 6:15pm Stu Peppard
      3 Visitor Simons Valley 1
    • GAME #25
      Mar. 13, 6:15pm Stu Peppard
      4 Home Glenlake 2 Green
      VS
      3 Visitor Simons Valley 1
  • Champion

    2017/2018
    City Championships

February 16th, 2018 - March 26th, 2018Atom 2

Round 1
Feb. 27, 7:15pm #1
Max Bell - Ken Bracko Arena
1 H NW Warriors 2
5 V Trails West 2 White
Feb. 27, 6:45pm #2
Ernie Starr
5 H McKnight 1
1 V Blackfoot 2
Feb. 27, 5:30pm #3
Ernie Starr
1 H Bow Valley 2 White
4 V Springbank 2
Feb. 27, 5:30pm #4
Rose Kohn
6 H Bow Valley 2 Black
4 V Lake Bonavista 1
Feb. 27, 7:00pm #5
Rose Kohn
3 H Glenlake 2 Blue
2 V Southwest 2
Glenlake 2 Green has a bye to Round 2
Simons Valley 1 has a bye to Round 2
Trails West 2 Red has a bye to Round 2
Winners of the initial round move to the "Bracket A". Losers move to the "Bracket B".

Bracket A

Round 2 Round 3 Semi-Finals
Mar. 1, 7:00pm #6
Murray Copot
8 H Glenlake 2 Green
1 V Trails West 2 White
Mar. 5, 7:00pm #15
Max Bell - Arena 2
2 H Glenlake 2 Green
1 V Springbank 2
Mar. 9, 5:45pm #21

semi
Rose Kohn
2 H Glenlake 2 Green
3 V Simons Valley 1
Mar. 1, 5:45pm #7
Murray Copot
2 H McKnight 1
3 V Springbank 2
Mar. 1, 6:45pm #8
George Blundun
7 H Simons Valley 1
1 V Bow Valley 2 Black
Mar. 5, 5:45pm #16
Max Bell - Arena 2
6 H Simons Valley 1
0 V Glenlake 2 Blue
Mar. 1, 5:30pm #9
George Blundun
1 H Trails West 2 Red
3 V Glenlake 2 Blue

Bracket B

Round 2 Round 3 Round 4 Round 5 Round 6 Semi-Finals
Mar. 1, 5:30pm #10
Stew Hendry
2 H Blackfoot 2
6 V Bow Valley 2 White
Mar. 3, 1:30pm #11
Brentwood Sportsplex
4 H Trails West 2 White
3 V Bow Valley 2 White
Mar. 5, 5:45pm #17
Ernie Starr
1 H NW Warriors 2
3 V Trails West 2 White
Mar. 7, 7:00pm #19
George Blundun
3 H Glenlake 2 Blue
4 V Trails West 2 White
Mar. 9, 5:45pm #22
Henry Viney
2 H Trails West 2 White
4 V McKnight 1
Mar. 10, 5:00pm #23

semi
WinSport D visitcalgary.com
5 H Glenlake 2 Green
1 V McKnight 1
Mar. 3, 12:15pm #12
Brentwood Sportsplex
2 H Bow Valley 2 Black
4 V NW Warriors 2
Mar. 3, 2:45pm #14
Brentwood Sportsplex
5 H McKnight 1
3 V Southwest 2
Mar. 5, 7:00pm #18
Ernie Starr
2 H McKnight 1
1 V Trails West 2 Red
Mar. 7, 5:45pm #20
George Blundun
2 H Springbank 2
6 V McKnight 1
Mar. 3, 4:00pm #13
Brentwood Sportsplex
8 H Trails West 2 Red
2 V Lake Bonavista 1

Championship Final

Mar. 11, 11:45am #24
- HOME - - VISITOR -
Winner of Game #21 VS Winner of Game #23
Simons Valley 1
Glenlake 2 Green
3 - 4
Henry Viney - Mar. 11, 11:45am

Championship Final

Mar. 13, 6:15pm #25
- HOME - - VISITOR -
Winner of Game #24 VS Loser of Game #24
Glenlake 2 Green
Simons Valley 1
4 - 3
Stu Peppard - Mar. 13, 6:15pm

Champion

Winner of Game #24

Glenlake 2 Green


2017/2018 City Championships

Hockey Calgary Menu

Find Your Team

Councils